کاربر مهمان ||  ورود

عناوین مطالب شماره 149 ماهنامه مهندسی پزشکی


مجله را ورق بزنید
     سرآغاز
 

حق سلامت و تدبير دولت

به رسم معمول آمدن وزير را تبريك مي‌گوييم و گوشه چشمي به برنامه‌هاي او مي‌اندازيم. فهرست بلندبالاي برنامه‌هاي وزير جديد بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، صرف نظر از نو يا كهنه بودن بندهاي آن و نيز فارغ از هر گونه نگاه انتقادي، مايه دلگرمي است و از دولتي كه تابلوي تدبير و اميد به خود نصب كرده است، دور از انتظار نيست، اما به هر حال گوش ما پر است از حرف‌ها و ادعـاهاي به عمل نرسيده و ماست مالي شده، بنابراين از باب استدلال استقرايي، به طور ناخودآگاه، نسبت به چنين وعده‌هايي با تأمل برخورد مي‌كنيم.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 44KB
     کنگره و همايش
 

در نشست خبري چهاردهمين كنگره بين‌المللي ميكروب‌شناسي ايران عنوان شد: تب مالت و سل در راس بيماري هاي باكتريايي كشور

چهاردهمين كنگره بين‌المللي ميكروب‌شناسي ايران به همت انجمن علمي ميكروب‌شناسي ايران از 6 تا 8 شهريور ماه در مركز همايش‌هاي بين‌المللي دانشگاه شهيد بهشتي برگزار شد. خبرها از بررسي 1300 مقاله در دبيرخانه اين كنگره و برگزيدن 1100 مقاله حاكي است كه نسبت به سال قبل 2 برابر رشد داشته است. ميكروب‌شناسي پزشكي به عنوان بخش اصلي كنگره وپس از آن ميكروب شناسي غذايي، ميكروب‌شناسي صنعتي، ميكروب‌شناسي دامپزشكي، ميكروب‌شناسي محيطي و ميكروب‌شناسي دارويي در اين كنگره مطرح بود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 166KB
     يک فريم از تجهيزات پزشکي
 

دستگاه پريمتري

مفاهيم پايه
پـريمتـري (Perimetry) از دوكلمـه Peri بـه معنـي اطـراف يا پيرامون و metery به معني اندازه گيري است. و در كل به معني اندازه گيري و ترسيم ميدان بينايي فرد است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 95KB
     نگهداری و کالیبراسیون
 

اصول نگهداشت، كنترل كيفي و كاليبراسيون دفيبريلاتور

اين دستور‌العمل دفيبريلاتورهاي مورد استفاده در بيمارستان‌ها، مراكز بهداشتي، اورژانس، دفيبريلاتورهاي همراه با مانيتورهاي قلبي يا متصل به مانيتورهاي خارجي، دفيبريلاتورهاي متصل به باتري يا تغذيه مستقيم از برق و همچنين  دفيبريلاتورهاي همراه با مد كارديورژن را شامل مي‌شود و درمورد دفيبريلاتورهاي اتوماتيك (AED) كاربرد ندارد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 231KB
     ايستگاه دانش (مجلات خارجی)
 

نگاهي به مجلات خارجي

آنچه در اين شماره مي‌خوانيد عنوان مقالات مجموعه‌ مدارها و سيستم‌هاي زيست پزشكي و پردازش تصوير است. همچنين چكيده برخي از مقالات منتخب ارائه شده است. در قسمت پاياني برخي از كنفرانس‌هاي مهندسي پزشكي همراه با موضوعات و برنامه هاي آن  ارائه شده است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 153KB
     گزارش کوتاه
 

همايش بنياد بيماري هاي نادر

در آستانه ماه مبارك رمضان، بنياد بيماري هاي نادر همايشي را با حضور جمعي از افــراد مبتلا به بيمـــاري هاي نادر(شامل ديستروفي عضلاني يا تحليل عضلاني پيشرونده(MD)، نقص سيستم دفاعي بدن (CGD) و اپيدر موليزيس بولزا (يا بدن مملو از تاول و زخم ) و نيز هنرمندان، خبرنگاران و گزارشگران معروف از رسانه هاي معتبر در سالن سعدي برج ميلاد برگزار كرد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 194KB
     گزارش ویژه
 

مطالبات شركت هاي تجهيزات پزشكي

در طي ساليان متمادي معضلي به نام مطالبات عقب افتاده، دامن شركت‌هاي تجهيزات پزشكي ارائه دهنده محصولات و خدمات را گرفته است و شركت‌ها همواره از مطالبات ميلياردي خود ناليده و در وصول اين مطالبات با مشكل جدي روبرو بوده اند.اين مطالبات هميشه هم شامل بيمارستان‌ها ومراكز درماني نيست، چرا كه شركت‌هاي دولتي تجهيزات پزشكي نيز كه از شركت‌هاي خصوصي تجهيزات مي‌خرند، نقش به سزايي در افزايش ميزان مطالبات عقب افتاده بازي مي‌كنند. البته تاخير در پرداخت‌ها هميشه هم ناشي از ناتواني مالي شركت‌هاي دولتي نيست.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 228KB
     روی آنتن جهانی
 

