کاربر مهمان ||  ورود

عناوین مطالب شماره 200 ماهنامه مهندسی پزشکی


مجله را ورق بزنید
     کنگره و همايش
 

دخالت دولت در بازار، مولد رانت است

بيست و پنجمين کنگره بين المللي جراحان ارتوپدي با حضور ميهمانان خارجي، شرکت هاي تجهيزات پزشکي، جراحان و پزشکان و فعالان صنفي اين حوزه برگزار شد. در حاشيه اين کنگره شرکت هاي تجهيزات پزشکي براي عرضه محصولات خود به هتل المپيک آمدند. در ادامه مصاحبه ما را با برخي از شرکتها مي خوانيد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 914KB
     يک فريم از تجهيزات پزشکي
 

تخت عمل جراحي

مفاهيم پايه
جراحي: Surgical
عمل: Operating
تخت: Table

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 195KB
     گزارش کوتاه
 

چهارمين دوره کنفرانس ملي برق و کامپيوتر و نخستين دوره کنفرانس ملي مهندسي پزشکي

چهارمين دوره کنفرانس ملي برق و کامپيوتر و نخستين دوره کنفرانس ملي مهندسي پزشکي در دانشگاه آزاد اسلامي واحد کاشان 25  آبان ماه با نشست هاي  آموزشي به روز و  کاربردي با حضور فعال دانشجويان، مهندسين برق، مهندسين پزشک و استادان مربوطه  برگزار شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 829KB
 

چهارمين کنگره تخصصي و اولين کنگره بين المللي ساخت بيمارستان و مديريت منابع و تجهيزات پزشکي

بيمارستانها و مراکز درماني يکي از مهمترين بخشهاي خدمترساني در زمان بروز بحران هستند. درست مثل پايگاههاي اورژانس، هلال احمر، خانه هاي بهداشت، درمانگاهها، پناهگاهها و حتي سوله هايي که براي استفاده در زمان بحران در بخش هايي از تهران وجود دارد. اما آيا بناي مراکز مذکور امن وقابل اطمينان است؟
براساس اظهارات مسئولان در سالهاي اخير به نظر ميرسد ايمني بيمارستانهاي کشورمان بسيار کم است و بناهاي آن در بخشهاي زيادي فرسوده هستند و بلاياي طبيعي نظير زلزله را تاب نميآورند. اتفاقي که در جريان زلزله کرمانشاه هم رخ داد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 190KB
 

تلاش مضاعف براي تحقق اهداف افق 1404

نيمه آبان ماه طي حکمي از سوي رئيس سازمان غذا و دارو، رضا مسائلي به عنوان مدير نظارت و ارزيابي تجهيزات و ملزومات پزشکي منصوب شد. اما اين همه ماجرا نبود. وزير بهداشت هم در اقدامي همزمان مسائلي را به عنوان مشاور خود در امور تجهيزات و ملزومات پزشکي منصوب کرد. اتفاقي که شايد بيش از هر چيز نشان از موافقت حسن هاشمي با گزينه جديد سکان دار حوزه تجهيزات پزشکي دارد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 104KB
     گزارش ویژه
 

به مناسبت انتشار دويستمين شماره ي ماهنامه مهندسي پزشكي، دويست بار سپاس از شما

شماره 200، چيز كمي نيست: دويست شماره انتشار منظم ماهنامه، يعني دويستماه همراهي با مخاطبان؛ يعني دويست ماه پابه پاي خانواده ‏ي تجهيزات پزشكي و مهندسي پزشكي، فرازونشيب اين صنعت را در عرصه هاي علمي، تجاري، اجرايي، مديريتي، سياست گذاري و اجتماعي تعقيب كردن.
تداوم ارتباط تعاملي و تنگاتنگ ماهنامه مهندسي پزشكي با مخاطبان در حوزه هاي دولتي، بخش خصوصي، دانشگاهي و صنفي، پيوندي ارگانيك بين اين ماهنامه و دستاندركاران تجهيزات پزشكي و مهندسي پزشكي پديد آورده است. اين ارتباط ارزنده ترين سرمايه يك رسانه به شمار مي آيد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 364KB
 

