کاربر مهمان ||  ورود
close برای مشاهده بهتر صفحات، از مرور گر firefox استفاده کنید.
لیست آخرین خبرها
لیست آخرین مطالب

دیالیز به روش همودیافیلتراسیون 1397/12/27

حضور ۱۱۲ شرکت دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری البرز 1397/12/27

جزئیات توزیع تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای با ارز رسمی 1397/12/27

ضرورت وجود سامانه‌های الکترونیک برای نظارت بر سلامت فرآورده‌های سلامت 1397/12/27

الزامات آزمون‌های کنترل کیفی تجهیزات پزشکی ابلاغ شد 1397/12/26

کمبود تجهیزات آزمایشگاهی نداریم 1397/12/26

رشته ارشد «الگوریتم‌ها و محاسبات» در دانشگاه ایلام ایجاد می‌شود 1397/12/8

وزارت بهداشت نظارت‌ بر نحوه توزیع منابع مالی به دانشگاه‌های علوم پزشکی را تشدید کند 1397/12/8

تولید ۴۰ پلتفرم پردازشی سیگنال ویژه صنعت رادار و مهندسی پزشکی 1397/12/8

کشف مرکز تولید غیرمجاز تجهیزات دندان‌پزشکی 1397/12/8

حضور تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی در بازار جهانی تقویت می‌شود 1397/12/8

اولین شتاب‌دهنده محصولات پزشکی تشخیصی در کشور افتتاح شد 1397/12/8

۱۰ سال حبس سزای قاچاق تجهیزات پزشکی 1397/11/9

پسماند بیمارستانی، نقطه اختلاف وزارت بهداشت و شهرداری 1397/11/9

سازمان بیمه سلامت نهادی مستقل است 1397/11/9

کنگره و همايش

پزشکي شخصي فرادقيق، مؤثر و کم هزينه    1397/12/11

سومين کنگره بين المللي پزشکي شخصي با حضور جمعي از متخصصان داخلي و خارجي از 24 تا 26 بهمن ماه در سالن همايش هاي صدراي دانشگاه علوم پزشکي بقيه الله (عج) برگزار شد.

پزشکي شخصي فرادقيق، مؤثر و کم هزينه

زنگ تحقیق

معرفي سيستم واسط مغز- رايانه و بررسي کاربردهاي آن در حوزه هاي مهندسي و پزشکي   1397/12/8

واسط مغز- رايانه (Brain-Computer Interface يا BCI)  يک دستگاه ارتباط سختافزاري و نرمافزاري است که به واسطه آن رايانه ها فعاليت هاي ذهني را کنترل ميکنند. هدف اصلي در تحقيق و توسعه BCI به عنوان ابزاري جهت ارتباط افرادي است که دچار سکته مغزي، اختلالات عصبي، عضلاني و ضايعات نخاعي شدهاند و امکان ارتباط با محيط پيرامون را ندارند. يک واسط مغز - رايانه بايد قادر باشد تا سيگنال هاي دريافتي از مغز را به دستورات کنترلي تبديل کند.

معرفي سيستم واسط مغز- رايانه و بررسي کاربردهاي آن در حوزه هاي مهندسي و پزشکي

مقالات علمی و فنی

فيزيکِ ليزر و کاربرد آن در پزشکي؛ قسمت سوم   1397/12/8

ابزارهاي جراحي مثل قيچي، تيغ جراحي و ... به سادگي قابل حمل و جابجايي هستند اما دستگاه هاي جراحي به دليل حجم بزرگ به سادگي قابل حمل نيستند. دستگاه هاي ليزر معمولا نياز به منبع الکتريکي با توان بالا دارند. براي مثال جهت ايجاد ليزر آرگون با توان بيست وات نياز به بيست کيلو وات انرژي الکتريکي است که از طريق مبدل هاي بزرگ و برق يک فاز يا سه فاز تأمين ميشود. بازدهي کل ليزر معمولاً بين 1/0 در ليزر آرگون تا 20 درصد در ليزر CO2 است و معمولاً باقيمانده توان مصرفي به صورت حرارت در محفظه ليزر تلف ميشود که بايد آن را به طور مؤثر از دستگاه خارج کرد تا موجب از بين رفتن ليزر نشود.

 فيزيکِ ليزر و کاربرد آن در پزشکي؛ قسمت سوم

گزارش ویژه

سرنوشت طرح تحول نظام سلامت در دستان بودجه    1397/12/8

طرح تحول نظام سلامت را شايد بتوان دومين طرح بزرگ اجتماعي خواند که بعد از مسکن مهر به اجرا درآمد. طرحي که شبيه اکثر برنامه هاي بزرگ با سروصداي زيادي شروع شد. درحاليکه بخش بزرگي از توان اجرايي براي تمرکز بر حوزه درمان و خدمات بستري صرف شد اما به تدريج در حوزه هاي بهداشت و آموزش هم اقدامات جديدي کليد خورد.

سرنوشت طرح تحول نظام سلامت در دستان بودجه

گزارش کوتاه

مسائلي رفت، صفوي برگشت؛ اداره تجهيزات پزشکي همچنان تحت نظارت سازمان غذا و دارو    1397/12/8

سيد حسين صفوي براي دومين بار به عنوان مدير اداره تجهيزات پزشکي و ملزومات مصرفي انتخاب شد.
صفوي که يکبار در خردادماه سال 93 و در زمان رياست رسول ديناروند بر سازمان غذا و دارو به اداره تجهيزات پزشکي آمد براي بار دوم در هفدهم بهمن ماه سال جاري و از سوي مهدي پيرصالحي به اين سمت برگزيده شد.

