کاربر مهمان ||  ورود

عناوین مطالب شماره 221 ماهنامه مهندسی پزشکی


مجله را ورق بزنید
     سرآغاز
 

کاليبراسيون نباشد، سنگ روي سنگ بند نميشود

همه تجهيزات پزشکي و دستگاه هاي گرانقيمت و فناورانه در مراکز تشخيصي و درماني بي اعتبار ميشوند، اگر کاليبره نباشند. آن همه تلاش براي گرفتن تخصص و فوق تخصص، دوره هاي آموزشي و بازآموزي و آن همه هزينه براي نصب دستگاه هاي تصويربرداري، آزمايشگاهي و تجهيزات احيإ و غيره و غيره، به جاي اطمينان بخشي و شفابخشي، ميتوانند ترديدبرانگيز و خطرآفرين شوند، اگرکاليبره نباشند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 62KB
     کنگره و همايش
 

برگزاري اولين سمپوزيوم نورومانيتورينگ سيستم عصبي حين عمل جراحي در ايران

يکي از شيوه هاي نوين که به تشخيص موقعيت برخي ضايعات به ويژه تومورهاي مغزي کمک ميکند و دقت جراحي ها را نيز بالاتر ميبرد، «نورو مانيتورينگ» است که ميتوان آن را روش «پايش عصب» معنا کرد. اين روش استقبال متخصصان علوم اعصاب، مهندسي پزشکي، نورولوژي، جراحان مغز و اعصاب، قلب و عروق، ارتوپدي و بيهوشي را به دنبال داشته است. با پيچيده تر شدن جراحي ها در ايران بايد هر چه سريع تر با به کارگيري اين روش و تجهيزات مربوطه از آن سود برد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 216KB
     يک فريم از تجهيزات پزشکي
 

سرنگ اينفليتور

مفاهيم پايه

Inflator : بادکننده
Syringe: سرنگ

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 163KB
     بازدید ماه
 

20 سال تلاش در مسير سعادت

شرکت «پويندگان راه سعادت» در سال 1377 به همت «عبدالرضا يعقوبزاده»، «محمودرضا مرآتي» و «حميد عزيززاده»، سه دوست پر تلاش 30 ساله تاسيس شد. اين شرکت تا امروز فراز و نشيب هاي فراواني را پشت سر گذاشت تا به عنوان مطرح ترين شرکت توليدکننده «مانيتور علائم حياتي بيمار»، «ونتيلاتور»، «الکتروکارديوگراف»، «سانترال»، «ماژول ارزيابي عملکرد مغزي BFA» و «تجهيزات جانبي» شناخته شود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 1502KB
     گزارش کوتاه
 

در نشست خبري انجمن صنفي متخصصين تجهيزات پزشکي کشور مطرح شد تدوين پيش نويس سازمان نظام مهندسي پزشکي کشور

نشست خبري انجمن صنفي متخصصين تجهيزات پزشکي کشور با محوريت شفافسازي انتخابات اخير انجمن و گزارش عملکرد دوره سه ساله آن در تاريخ 28 مرداد 98 برگزار شد.
به گزارش «ماهنامه مهندسي پزشکي و تجهيزات آزمايشگاهي»، دبير انجمن متخصصين تجهيزات پزشکي کشور درباره انتخابات اخير انجمن صنفي گفت: يک آگهي در تاريخ 25 تيرماه در روزنامه اطلاعات مبني بر دعوت نوبت اول اعضا براي شرکت در مجمع منتشر کرديم؛ همچنين خبر ثبتنام متقاضيان عضويت در هيئت مديره انجمن در سايت انجمن اطلاع رساني شد.»

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 718KB
     گزارش ویژه
 

کاليبراسيون الزامي که در پيچ و خم مشکلات به حاشيه رفته است

کاليبراسيون ايجاد نظامي موثر براي کنترل صحت و دقت پارامترهاي مترولوژيکي دستگاه هاي آزمون، وسايل اندازه گيري و تجهيزاتي است که عملکرد آنها بر کيفيت فرآيند تاثيرگذار است. استفاده از تجهيزات غير کاليبره ميتواند آسيبي جدي به بيمار يا کاربر وارد کرده، موجب تشخيص نادرست شود و هزينه هايي غيرضروري به مجموعه درماني تحميل کند. با اين حال همچنان برخي بيمارستان ها و مجموعه هاي درماني به اهميت اين مسئله واقف نيستند و آن را اقدامي هزينه بر ميدانند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 1480KB
     زنگ تحقیق
 

