کاربر مهمان ||  ورود

عناوین مطالب شماره 207 ماهنامه مهندسی پزشکی


مجله را ورق بزنید
     سرآغاز
 

تحریم‌ها کافی است، رانت خواری نباشد

این‌ روز‌ها همه‌جا صحبت از نرخ ارز و قیمت کالاهاست از خانه و اتوبوس گرفته تا کلاس درس و ترمینال مسافربری، پس تعجب ندارد نمایشگاه ایران هلث یعنی مکانی که همه شرکت‌کنندگان و بیشتر بازدیدکنندگان با اهداف تجاری در آنجا حضور دارند نیز زیر سایه نرخ تبادل ارز و تهدید تحریم‌ها برگزار شود. 

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 58KB
     يک فريم از تجهيزات پزشکي
 

دستگاه تحريک ديداري-شنيداري

مفاهيم پايه
Audio-Visual Entrainment
Audio: وابسطه به شنوايي يا صوت
Visual: ديداري
Entrainment: تحريک

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 197KB
     گزارش کوتاه
 

افتتاح شعبه تعزيرات حکومتي ويژه تخلفات پزشکي؛ اداره کل تجهيزات پزشکي به دنبال افزايش نظارت

در يک تصميم مشترک، شعبه ويژه تعزيرات حکومتي براي رسيدگي به تخلفات مربوط به حوزه تجهيزات پزشکي در اداره کل نظارت و ارزيابي تجهيزات و ملزومات پزشکي افتتاح شد.
دکتر رضا مسائلي، مدير اداره کل نظارت و ارزيابي تجهيزات پزشکي در نشست مشترک با مديرکل تعزيرات حکومتي استان تهران و سرپرست ويژه مجتمع رسيدگي به تخلفات قاچاق کالا و ارز و تخلفات دارو و درمان پيش از افتتاح شعبه ويژه تعزيرات حکومتي در محل ساختمان اداره کل تجهيزات پزشکي گفت: در حوزه تجهيزات پزشکي بيش از دو هزار و 200 شرکت فعال، بيش از هزار شرکت توليدي و 270 هزار قلم تجهيزات پزشکي در کشور وجود دارد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 388KB
 

گفتگو با اعضاي اتحاديه هاي تجهيزات پزشکي در حاشيه ايران هلث؛ تحريم داخلي يا خارجي، مسئله اين است

اتحاديه ها و انجمنهاي صنفي تجهيزات پزشکي در جريان ايران هلث بيست و يکم حضور فعالي داشتند. برگزاري نشستهاي تخصصي، گردهمايي ها و حضور در نشست امضاي تفاهمنامه هاي بيننهادي براي توسعه حمايت از صنعت تجهيزات پزشکي تنها بخشي از تلاشهاي فعالان صنفي براي پررونق شدن ايران هلث و شنيده شدن صداي فعالان اين صنعت بود. در همين راستا خبرنگار ما در مصاحبه اختصاصي با روسا يا دبيران اتحاديه ها درمورد راه حلهاي پيشنهادي براي برون رفت از بحران هايي که نظام سلامت و صنعت تجهيزات پزشکي با آن روبرو است گفتگو کرد که مهمترين موضوع مورد بحث، فشارهاي داخلي و مشکلات اقتصادي ايجاد شده در گستره بين المللي بود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 572KB
 

نشست هم انديشي توليدکنندگان و صادرکنندگان تجهيزات پزشکي؛ در سالن «خليج فارس» نمايشگاه بين المللي تهران برگزار شد؛ افزايش 10 برابري صادرات در دستور کار

نشست همانديشي توليدکنندگان و صادرکنندگان تجهيزات پزشکي روز چهارشنبه 30 خردادماه و در دومين روز از نمايشگاه ايران هلث بيست ويکم، در سالن «خليج فارس» نمايشگاه بين المللي تهران برگزار شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 634KB
 

رئيس اداره نظارت بر توليد و کنترل کيفي تجهيزات پزشکي تاکيد کرد؛ توليدکننده موظف است استانداردهاي بين المللي اتحاديه اروپا را رعايت کند

