کاربر مهمان ||  ورود

عناوین مطالب شماره 154 ماهنامه مهندسی پزشکی


مجله را ورق بزنید
     سرآغاز
 

پس از آمارها، انتظار براي دستاوردها؛ آمارهاي زيبا و کارهاي بر زمين مانده

آمار و ارقام، نياز اوليه بررسي دقيق وضعيت موجود و مبناي برنامه ريزي براي دستيابي به اهداف معين است. متاسفانه ارايه آمارها از سوي برخي مسئولان امر اغلب به گونه‌اي گزينشي و دست چين شده و با بزرگنمايي بخش‌هايي از واقعيت صورت مي‌گيرد، که تصويري موجه از اقدامات انجام شده را بنماياند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 72KB
     يک فريم از تجهيزات پزشکي
 

يك فريم از تجهيزات پزشكي دستگاه ثبت نوار مغز بيمار

مفاهيم پايه
NeuroSet يک سيستم دريافت و تحليل امواج مغزي است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 78KB
     معرفی پایان نامه
 

پيش بيني حملات صرعي با سيگنال EEG

در اين شماره به معرفي چکيده پايان نامه اي از دانشگاه شاهد به نگارش حميد نيک نظر و راهنمايي دکتر نصرآبادي مي پردازيم.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 83KB
     انجمن
 

به مناسبت 8 بهمن ماه سالروز جهاني جذام؛ جذامي ها، بي پناه و نهان در کنار ما

وقتي خوره به جانت مي افتد هم زيباييت را فراموش مي کني هم آسايشت را.. همه رويشان را از تو برمي گردانند. حتي همسرت و فرزندت..شايد هم زنگوله اي به دور گردنت بندند كه بدانند کي و کجا به آن ها نزديک مي شوي تا فرار کنند. اما خوره اي كه صورت زيبا را از جذاميان گرفته، نتوانسته سيرت زيباي آن ها را بگيرد... آنها  نامهرباني ها را مي بخشند. حتي آنهايي را که از خانه بيرونشان کردند يا سنگ به رويشان  پرتاب کردند و يا زنگوله به دور گردنشان  انداختند..

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 195KB
     گزارش کوتاه
 

در هشتمين کنگره علمي ساليانه انجمن دندانپزشکان عمومي ايران عنوان شد: بسياري از شهرستان ها دندانپزشک ندارند

هشتمين کنگره علمي ساليانه انجمن دندانپزشکان عمومي ايران و اولين همايش بين‌المللي علمي دندانپزشکان کشورهاي فارسي‌زبان، همراه با هشتمين نمايشگاه دندانپزشکي، با هدف هم انديشي علمي در توسعه سلامت دهان و دندان و با حضور جمعي از متخصصان و صاحب نظران اين حوزه از 24 تا 27 دي، در هتل المپيک تهران برگزار ‌شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 222KB
 

هشدار يك توليدكننده گازجراحي: استقبال ازعفونت‌هاي مرگبار با استفاده از ضدكف و شوينده‌هاي غيرمجاز در گازهاي جراحيY

رييس كميته توليدكنندگان باند و گاز جراحي انجمن تجهيزات پزشكي با هشدار نسبت به تبعات فاجعه بار بي توجهي به استانداردهاي ضروري اين قبيل وسايل كه مي‌توانند باعث انتقال عفونت‌هاي مرگبار شوند، گفت: كل هزينه خريد باكيفيت‌ترين گازهاي جراحي مورد استفاده در هر جراحي حداکثر سه هزار تومان است كه در مقابل هزينه‌هاي چند ميليوني دريافتي براي اعمال جراحي فوق العاده ناچيز است البته بي دقتي كادر درمان و مسوولان خريد بيمارستان‌ها به اين مساله مي‌تواند بيماران را با عفونت‌هاي مرگبار مواجه كند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 173KB
 

گفتگو با مسئول تجهيزات پزشکي استان کهکيلويه و بويراحمد؛ ما دانشگاهيان از خدمات شرکت ها ناراضي هستيم

يكي از مهم‌ترين عوامل توسعه هر کشور، استفاده از تجارب مديران كارآزموده در زمينه‌هاي مديريتي است. در دنياي کنوني روش آزمون و خطا کاملا منسوخ شده است و استفاده از اين استراتژي جز نابساماني و اتلاف هزينه ها نتيجه مثبتي در برندارد. از اين رو استفاده از تجارب و آموخته‌هاي فردي ركن اساسي رشد و بقاي سازمان‌ها شده است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 288KB
 