روی آنتن جهانی

بيو سنسور‌هاي جديد؛
اولين تست هوشمند براي ورزشكاران
گروه اصلي: تجهيزات پزشكي/تشخيصي/
ورزشي
تاريخ: 2013July‌26
بيوسنسور جديد كه مانند يك خالكوبي موقت به بدن مي‌چسبد، قادر است كه ورزشكاران را از وقـوع هـر اتـفـاق خـطـرنـاك بـراي بدن آن‌ها مطلع ســـازد. (مــعـمــولا بــراي ورزشـكــاران دو مــاراتــن، دوچرخه سواري و بقيه ورزش‌هاي قوي به كار مي‌رود.)

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 257KB
     زنگ تحقیق
 

بخش مراقبت ويژه (Intensive care unit) كورسوي اميد براي بيماران شرايط حاد

مـراقبـت‌هـاي ويـژه شـامـل كليـه مـراقبـت‌هاي حساس وابسته به زندگي بيماراست. به عبارت دقيق‌تر مي‌توان گفت كه مراقبت ويژه، مراقبت از بيماران مبتلا به بيماري‌هاي حاد مخاطره آميز حيـات، تحـت نظـرمـاهرترين پرسنل همراه با وســايـل و  امكـانـات پيشـرفتـه اسـت. امـروزه بخش‌هاي مراقبت ويژه از شكل مراقبت ويژه عـمــومـي خـارج شـده و بـه صـورت واحـدهـاي اختصاصي جهت مراقبت از بيماران مبتلا به يك اختـلال مشتـرك تبـديـل شـده‌اند، مانند ICU داخلي، ICU جراحي، ICU جراحي اعصاب، ICU جــراحــي قلـب، ICU سـوختگـي، ICU نوزادان و ICU كودكان.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 267KB
     گزارش های صنفی
 

توديع و معارفه وزير بهداشت برگزار شد

مراسم توديع دكتر حسين طريقت منفرد و معارفه دكتر سيد حسن قاضي زاده هاشمي، صبح روز يكشنبه 26 مرداد، با حضور اسحاق جهانگيري معاون اول رييس جمهور شهرياري، رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي،‌ حجت‌الاسلام و المسلمين محمديان رييس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها، شاهين محمد صادقي عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي، علي‌رضا مرندي رييس فرهنگستان علوم پزشكي و همچنين روساي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و معاونين وزارت بهداشت در وزارت بهداشت، درمان و علوم پزشكي برگزار شد. در اين مراسم از تلاش هاي دكتر طريقت منفرد در مدت تصدي گري خود در اين وزارتخانه تشكر و دكتر هاشمي فعاليتش را براي 4 سال در اين وزراتخانه آغاز كرد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 221KB
     راهنمای علمی و فنی خرید تجهیزات پزشکی
 

راهنمای علمی و فنی خرید تجهیزات پزشکی (قسمت 6)

در این شماره بخش جدید و پر متقاضی “راهنمای علمی و فنی خرید تجهیزات پزشکی” به معرفی دستگاه “سنجش تراکم استخوان” پرداخته است.
اگر تصمیم به خرید دارید توصیه می‌کنیم کمی دست نگه دارید، اول این بخش را مطالعه کنید سپس با قرار دادن این مطالب کنار دانش قبلی خود اقدام به خرید نمایید.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 1239KB
 

دستگاه سنجش تراکم استخوان

پوكي و شكستگي استخوان از معضلات بزرگي است كه كيفيت زندگي به خصوص زنان يائسه را تحت تاثير قرار میدهد. از آنجا كه حدود يك سوم زنان بالاي 50 سال از شكستگي در يكي از نقاط ستون مهره، ران و مچ دست رنج میبرند كشف بيماران دچار پوكي استخوان از اهميت به سزائي در برنامه ريزيهاي كلان كشوري و تامين بودجه برخوردار است . يكي از مهمترين اهداف انجام سنجش تراكم استخوان شناسايي افراد در معرض خطر استئوپروز قبل از وقوع شكستگي است. 