گزارش ویژه، بخش دوم

اداره کل تجهيزات پزشکي در دو سال اخير شاهد تغييراتي در سطوح بالاي مديريتي بود. تغييراتي که حالا و بعد از انتصاب رضا مسائلي به عنوان مشاور وزير بهداشت در امور تجهيزات پزشکي بيشتر رنگ ثبات به خود خواهد گرفت. با اينکه بخش مهمي از پيشرفت هاي طرح تحول نظام سلامت در حوزه به روزرساني تجهيزات پزشکي و درماني انجام شد اما در گام بعدي که پرداخت مطالبات شرکت ها بابت کالاهاي خريداري شده بود، توقف کرد و چالشي جدي پيش پاي مسئولان اين حوزه گذاشت که به گفته فعالان صنفي و مديران شرکتها ميتواند زمينه ساز بحران شديدي در نظام سلامت باشد.  در چنين شرايطي حضور مديران فعال که از طريق ارتباط با صنف براي حل اين چالش تلاش کند ميتواند اثرگذار باشد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 617KB
 

منتخبي از شرکت هاي مهندسي پزشکي و دانشگاه هاي علوم پزشکي

صداقتي که منجر به خوشنامي شد

عبدالرضا يعقوب زاده طاري
رئيس هيئت مديره شرکت پويندگاه راه سعادت


با نگاهي به 17 سال حضور و نقشآفريني ماهنامه مهندسي پزشکي در عرصه تجهيزات پزشکي ميتوان دريافت که تاثيرات مثبتي داشته است. يکي از نکات و ويژگي هاي ارزشمند اين نشريه که شايد کمتر ديده ميشود استقلال ماهنامه مهندسي پزشکي است که در همين قالب هويت بيطرف خود را حفظ کرده است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 461KB
     مقالات علمی و فنی
 

الزامات عمومي برنامه ريزي و طراحي بيمارستان ايمن

خدمات بهداشت و درمان يکي از حساس‎ترين عملکرد‎هاي خدمات عمومي و از مهمترين زير ساخت‎هاي شهري است.
برنامه ريزي و طراحي مجموعه‎هاي بهداشت و درمان و خصوصاً بيمارستان، نيازمند مطالعه و بررسي دقيق وضعيت اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي منطقه و هماهنگي همه جانبه بخش خدمات مهندسي اعم از معماري، تأسيسات مکانيکي، الکتريکي و تجهيزاتي با مجموعه ارائه خدمات بهداشت و درمان هر منطقه است. 

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 380KB
 

تازه های مهندسی پزشکی

روزانه اخبار متعددي در حوزه فناوري هاي نوين پزشکي و مهندسي پزشکي در سطح جهان منتشر ميشود. ما در اين بخش از ماهنامه، مهمترين اخبار داخلي و خارجي مرتبط با اين حوزه را براي شما خوانندگان محترم گردآوري کرده ايم.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 518KB
 

خط مشي فراگير خدمات بهداشت و درمان و نقش گروه هاي مهندسي

خدمات بهداشت و درمان به واسطه ماهيت علمي ـ فني و اجتماعي،  اقتصادي و انساني بودنِ خود از ابتدا تا انتها از ترکيبي پيچيده و گوناگون در زمينه هاي مختلف فعاليتي برخوردار است و با استفاده از مهارت ها و تخصص هاي متعدد، و در سطوح سلسه مراتبي مختلف، کار خود را  پيش مي برد. استفاده از بسياري از روش ها و شاخه هاي مهندسي و علوم، و وابستگي به بسياري از زمينه هاي پژوهشي و زمينه هاي کاربردي متنوع، پرسنل آموزش ديده و دائماً نيازمند آموختن، و سرمايه گذاري هاي ثابت و جاريِ سنگين و مصارف قابل توجه مواد و مصالح و انرژي از خصائصي هستند که مديريت هاي برنامه ريزي، طراحي، ساخت و بهره برداري و مديريت هاي پزشکي، پرستاري، تجهيزات پزشکي،  فني و اداري ـ مالي مراکز بيمارستاني را با مشکلات و پيچيدگي هاي فراوان مواجه مي سازند و بالاتر از آن غالباً هماهنگي و همکاري بين مديريت هاي مذکور را دشوار و گاهي غيرممکن مي سازند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 222KB
 

تناسب "طراحي تجهيز" با خدمات کلينيکي و کاهش هزينه هاي تجهيز در بيمارستان ها و مراکز درماني کشور