ويژه نامه‌اي براي عرب هلث به همراه دايرکتوري شرکت‌هاي توليدي محصولات پزشکي

بازاريابي براي تجهيزات پزشکي ايران و توريسم درماني

ماهنامه مهندسي پزشکي، به مناسبت نمايشگاه عرب هلث 2014 ويژه نامه‌اي به زبان انگليسي منتشر کرد که در اين نمايشگاه به صورت رايگان ارايه مي‌شود.
مطالب اين ويژه نامه داراي دو محور اساسي است:
1- شناساندن توان فني و تخصصي محصولات مهندسي پزشکي ايران
2- معرفي قابليت‌ها و مزيت‌هاي پزشکي و خدمات درماني در ايران

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 105KB
     گزارش ویژه
 

تجهيزات و خدمات مهندسي پزشکي، مهيا براي صادرات

تا قبل از انقلاب کليه مايحتاج کشور در زمينه تجهيزات پزشکي از خارج تامين مي شد و صنعت تجهيزات پزشکي صددرصد وابسته به واردات بود. اما اکنون اين صنعت هم اکنون به مرحله اي از رشد و بالندگي رسيده که در بخش دارويي 95 درصد توليد داخل و در تجهيزات پزشکي بيش از 50 درصد محصولات ايراني توليد مي‌شود و برخي اقلام توليدي به بيش از 70 کشور دنيا صادر مي‌شود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 236KB
     روی آنتن جهانی
 

روی آنتن جهانی

FDA، سيستم نيرو درماني جديد را براي درمان ريزش موي سر تاييد کرد
The radome محققان اولين سطح باليني محصولات ترميم موي سر، از توليد سيستم ليزري جديد LH8O PRO که با تاييد سازمان FDA امريکا براي درمان مشکلات موي سر به کار مي‌رود خبر داد. اين درمان بر مبناي نور (ليزر) براي استفاده حتي در منزل نيز مفيد است و به صورت کلينيکي تست شده است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 167KB
     زنگ تحقیق
 

پيش بيني مرگ و مير بيماران بخش ICU؛ ابزاري براي حيات دوباره بيمار

روش‌هاي بهداشتي– درماني براي حفظ سلامت بيماران پيشرفت‌هاي غير قابل انکاري داشته اند، اما ارزيابي ميزان بهبود و سلامت مورد انتظار از اين روش‌ها هنوز توسط معيارهاي ابتدايي مانند تخمين ذهني و تقريبي پزشکان صورت مي‌پذيرد. ارزيابي تجربي خطر، براي حوادث مهم باليني در ارزيابي درمان‌هاي جديد، کنترل مصرف منابع و بهبود کنترل کيفي بخش‌هاي مراقبت‌هاي ويژه (Intensive Care Unit -ICU) بسيار ارزشمند است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 556KB
     مقالات علمی و فنی
 

مهندسي پزشكي - قسمت (7)؛ گذري بر گرايش‌هاي مهندسي زيست پزشکي - بخش 2

در پي چاپ مقالاتي پيوسته كه به معرفي جامع و كامل دانش مهندسي پزشكي مي پردازد، ماهنامه تا كنون در شمارگان گذشته طي مقالاتي به بحث هاي «مهندسي پزشكي از  منظر واژه‌نامه‌ها  و مشاهير»، «عوامل و انگيزه‌ هاي پيدايش علم  مهندسي پزشكي» و «صاحب نظران پيشين، چراغ راه آينده» «اولين مراکز آموزشي پژوهشي  مهندسي پزشکي» و مهندسي پزشکي در ايران، از اين سينا تا امروز» پرداخته است. در اين بخش نيز مانند بخش گذشته به معرفي گرايش هاي اين رشته مي پردازيم.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 180KB
 

دستگاه‌هاي بازي به عنوان حسگر تجهيزات پزشکي

بسياري از دستگاه‌ها در حوزه‌هاي مختلف تکنولوژي از جمله پزشکي، صنايع توليدي، نفت و گاز و… نيازمند جمع‌آوري اطلاعات از محيط پيرامون هستند. به عنوان مثال در بسياري از کاربردها نياز به سنجش نور محيط، سرعت حرکت، جهت قرار گرفتن جغرافيايي دستگاه، ميزان فشار وارده بر يک نقطه خاص، وجود دود در محوطه، حرکت اشيا و اجسام در اطراف دستگاه و غيره است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 121KB
 

