کاربر مهمان ||  ورود

عناوین مطالب شماره 224 ماهنامه مهندسی پزشکی


مجله را ورق بزنید
     سرآغاز
 

حمایت از تولید باید در چارچوب منافع ملی باشد نه سود گروهی

اين روزها صحبت از توليد ملي و حمايت از محصول ساخت داخل، نُقل محافل مختلف، به ويژه رسانه هاي رسمي است. اين بحث، تقريبا با عبارات و شعارها و ترکيب بندي هاي معين طي چهل سال پس از انقلاب، در چند نوبت به گفتمان روز دست اندرکاران صنعت، تجارت، دولت و ملت تبديل شده است. دست بر قضا اينگرايش نه از سر اراده ملي و برنامه ريزي هدفمند و جوشش دروني و پويش توليدکنندگان، بلکه عمدتا بر اثر عوامل خارجي، به ويژه تحريم ها و اعمال محدوديت قوت گرفته اند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 59KB
     کنگره و همايش
 

بیست و هفتمین کنگره سالانه بین المللی انجمن جراحان ارتوپدی ایران به کار خود پایان داد

بيست وهفتمين کنگره سالانه بين المللي انجمن جراحان ارتوپدي ايران سيزدهم تا هفدهم آبان 1398 در هتل المپيک تهران برگزار شد.
به گزارش ماهنامه مهندسي پزشکي و تجهيزات آزمايشگاهي، دبير علمي بيست و هفتمين کنگره بين المللي انجمن جراحان ارتوپدي ايران در مراسم افتتاحيه اين کنگره گفت: در کنگره امسال به بررسي مسائل و مشکلات شانه، دست، لگن، زانو، مچ پا، ستون فقرات، ارتوپدي اطفال، تروما و... پرداخته ميشود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 828KB
 

برگزاری جلسه آموزشی و مشورتی قیمت گذاری و برچسب گذاری کالاهای آزمایشگاهی و کاربری سامانه توزیع

جلسه پرسش و پاسخ و تبادل نظر با محوريت قيمتگذاري کالاهاي آزمايشگاهي، برچسب اصالت کالا و سامانه توزيع اقلام آزمايشگاهي با حضور نماينده شرکتها و اعضاي انجمن صنفي کارفرمايي شرکتهاي تامينکننده تجهيزات آزمايشگاه هاي پزشکي استان تهران 15 مهر ماه برگزار شد. در اين جلسه که در محل اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي برگزار شد، مديران و کارشناسان ادارات آزمايشگاه، نظارت و بازرسي، فناوري اطلاعات و تامين و نگهداري حضور داشتند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 1183KB
 

کیفیت خدمات «رادیولوژی» در ایران منطبق با استانداردهای جهانی است

دبير انجمن راديولوژي ايران کيفيت خدمات راديولوژي ايران را منطبق با استانداردهاي جهاني دانست به طوري که بيماران براي دريافت با کيفيت اين خدمات، نيازي به رفتن به خارج از کشور ندارند.
به گزارش خبرگزاري فارس، دبير انجمن راديولوژي ايران درباره «مشکلات حوزه راديولوژي و ضرورت رفع اين مشکلات»، اظهار داشت: رشته تخصصي راديولوژي يا همان پرتوشناسي تشخيصي، مهمترين شاخه پزشکي تشخيصي با کاربردهاي روز افزون در مداخلات درماني غير تهاجمي است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 345KB
 

یادآور کنگره های تخصصی پزشکی

یادآور کنگره های تخصصی پزشکی

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 79KB
     يک فريم از تجهيزات پزشکي
 

جوراب هوشمند فيزيوتراپي SoPhy

مفاهیم پایه
SoPhy: Smart socks for Physiotherapy
Smart: هوشمند
Socks: جوراب
Physiotherapy: فيزيوتراپي

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 157KB
     بازدید ماه
 

شکوفایی تولید در احیاء درمان پیشرفته

شرکت «احياء درمان پيشرفته» اولين توليدکننده دستگاه هاي ونتيلاتور مراقبت ويژه و دستگاههاي ماشين بيهوشي و توليدکننده دستگاه سي تي اسکن است.
اين شرکت که ابتدا واردکننده و ارائه دهنده خدمات پس از فروش دستگاه هاي ونتيلاتور و ماشين بيهوشي بود، اکنون به عنوان توليدکننده مستقل و دانشبنيان، اين محصولات را در کارخانه خود در شهرک صنعتي توس (مشهد) توليد ميکند. مهندس «احمد بهفر مقدم» مديرعامل شرکت احياء درمان پيشرفته که از اعضاي هيئت مديره انجمن توليدکنندگان نيز به شمار ميرود، به همراه دو برادرش «عليرضا» به عنوان رئيس هيئت مديره و «حميدرضا» رئيس کارخانه، به دنبال افزايش صادرات محصولات خود در بازارهاي جهاني هستند. آنها همچين درحال ساخت کارخانه اي جديد در استان خراسان رضوي هستند تا توليدات خود را به ميزان قابل توجهي افزايش بدهند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 394KB
     گزارش ویژه
 