مسائلي رفت، صفوي برگشت؛ اداره تجهيزات پزشکي همچنان تحت نظارت سازمان غذا و دارو

گفت و گو

ساختار اداري تجهيزات پزشکي بلاتکليف و مبهم    1397/12/8

محمدصادق دشتي، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي نيشابور در اين شماره از اقدامات و برنامه هايي که در جريان 4 سال گذشته همزمان با اجراي طرح تحول نظام سلامت انجام شده، ميگويد. او عليرغم اينکه ميداند چالشهاي فعلي در زمينه تأمين تجهيزات پزشکي و اختصاص بودجه جدي است اما همچنان اميدوار است. يکي از مهمترين انتقادات او ابهام در ساختار اداري حوزه تجهيزات پزشکي در دانشگاههاست که در هر دوره با يک تغيير جديد روبرو ميشود. در ادامه، مصاحبه ما با معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي نيشابور را ميخوانيد:

ساختار اداري تجهيزات پزشکي بلاتکليف و مبهم

گفت و گو

مدير آزمايشگاههاي مرجع سلامت: ايجاد آزمايشگاه هاي مجموعه اي تنها راه کنترل هزينه هاي خدمات   1397/12/8

از ابتداي اجراي طرح تحول نظام سلامت تاکنون، همواره بحث ها و نقدهاي بسياري متوجه بودجه و منابع مالي برنامه هاي آن بوده است. بااينحال اين روزها، حجم و تنوع نقدها بسيار شده و ديگر نميتوان به راحتي تشخيص داد که آيا همه اين مشکلات ناشي از طراحي و اجراي طرح تحول سلامت بوده است يا زيرساختها و روابط حاکم بر نظام سلامت و اجزاي آن هم در بروز مشکلات يا شدت آنها مؤثر هستند. در اين ميان، بارها از زبان فعالان آزمايشگاهي شنيده ايم که افزايش تعرفه هاي خدمات آزمايشگاهي ميتواند راهي براي برونرفت از اين بحران اقتصادي باشد. در مقابل برخي از صاحبنظران نيز معتقدند که اصلاح تعرفه ها، تنها يکي از راه هاي پيشروست.

مدير آزمايشگاههاي مرجع سلامت:  ايجاد آزمايشگاه هاي مجموعه اي تنها راه کنترل هزينه هاي خدمات

مقالات علمی و فنی

کاربرد نانو الياف در مهندسي بافت   1397/12/7

يکي از مهمترين انواع نانوساختارها، نانوالياف هستند. صنعت منسوجات بيبافت عموماً اليافي را که قطري کمتر از يک ميکرون دارند به عنوان نانوالياف در نظر ميگيرد. بنياد ملي علوم آمريکا ليفي را نانوليف ميخواند که داراي حداقل يک بعد با اندازه صد نانومتر يا کمتر باشد. با کاهش قطر از ميکرون به چند صد نانومتر، نانوالياف ميتوانند خواص شگفت انگيزي نظير نسبت سطح به حجم بسيار بالا، انعطاف پذيري و کارآيي مکانيکي مناسب در مقايسه با مواد شناخته شده معمولي ارائه دهند. اين خواص برجسته، نانوالياف را به عنوان انتخابي مناسب جهت بسياري از کارهاي مهم، از جمله مهندسي بافت معرفي ميکند.

کاربرد نانو الياف در مهندسي بافت

مقالات علمی و فنی

تجهيزات پزشکي مصرفي، موارد کاربرد و خصوصيات آنها: نخ بخيه و انواع آن؛ بخش اول   1397/12/7

بستن اوليه بافت هايي که در حين عمل جراحي يا آسيب ناشي از تصادفات ازهم باز شده اند فرآيند درمان را بهبود ميبخشد و خونريزي را کنترل ميکند. موادي که براي اين هدف استفاده ميشوند شامل نخ هاي بخيه (Suture)، چسب هاي بافت (Tissue Adhesives) و منگنه ها (Stapler) هستند که به عنوان مواد بخيه تعريف ميشوند. در اين ميان، نخ بخيه به عنوان رايج ترين ماده به حساب ميآيد. از آنجاکه تعداد زيادي از اين نخ ها در بافت هاي بدن تحت تأثير فرآيند جذب يا مردودشدن قرار ميگيرند، استفاده از انواع نادرست آنها ممکن است بدن را به سمت جراحت هاي ناخواسته مانند پارگي در زخم، سوق دهد. نخ هاي جراحي عموماً به شکل تک رشته اي يا چندرشته اي سترون هستند.

تجهيزات پزشکي مصرفي، موارد کاربرد و خصوصيات آنها: نخ بخيه و انواع آن؛ بخش اول

مقالات علمی و فنی

اهميت تکثير سلولي در مهندسي بافت   1397/12/7

توانايي تکثير از ويژگيهاي اصلي سلول هاي زنده است. با در نظر گرفتن اين که پيکر يک انسان بالغ بر حدود 10 به توان 14 سلول تشکيل شده که همه از تقسيمات يک سلول تخم اوليه ايجاد شده اند، اهميت تکثير ياخته اي و فراواني آن مشخص ميشود. در يک انسان بالغ نيز که رشد پايان يافته است، تکثير سلولي که لازمه آن تقسيم سلولي است، براي ترميم سلول هاي تحليل رفته لازم است.

اهميت تکثير سلولي در مهندسي بافت
مقالات علمی و فنی
صفحه اینستاگرام ماهنامه