کاربر مهمان ||  ورود

عناوین مطالب شماره 209 ماهنامه مهندسی پزشکی


مجله را ورق بزنید
     سرآغاز
 

اول مسئوليت پذيري بعد استريل سازي ملزومات پزشکي

يکي از آثار زيانبار و نگران کننده تحريمهاي اقتصادي که خيلي زود احساس ميشود، کاهش دارو و ملزومات بيمارستاني در بازار است. يکي از چاره جويي هايي که از زبان مسئولان بخش سلامت و مديران دانشگاه ها و بيمارستان ها در اين ارتباط شنيده شده، استفاده از روش هايي براي استريل کردن ملزومات يکبار مصرف است. اين چاره جويي اما بيش از آنکه به مردم و بيماران اطمينان بدهد که با کمبود اين اقلام مواجه نخواهند شد، به نگراني آنها از احتمال گسترش عفونتها و آلودگيها دامن زده است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 58KB
     کنگره و همايش
 

يادآور کنگره هاي تخصصي پزشکي

يادآور کنگره هاي تخصصي پزشکي

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 91KB
 

هشتمين کنگره کنترل عفونت و استريليزاسيون برگزار شد؛ 12 هزار عفونت بيمارستاني در يک سال

هشتمين کنگره کنترل عفونت و استريليزاسيون باحضور جمع کثيري از فعالان مراکز درماني و آموزشي دولتي و خصوصي 21 و 22 مردادماه 97 در سالن همايش هاي بين المللي رازي برگزار شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 349KB
 

تاکيد سخنگوي وزير بهداشت بر مديريت بازار خدمات سلامت در جريان بحران ارزي اخير؛ اجازه نميدهيم مردم آسيب ببينند

دهمين همايش بين المللي مديريت بيمارستاني مرداد ماه سال 97، يعني آغاز پنجمين سال طرح تحول نظام سلامت، برگزار شد. طرحي که عليرغم سرعت ابتدايياش در به روزرساني و تجهيز بيمارستانهاي سراسر کشور بعد از گذشت دو سال بيمارستانها را دچار مشکلات جدي در بازپرداخت بدهي شرکتهاي تجهيزات پزشکي کرد. اجراي اين طرح در سالهاي اخير اگرچه فرآيند مديريت بيمارستان ها را دست کم در زمينه تامين تجهيزات و ملزومات دچار تغييرات اساسي کرده است اما هزينه دسترسي به خدمات سلامت را کاهش داده و توزيع خدمات سلامت را عادلانه تر کرد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 334KB
     يک فريم از تجهيزات پزشکي
 

عينک هوشمند تنبلي چشم کودکان

مفاهيم پايه
Smart Glasses for Amblyopia
Amblyopia: تنبلي چشم
Smart Glass: عينک هوشمند

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 172KB
     گزارش کوتاه
 

معرفي کتاب سيستم هاي محرکه الکترومکانيکي؛ در ماشين هاي ابزار CNC، ماشين آلات پزشکي و روبات ها

امروزه در تجهيزات و ماشين آلات پزشکي از کامپيوترها و قطعات الکترونيکي و مکانيکي دقيقي استفاده مي شود. در کنار کامپيوترها که براي تحليل و ارزيابي داده ها به کار مي روند؛ سيستم هاي محرکه الکترومکانيکي (Electromechanical Drive Systems) باعث ايجاد حرکت خطي کنترل شده در ماشينآلات و تجهيزات پزشکي ميشوند. يک سيستم محرکه الکترومکانيکي، تلفيقي از سروموتورها (Servomotors)، گيربکس ها و مکانيزم هاي انتقال حرکتي نظير پيچ هاي ساچمه اي (Ball Screws) و تسمه هاي دندانه دار (Timing Belts) است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 200KB
     گزارش ویژه
 

نگاهي به سابقه و چالشهاي پيش روي ايمني بيمار در مواجهه با عفونتهاي بيمارستاني ... و اين ميکروب هايي که دست کم گرفته مي شوند

گفته ميشود مقاومت ميکروبي بيماري شايعي است که به زودي تبديل به يکي از بزرگترين چالشهاي نظام سلامت کشورها خواهد شد. اين چالش به خصوص براي کشورهايي که براي مقابله با عفونتها ازجمله عفونتهاي بيمارستاني از آنتيبيوتيکها استفاده ميکنند، پرنگتر خواهد بود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 1417KB
     زنگ تحقیق
 

آشنايي با روش هاي نوين پرتو درماني

يکي از دلايل اصلي مرگومير در دنياي امروز سرطان است. براي درمان انواع سرطان از روشهاي متفاوت درماني از قبيل جراحي، شيميدرماني، پرتودرماني و هورموندرماني استفاده ميشود. سرطان به تکثير نابه جا و بدون کنترل سلول در بدن اطلاق ميشود، به طوري که اين سلولها ميتوانند بسته به درجه تمايز مشابه بافتي باشند که از آن منشأ گرفته اند، يا کاملاً با آن متفاوت باشند. به طورمعمول اين سلولها قابليت دستاندازي به بافت، عروق مجاور و در مراحل پيشرفته تر، بافت هاي غير مجاور از طريق عروق خوني و لنفاوي را دارند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 655KB
     مقالات علمی و فنی
 