استارت آپ ها گامی بلند به سوی موفقیت

چند سالي ميشود که اسمشان سر زبانهاست و به کسب وکارهاي نوپا معروفند. استارت آپ ها که يک ايده جديد را به مرحله اجرا مي رسانند يا يک ايده قديمي را به شکل جديد ارائه ميکنند. اکنون ايران بهشت استارت آپ هاست، وقتي ميگوييم بهشت يعني همه امکانات فراهم است تا ايده ها بي نتيجه نماند و ثمره اش بشود چيزي شبيه جايگاهي که اين شرکت هاي نوپا کسب کرده اند. تلاش دست اندرکاران نيز به 4 هزار و 100 شرکت دانش بنيان، 45 پارک علم و فناوري، 80 مرکز نوآوري، 19 مرکز رشد و 30 صندوق سرمايه گذاري خطرپذير رسيده است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 664KB
     زنگ تحقیق
 

معرفی نرم افزارهای کاربردی در حوزه مهندسی پزشکی

نرم افزارهاي متعددي براي تکتک رشته هاي تحصيلي، مخصوصاً رشته مهندسي پزشکي وجود دارد که هر کدام کارايي ويژه اي دارند و براي زمينه مطالعاتي خاصي فراهم شده اند.
نرم افزارهاي آموزشي نرم افزارهايي هستند که صرفاً جنبه آموزش مفاهيم علمي و آموزشي دارند، نرم افزارهاي تحقيقاتي، در زمينه پژوهشي و تحقيقاتي کاربرد دارند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 639KB
     مقالات علمی و فنی
 

کرایواسپری پوستی

کرایوتراپی
کرايوتراپي (Cryotherapy) يا سرمادرماني به روشي درماني گفته ميشود که در آن بخشي از بدن يا کل بدن بيمار در معرض سرما قرار ميگيرد. اصطلاح کرايوتراپي بين سال هاي 1880 تا 1890 ميلادي، از دو واژه کرايو به معناي سرما و تراپي به معناي درماني گرفته شده است. اين روش بر مبناي تخريب سلول هاي مورد نظر (بافت غيرطبيعي) با سرد کردن ناگهاني آنها پايه ريزي شده است و براي طيف وسيعي از بيماري ها کاربرد دارد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 261KB
 

طراحی نرم افزار برای مدیریت، مشاوره و تشخیص بیماریهای ژنتیک

نرم افزار مديريت، مشاوره و تشخيص بيماري هاي ژنتيکي جهت رفع نيازهاي بيمارستان ها، مراکز مشاوره ژنتيک و آزمايشگاه هاي ژنتيک طراحي و توليد شده است و داراي قابليت هاي فراواني از جمله تشکيل پرونده براي بيمار، ذخيره اطلاعات پايه، گرفتن شرح حال از بيمار، دريافت نتايج آزمايش هاي انجام شده، دريافت نشانه و علائم باليني بيمار و نتايج معاينات باليني صورت گرفته روي بيمار است. اين نرم افزار پس از مطالعات ميداني که در مرکز مشاوره سازمان بهزيستي اصفهان صورت گرفت، مطابق با نيازهاي ضروري متخصصان ژنتيک توليد و توسعه يافت.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 245KB
     نرم افزار
 

جعبه ابزار حل معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی در MATLAB

در اين شماره شما را با محيط جعبه ابزار حل معادلات ديفرانسيل با مشتقات جزئي و ... در MATLAB به نام pdetool آشنا کنيم. در اين محيط شما ميتوانيد عملياتي که در حوزه رياضي وجود دارد را به راحتي اجرا کنيد. معادل هاي که حاوي يک يا چند مشتق جزئي يک تابع مجهول باشد، معادله ديفرانسيل با مشتقات جزئي است. معادلات ديفرانسيل بيضوي، سهموي و هذلولي داراي اهميت زيادي در کاربردهاي مهندسي هستند. معادله ديفرانسيل پيشفرض در متلب به صورت معادله بيضوي است. برخي از معادلات ديفرانسيل جزئي مهم و پرکاربرد در شکل 1 ظاهر شده است. اين معادلات از اصول فيزيکي استخراج ميشوند و در آنها روش هاي حل مسائل شرائط اوليه و شرائط مرزي نيز بررسي ميشود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 149KB
     چهره به چهره
 

یک مهندس پزشک مخترع ضعف در تولید و نبود حمایتهای قانونی از اختراعات، مشکل اصلی مخترعان است

مهندس «رئوف ميلان نوراني» با وجود داشتن مدرک علوم آزمايشگاهي، به واسطه علاقه اش به مهندسي پزشکي و فعاليت در حوزه تجهيزات پزشکي در اين رشته ادامه تحصيل داد و سال 95 نيز مدرک کارشناسي خود را از دانشگاه آزاد تبريز گرفت.
او که از سال 83 با مدرک کارداني علوم آزمايشگاهي در آزمايشگاه تشخيص طبي شاغل بود، پس از فارغ التحصيلي در رشته مهندسي پزشکي به عنوان مسئول تجهيزات پزشکي بيمارستان مطهري اروميه مشغول به کار شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 417KB