اگر به جلد دهم "استانداردهاي برنامه ريزي و طراحي بيمارستان هاي ايمن" (الزامات و مقررات عمومي) صفحه 63 مراجعه کنيد، ملاحظه خواهيد کرد که  در طراحي و ساخت بيمارستان ها مي بايست به ازاي هر تخت بيمارستاني در حدود 150 مترمربع زمين و 110 متر زيربنا در نظر گرفته شود، به اين ترتيب براي يک بيمارستان 200 تختي به طور تخميني 30000 مترمربع زمين و 22000 مترمربع زيربنا نياز است. البته اين اعداد در شهر تهران به عنوان يک معيار کلي در نظر گرفته مي شود و متناسب با نقطه نظرات وزارت بهداشت در مکان يابي بيمارستان، ضوابط شهرداري و ... قابل تغيير است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 185KB
 

کاربردهاي Metal-Organic Framework به عنوان زيستماده جهت رهايش دارو

مواد نانو متخلخل توجه زيادي را چه براي کاربردهاي متنوع علمي و چه براي کاربردهاي صنعتي همچون ذخيره گاز، جداسازي گاز، کاتاليزورهاي گزينشي (براساس اندازه و شکل)، ذخيره سازي دارو ورهايش آن، تصويربرداري و ساخت حسگرها به خود معطوف کرده اند. چارچوب هاي ارگانيک فلزي (Metal-Organic Framework)، که به آنها به اختصار MOF هم گفته ميشود، دسته اي از مواد بلورين و متخلخل هستند که هزاران ساختار مختلف در آنها جاي ميگيرد. MOF ها توده هاي خودانباشته اي از يون هاي فلزي و باندهاي ارگانيک هستند. يون هاي فلزي مراکز کوئوردينانسيون و ليگاندها نيز اتصال دهنده بين مراکز فلزي هستند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 425KB
     گفت و گو
 

گزارش واحد تجهيزات پزشکي بيمارستان 145 تختخوابي دولتي شهيد سيد مصطفي خميني طبس

لطفاً خودتان را براي خوانندگان ماهنامه معرفي كنيد.
سيد جواد احمدي، متولد سال 1370، ساکن و شاغل در شهرستان طبس، فارغ التحصيل رشته مهندسي پزشکي گرايش بيو الکتريک در سال 1393 از دانشگاه بينالمللي امام رضا (ع) در مشهد مقدس هستم.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 245KB
     چهره به چهره
 

از دانش آموختگان مهندسي پزشکي چه خبر؟

در تمام سال هاي دانشجويي ام تا به  امروز که فارغ التحصيل مهندسي پزشکي شده ام. در بازار کار با مهندسين پزشک جوان و مسني آشنا شده ام.  مهمان چهره به چهره اين ماه، مهندس ميلاد ديبائي  يکي از اين  افراد است که در حوزه تجهيزات پزشکي سخت کوشانه فعاليت مي کند، در ادامه تجربيات  اين مهندس جوان را از زبان خودش مي خوانيم.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 148KB
     نمایشگاه
 

گيلان، ميزبان پنجمين نمايشگاه تخصصي تجهيزات پزشکي، دندانپزشکي، آزمايشگاهي و بيمارستاني

پنجمين نمايشگاه تخصصي تجهيزات پزشکي، دندانپزشکي، آزمايشگاهي، بيمارستاني و صنايع وابسته به همت دانشگاه علوم پزشکي گيلان و با حضور معاون غذا و دارو، مدير تجهيزات پزشکي دانشگاه علوم پزشکي گيلان، جانشين معاون اقتصادي استانداري گيلان، معاون صنعت و معدن استان به مدت چهار روز از تاريخ 30 آبان تا سوم آذر در محل دائمي نمايشگاههاي بين المللي گيلان، در رشت برگزار شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 194KB
     گزارش
 

کرمانشاه لرزيد، بيمارستان اسلامآباد غرب خراب شد

آبان ماه قبل از ساعت 10 شب در حوالي ازگله از توابع استان کرمانشاه زلزله اي به بزرگي 7 ريشتر در عمق 11 کيلومتري زمين رخ داد.
اين زلزله در بسياري از استانهاي غربي و حتي استانهاي شمال غرب سليمانيه عراق احساس شد. درجريان وقوع زلزله و پس لرزه هاي متعدد مردمان شهرها و استانهاي کرمانشاه و کردستان براي مدتي از خانه هاي خود بيرون آمدند.
عليرغم آنکه هنوز آمار دقيقي از ميزان خرابي ساختمانها اعلام نشده اما شهرهاي گيلان غرب، سرپل ذهاب، ثلاث باباجاني، قصر شيرين در صدر با تخريب زيادي روبرو شدند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 359KB