در اين روزهاي سخت بحران نقدينگي، بسياري از توليدکنندگان به دنبال صادرات هستند تا از اين طريق بتوانند راهي بيابند و از اين بحران خارج شوند اما مهمترين اصل در صادرات، کيفيت کالاهاي توليدي است. نميتوان بدون انديشه به افزايش کيفيت کالا، به صادرات انديشيد. اداره کل تجهيزات پزشکي سازمان غذا و دارو بارها مدعي است که با نظارت متمرکز تلاش دارد کيفيت کالاهاي توليدي را افزايش دهد تا علاوه بر نظارت صحيح، راه را براي صادرات توليدکنندگان هموار کند. به همين خاطر تلاش شده است تا استانداردهاي بين المللي را در يک نظام ارزيابي کيفي تعريف کرده و بر اساس آن، شرکتهاي توليدي تجهيزات پزشکي را بسنجد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 124KB
 

کارکناني که بهترينند و بهترين خواهند ماند

امروزه سيستم هاي مديريتي، ديدگاه هاي گوناگوني پيرامون مبحث مديريت منابع انساني در سازمان هاي خصوصي دارند که هرکدام از آنها بنا به تفاوت فرهنگ کشور، شهر و يا سازمان تغيير ميکند. بااينحال تمامي اين سيستم ها يک سؤال مشترک دارند؛ چطور ميتوانيم بازدهي نيروهاي خود را به حداکثر ميزان ممکن برسانيم؟

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 127KB
     گزارش ویژه
 

بيست و يکمين نمايشگاه ايران هلث برگزار شد؛ تحريم ها در راه است، کمربندها را محکم ببنديد

بيست و يکمين نمايشگاه ايران هلث به عنوان بزرگترين نمايشگاه تجهيزات پزشکي کشور مثل سالهاي گذشته در مجموعه نمايشگاه هاي بين المللي تهران طي چهار روز از 29 خردادماه تا اول تيرماه برگزار شد. اين نمايشگاه با حضور دکتر حسين اسفهبدي رئيس هيئت مديره و مديرعامل شرکت سهامي نمايشگاه هاي بينالمللي، مديرکل اداره تجهيزات پزشکي و روساي اتحاديه ها افتتاح شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 1379KB
 

گپی با شرکت های تجهیزات پزشکی

بيست و يکمين نمايشگاه ايران هلث اگرچه از سالهاي قبل کوچکتر و شايد کم فروغتر و با غيبت برخي از بزرگترين شرکتهاي تجهيزات پزشکي برگزار شد اما بسياري از شرکت هاي صاحبنام درکنار تعداد زيادي از شرکت هاي کوچک که به تازگي مشغول به کارشده اند در اين نمايشگاه شرکت کردند.
در جريان نمايشگاه امسال مثل سالهاي گذشته به سراغ برخي از شرکتهاي تجهيزات پزشکي رفتيم و از آنها درمورد ايران هلث بيست يکم، حال و روزشان در شرايط سخت اقتصادي، اينکه به عنوان تأمين کننده تجهيزات پزشکي چقدر حمايت ميشوند و يا چقدر در حقشان اجحاف ميشود پرسيديم. در ادامه مصاحبه خبرنگاران ماهنامه با برخي از شرکتهاي تجهيزات پزشکي که در جريان نمايشگاه تهيه شده است را ميخوانيد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 2207KB
     زنگ تحقیق
 

روش هاي ثبت سيگنال الکتريکي مغز و کاربردهاي آن در حوزه رابط مغز و کامپيوتر

مغز انسان داراي ميلياردها سلول عصبي است. اين سلولها براي برقراري ارتباط با يکديگر و ديگر سلولهاي بدن، پيام هاي عصبي منتقل ميکنند که اين پيامها ماهيت الکتريکي-شيميايي دارند. در اين قسمت بيشتر ماهيت الکتريکي پيامهاي عصبي مدنظر است که به آن سيگنال الکتريکي گفته ميشود. جهت ثبت سيگنالهاي الکتريکي مغز ميتوان از دستگاه الکتروانسفالوگرام (Electroencephalogram-EEG ) استفاده کرد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 1285KB
     مقالات علمی و فنی شرکت ها
 