بررسي عملکرد دستگاه EECP

حدود نيم قرن پيش Kantrowit تئوري تقويت دياستوليک را به عنوان هدف بهبودي جريان خون کرونري مطرح کرد و Birtwell نيز نشان داد فشار خارجي مي تواند موجب افزايش جريان خون کولترال هاي کرونر را در مدل هاي تجربي حيواني ايجاد نمايد. امروزه EECP يک روش غير تهاجمي جهت بيماراني است که مبتلا به آنژين صدري مقاوم به درمان هاي طبي ـ افراد مبتلا به نارسايي قلب ـ در انفارکتوس ميوکارد و يا قبلاً مبتلا به شوک کارديوژنيک بوده اند و هنوز از علائم آن رنج مي برند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 381KB
 

مروري بر نرم افزارهاي تخصصي مهندسي زيست پزشکي

اين مقاله مروري به معرفي و ارزيابي نرم افزارهاي تخصصي به‌کار گرفته شده در علم مهندسي زيست پزشکي، در ايران و جهان دارد. امروزه با رشد علم مهندسي زيست پزشکي و فراگير شدن زمينه‌هاي پژوهشي اين علم، روند گسترش نرم افزارهاي تخصصي سير صعودي به‌خود گرفته است. همواره دانش فراگيري اين نرم افزارها که به دو زمينه ي بيوالکتريک و بيومکانيک منحصر مي‌شود، باعث شده است که از تحليل و شبيه سازي مدارها و تصاوير پزشکي گرفته تا مدل سازي و طراحي سيستم‌هاي فيزيولوژيکي و بيولوژيکي، به راحتي پوشش دهي شود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 329KB
 

كنترل كيفيت در تجهيزات تصويربرداري پزشکي- قسمت (2)

در قسمت اول به بيان مفهوم کنترل کيفيت، اهميت آن و همچنين تفاوت آن با بيمه يا تضمين کيفيت پرداختيم. همچنين مشخص شد که روند کنترل کيفي تجهيزات تصويربرداري بايد به صورت منظم و ادواري انجام شود تا نه شاهد تصاوير فاقد کيفيت باشيم که اين امر باعث تکرار پرتودهي مي‌شود در نتيجه هم دوز بيمار و هم هزينه‌هاي بخش را افزايش داده و به طور بالقوه باعث کاهش رضايت بيمار مي‌شود و نه شاهد مستهلک شدن و بلا استفاده ماندن تجهيزات گران بهاي تشخيصي به علت از دست دادن کيفيت آن ها.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 158KB
 

آنژيوگرافي - قسمت (7)؛ آشنايي مقدماتي با روش انجام يک آنژيوگرافي

همان طور که در شماره هاي پيشين اشاره شد به مطالعه راديولوژي سرخرگ هاي خوني با تزريق ماده حاجب يد دار محلول در آب که ممکن است به طور مستقيم با سوزن پونکسيون و يا به روش کاتتريزاسيون با هدايت کاتتر انجام شود، آنژيوگرافي مي‌گويند. البته در جريان اين آزمايش جدا از مطالعه مرحله شرياني، فازهاي سياهرگي و مويرگي نيز مورد مطالعه قرار مي‌گيرند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 184KB
 

هر آنچه از ربات هاي جراح بايد بدانيم

واژه ربات از Czech rabota به معني برده کارگر استخراج شده است که بعد از به‌ صحنه‌ درآمدن‌ يك‌ نمايش‌ در سال‌1920 ميلادي‌ در فرانسه‌ متداول‌ و مشهور گرديد. در اين‌ نمايش‌ كه‌ اثر«كارل‌ كاپك‌» بود، موجودات‌ مصنوعي‌ شبيه‌ انسان‌، وابستگي‌ شديدي‌نسبت‌ به‌ اربابان‌ خويش‌ از خود نشان‌ مي‌دادند. اين‌ موجودات‌ مصنوعي‌شبيه‌ انسان‌ در آن‌ نمايش‌، ربات‌ نام‌ داشتند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 218KB
     نرم افزار
 

مقداردهي به پارامترهاي مدل سيمولينک در پنجره Command

در مدل‌هاي سيمولينک، معمولا پارامترهاي مختلفي تعريف مي‌شوند. ممکن است بخواهيم که پارامترها را در مدل سيمولينک تعريف کرده، ولي مقدار آن‌ها را از طريق اجراي دستور در پنجره Command تعريف کنيم. در اين شماره از ماهنامه، قصد داريم نحوه اجراي اين عمل را آموزش دهيم.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 238KB