بررسي روشهاي جديد تصويربرداري پستان؛ تصويربرداري هسته اي و تصويربرداري مادون قرمز

در شماره گذشته، از ميان روشهاي مختلف تصويربرداري پستان، به ماموگرافي، سونوگرافي و ام آر آي پرداختيم. در اين شماره، علاوه بر بررسي مختصر تصويربرداري هسته اي، به موضوع تصويربرداري مادون قرمز يا حرارتي پرداخته ميشود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 815KB
 

rTMS چيست؟

TMS اصطلاح مخفف شده عبـارت “Transcranial Magnetic Stimulation” به معناي تحريک مغناطيسي فراجمجمهاي است. روشي غير تهاجمي که در آن فعاليت الکتريکي در مغز تحت تأثير ميدانهاي مغناطيسي قرار ميگيرد. ميدان مغناطيسي از طريق جريان پالسهايي که توسط يک سيمپيچ يا کويل 8 شکل ايجاد ميشود، از سر عبور ميکند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 622KB
     نرم افزار
 

آشنايي با نمودارهاي آماري کاربردي در MATLAB قسمت 2

مشاهده اشکال و نمودارها، مقايسه راحت تر و سريعتر نتايج را به دنبال خواهد داشت. نمودارها، ابزاري تصويري هستند که براي توصيف و نمايش داده هاي جمع آوري شده در يک جدول به کار برده ميشوند. امروزه ابزارهاي گرافيکي و نمودارها که اطلاعات را به طور واضح ارائه ميدهند جايگاهي ويژه و کاربردهايي فراوان در تحقيقات و ارائه گزارش ها دارند. در شماره گذشته به بررسي تعدادي از نمودارهاي دوبعدي که در حوزه هاي مختلف رياضي، مهندسي و پزشکي کاربرد دارند، پرداخته شد در اين شماره نيز به معرفي ساير نمودارهاي آماري در نرم افزار MATLAB خواهيم پرداخت.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 303KB
     گفت و گو
 

فيزيک پزشکي در ايران همرده با برترين دانشگاههاي جهان

پيشرفت‏هاي چند سال اخير در حوزه کاري فيزيک پزشکي و به خصوص راديوتراپي و تصويربرداري پزشکي منجر به تغييرات زيادي در فرآيند درمان بيماران و به کارگيري متخصصان فيزيک پزشکي شده است و کمک شاياني در راستاي ارتقاي جايگاه متخصصان فيزيک پزشکي و ارتقاي طب باليني کرده است.
در اين راستا برآن شديم تا در يک مصاحبه اختصاصي با دکتر احمد مستعار، عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، از آخرين دستاوردهاي فيزيک پزشکي در درمان بيماران و رشته مهندسي پزشکي جويا شويم.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 309KB
 

برخي ملزومات پزشکي را روزانه تهيه ميکنيم

استان البرز تنها يکي از استانهاي مجاور پايتخت است. عليرغم اين نزديکي اما ازنظر شاخصهاي سلامت مانند بهره مندي از مراکز درماني، نسبت به جمعيت زيادي که دارد با کمبودها و دشواريهاي جدي روبرو است. اين درحاليست که اين استان سهم قابل توجهي در توليد تجهيزات پزشکي و دارو دارد و نزديک به 56 کارخانه توليد تجهيزات پزشکي در اين استان مستقر است. 
مصاحبه ما با مهندس محمد رشيدي، مدير تجهيزات پزشکي معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي البرز را در ادامه ميخوانيد:

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 497KB
     چهره به چهره
 

ساعتي با مهندس «ميلاد جعفرآقايي» از فعالان حوزه مهندسي پزشکي؛ آچارفرانسه اي به نام مهندس پزشک!

از دوران راهنمايي که پدرش آچار به دستش ميداد تا لوازم برقي خانه را تعمير و مشکلات خودرو را برطرف کند، يقين داشت که روزي انجام همين کارهاي فني، تبديل به شغلش خواهد شد. به همين دليل وقتي نوبت به انتخاب رشته دانشگاه رسيد، «برق الکترونيک» را انتخاب کرد و براي ورود به بازار کار سراغ «مهندسي پزشکي» رفت. حالا 8 سال است که در صنعت تجهيزات پزشکي فعاليت دارد و از کار در شرکتهاي کوچک به مديريت بخشي از حوزه آزمايشگاهي شرکت تجهيزات و لوازم پزشکي «فناوري آزمايشگاهي» رسيده است. صحبت از مهندس «ميلاد جعفرآقايي» است؛

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 372KB