استفاده از الکترومغناطيس در جلوگيري از سوختگيهاي کوتر

لغت کوتر يا Cautery از واژه فرانسوي Cauteriser بهمعناي «سوزاندن با آهن داغ» ريشه گرفته است. در گذشته دور براي بندآوردن خونريزي هاي وسيع از يک قطعه فلز که در کوره کاملاً داغ شده بود، استفاده ميکردند. تماس اين فلز داغ با محل خونريزي موجب ايجاد لخته و انعقاد سريع خون و بسته شدن رگها ميشد. طبق يافته هاي تاريخي، اولين بار «ابوالقاسم الزهراوي»  پزشک اندلسي از اين روش در عمل هاي جراحي استفاده کرده است. در سيستمهاي جديدتر، از يک قطعه فلزي که به وسيله يک المنت برقي داغ ميشود براي انجام اين کار استفاده شده و در روشهاي امروزي نيز با عبور جريان الکتريکي با فرکانس بالا، مستقيماً در بافت توليد گرما ميشود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 278KB
     مقالات علمی و فنی
 

سيستم هاي خبره پزشکي، ضرورت پزشکي نوين

سيستم خبره چيست؟
به صورت کلي سيستم هاي خبره با هدف حل بسياري از مشکلات در زمينه هاي تصميم گيري، طراحي، برنامه ريزي، مانيتورينگ، درمان و فعاليت هاي آموزشي ايجاد شدند. اگرچه دامنه موضوعي اين سيستم ها شامل مهندسي زيستي، صنايع دفاعي، آموزش، مهندسي، مالي و تشخيص پزشکي است با اين حال سيستم هاي خبره تشخيص پزشکي يکي از محبوب ترين و موفق ترين کاربردهاي اين سيستم هاست. به صورت کلي سيستم هاي تصميمياري که براي دادن توصيه هاي دقيق تخصصي، در ارتباط با مشکل مورد نظر، در سطح هوشمند طراحي شدهاند، سيستم خبره ناميده ميشود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 549KB
 

بررسي عملکرد و کاربردِ انواع باتريها قسمت سوم

واژگان و اصطلاحات رايج در مورد باتريها
برخي از اصطلاحات براي درک عملکرد باتريها ضروري هستند که در بندهاي زير توضيح داده شدهاند.
1- باتري اوليه ((Primary battery (cell): اين باتريها غيرقابل شارژ هستند. معمولاً انرژي الکتروشيميايي آنها غيرقابل برگشت است و انرژي شيميايي آنها تنها ميتواند به شکل انرژي الکتريکي از طريق مدار بيروني تبديل شود. البته برخي از باتريهاي اوليه نيز قابل شارژ هستند منتها عملکرد آنها در حين شارژ مناسب نيست. در طول فرآيند دشارژ با استفاده از انرژي شيميايي آن، انرژي الکتريکي باتري از طريق يک مدار خارجي به بيرون هدايت ميشود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 640KB
 

اهميت برق در نگهداري پيشگيرانه از تجهيزات پزشکي

باتوجه به افزايش درخواستهاي خريد و نصب دستگاهها و تجهيزات پزشکي مستقر در بيمارستانها و مراکز درماني بر آن شدم تا در مورد نگهداري اين تجهيزات نکات مهمي را ذکر کنم، بحث خريد و نصب موضوع مهمي است، ولي مهمتر از خريد، مقوله  نگهداري بعد از خريد و سالم ماندن و عدم خواب دستگاهها است که به اختصار به آن PM يا Preventive Maintenance (نگهداري پيشگيرانه) يا سرويس دورهاي ميگويند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 305KB
     نرم افزار
 

نمودارهاي دو بعدي و تنظيمات گرافيکي در محيط MATLAB

در اين شماره به بررسي ساير قابليت هاي نرم افزار MATLAB جهت نمايش نمودارها و افزودن اطلاعات بيشتر به آنها پرداخته و شما را با جنبه هاي ديگر نحوه ترسيم و نمايش نمودارها آشنا خواهيم کرد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 344KB
     چهره به چهره
 

توصيه هاي اولين دبيرعلمي «ماهنامه مهندسي پزشکي» به جوانان؛ از دفتر ماهنامه تا IBM

مهدي مرادي، اولين دبير علمي ماهنامه مهندسي پزشکي مهمان ما در اين شماره است. او که سه سال درکنار ماهنامه بوده، حالا مديريت يک گروه تحقيقاتي در شرکت IBM را بر عهده دارد و نزديک به دو دهه است که دور از ايران زندگي ميکند. در اين مصاحبه از خاطرات سالهاي حضورش در ماهنامه و تجربه اولين شغل جدياش به عنوان يک دانشجوي مقطع کارشناسي ارشد مهندسي پزشکي و پيشرفتهايش ميخوانيد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 389KB