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 692KB
 

شرکت سینا پرتو جم

شرکت مهندسي پزشکي سينا پرتو جم، از سال 1384 فعاليت خود را در زمينه ارائه خدمات فني و مهندسي به مراکز پرتو تشخيصي آغاز کرد. اين شرکت زير مجموعه شرکت خدمات دزيمتري پرتوهاي پارسيان که يکي از معدود شرکتهاي ارائه دهنده خدمات بازرسي و مانيتورينگ در کل سطح کشور است بوده و برخي از فعاليتهاي شرکت براي اولين بار و بهطور منفرد توسط يک شرکت خصوصي در حال انجام است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 512KB
 

شرکت پرتو تصویر درمان

شرکت پرتو تصوير درمان با داشتن مجربترين متخصصين، از پيشگامان فعال در زمينهي فروش و سرويس و نگهداري و ارائه خدمات پس از فروش تجهيزات پزشکي و دندان پزشکي در ايران است. با اتکا به سالها تجربه گرانقدر اين شرکت و به عنوان نمايندگي رسمي و انحصاري طيف وسيعي از دستگاهها و تجهيزات مفتخريم در خدمت نظام سلامت کشور باشيم.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 1041KB
     مقالات علمی و فنی
 

شبيه سازي دو بعدي و سه بعدي انتقال حرارت بازو با فلوئنت

در اين مقاله از پيش پردازنده گمبيت  براي طراحي مدل  بازو و تعيين شبكه‌هاي محاسباتي و براي حل مدل از نرم افزار فلوئنت به روش حجم محدود استفاده شد و توزيع دما در بازو در دماي محيطي  283 درجه كلوين به دست آمد.
نرم افزار  فلوئنت امكان تغيير شبكه به صورت  كامل و تحليل جريان براي هندسه‌هاي پيچيده را فراهم مي‌سازد. نوع شبكه‌هاي محاسباتي  توسط اين نرم افزار شبكه هايي با المان‌هاي چهار ضلعي (براي هندسه دو بعدي بازو) و هرمي (براي هندسه سه بعدي بازو) است. هر چه دماي رگ بالاتر باشد انتقال حرارت هدايت به طور مناسب تري اعمال مي‌شود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 264KB
 

كامپوزيت‌هاي دنداني جديد تقويت شده با نانو ذرات شيشه

امروزه استفاده از كامپوزيت‌هاي پايه رزيني با استحكامي مشابه دندان طبيعي، بسيار مورد توجه است. اين كامپوزيت‌ها اغلب از يك فاز تقويت كننده درون يك زمينه پليمري تشكيل شده‌اند. اين مواد از آن جا كه ظاهري مشابه دندان طبيعي دارند به منظور جايگزين ساختارهاي تخريب شده دنداني، بهبود رنگ و شكل ظاهري دندان‌ها به طور روز افزوني مورد استفاده قرار مي‌گيرند [1.]

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 205KB
 

موج نگاري مغز (Electroencephalogram) امواجي كه فعاليت‌هاي مغز را تفسير مي‌كند

نمايش ثبت شده پتانسيل‌هاي بيوالكتريكي كه بر اثر فعاليت‌هاي الكتريكي مغز ايجاد مي‌شود الكتروانسفالوگرام و به اختصار EEG ناميده مي‌شود. EEG يا الكتروانسفالوگرافي به عنوان اولين و حتي مفيدترين روش غير تهاجمي نمايش فعاليت مغزي انسان شناخته شده است. EEG سيگنال‌هاي الكتريكي مغز را با استفاده از 21 عدد الكترود كه به ترتيب خاصي در سطح پوست سر نصب مي‌شوند ثبت مي‌كند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 319KB
 

آنژيوگرافي تفاضلي؛ DSA - قسمت 3

همانطور كه در مقالات قبل اشاره شد سيستم‌هاي آنژيوگرافي در انواع و مدل‌هاي مختلفي طراحي شده‌اند. در آنژيوگرافي X-ray  استاندارد، تصاوير رگ‌ها اغلب توسط استخوان‌ها مبهم و تاريك مي‌شوند به خصوص هنگامي كه هدف از تصوير برداري، رگ‌هاي درون جمجمه است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 343KB
 

دستگاه Apheresis

وظيفه‌ي دستگاه Apheresis، اتوماتيك سازي فرايند جدا كردن، جمع آوري و تزريق مجدد اجزاي خون مربوط به افراد  اهداكننده‌ي خوناست. اجزاي مطلوب، جمع آوري شده و بقيه‌ي اجزا را مي‌توان به صورت اتوماتيك به اهداكننده يا بيمار (به وسيله‌ي مايعات جايگزين) برگرداند. 

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 210KB
     نرم افزار
 

معادلات غير خطي در سيمولينك

در اين شماره به حل معادلات غيرخطي در محيط سيمولينك پرداخته مي‌شود. يك معادله ديفرانسيل را خطي گويند هرگاه ضابطه معادله برحسب تابع مجهول و مشتقات آن خطي باشد، در غير اين صورت معادله را غيرخطي مي‌نامند. به منظور ساخت مدلي كه قابليت حل يك معادله غيرخطي به طور مثال

matlab149_form1.jpg

را داشته باشد ابتدا به بلوك‌هايي به صورت نشان داده شده در جدول1 نياز است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 244KB