فناوري هاي نوين در زمينه تشخيص و درمان سرطان

امروزه ابتلا به سرطان يکي از موارد شايع مرگومير در جهان به شمار ميآيد. يکي از مهمترين موانع در مسير درمان سرطان، تشخيص ديرهنگام آن است که متاسفانه سبب ميشود تا فرصت کافي براي مقابله با سلول هاي سرطاني در اختيار کادر پزشکي قرار نگيرد و فرد مبتلا مدت اندکي پس از تشخيص، فوت کند. با پيشرفت روزافزون تکنولوژي پزشکي، بيماري سرطان در آينده نه چندان دور به طور کامل تشخيص و درمان خواهد شد. يکي از کاربردهاي مهم فناوري هوش مصنوعي استفاده از آن براي کاهش خطا در علم پزشکي و مهمتر از آن تشخيص بيماري براي درمان به موقع و مناسب است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 786KB
     مقالات علمی و فنی
 

بررسي اجمالي تلومر و تنظيم مکانيسم مولکولي آنزيم تلومراز در سالمندان

تاکنون نظريه هاي زيادي براي توصيف مکانيسم پيري ارائه شده است. تلومراز يک آنزيم ترانس کريپتاز معکوس با ساختمان ريبونوکلئوپروتئيني است. تلومرها، عناصر تکراري DNA هستند که در انتهاي کروموزوم خطي در افزايش طول تلومرها و در پيري پستانداران نقش بسزايي دارند. عدم فعاليت تلومراز در بافت هاي سوماتيک انساني و فرسايش تلومر به صورت همزمان باعث ابتلا به بيماري هاي وابسته به سن ميشود. کاهش زياد طول تلومر منجر به از بين رفتن توانائي عملکرد در انجام وظايف خود شده و درنهايت سلول را به سوي آپوپتوز ميبرد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 183KB
 

دستگاه هاي يو وي تراپي

UV تراپي يا نوردرماني
نوردرماني (Light Therapy) يا فتوتراپي (Photo Therapy) که به طور کلاسيک به عنوان هليودرماني (Helio Therapy) ناميده ميشود، شامل قرار گرفتن در معرض نور روز يا طول موج خاصي از نور با استفاده از منابع مختلف از جمله ليزر، ديودهاي ساطع کننده نور، لامپ هاي فلورسنت، لامپ هاي ديکرونيک و ... است که معمولاً با دستگاه هاي مختلف کنترل ميشود. نور براي مدت زمان خاصي تجويز ميشود زيرا بيشتر از آن مدت زمان ممکن است به جاي اثرات درماني اثرات بلعکس داشته باشد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 400KB
 

پيشرفت اندازه گيري ها در اندازه شناسي سلامت

متن ذيل، ترجمه يکي از مقالات ارائه شده در بولتن سازمان OIML (سازمان بين المللي اندازه شناسي قانوني) در جولاي سال 2018 است.
اين مقاله بر اساس پروژه انجام شده توسط گروه کاري چندرشته اي اندازه شناسي سلامت Health Metrology Task Group (HMTG)، رويکردهاي جديد مطرح در اندازه شناسي سلامت را ارائه ميکند و با هدف ارتقاء قابليت رديابي اندازه شناختي، به يک مطالعه موردي در زمينه فناوري تزريق، جايي که تحقيق انتقالي مورد تاکيد است، ميپردازد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 200KB
 

استفاده از سيگنالهاي فيزيکي براي ترميم بافت عصب

توجهات اخير به مبحث تحريک الکتريکي و داربسته اي هادي از بحث در حال رشد خواص الکتريکي بافت ها و سلول ها حاصل ميشود. سلول هاي زنده، بسياري از سيستمهاي الکتريکي را به کار ميگيرند. براي مثال، آنها نيروي الکتريکي را توليد ميکنند، اختلاف پتانسيل مورد نياز را ايجاد ميکنند، مقاومتهاي سري و موازي را ايجاد ميکنند، جريان الکتريکي را قطع و وصل ميکنند و ميتوانند ميزان جريان الکتريکي را کنترل کنند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 343KB
     نرم افزار
 

آموزش رگرسيون خطي با استفاده از روش حداقل مربعات خطا در MATLAB

رگرسيون که به معناي بازگشت است ابتدا توسط فرانسيس گالتون در تحقيقي در مورد قد فرزندان و والدينشان مطرح شد.  در اين تحقيق نشان داده ميشود قد فرزندان قد بلند به ميانگين قد جامعه نزديک است. روش رگرسيون به منظور ايجاد يک رابطه و مدل رياضي بين داده هاي ورودي و خروجي استفاده ميشود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 222KB
     گفت و گو
 

نگاهي کلي به علل ناباروي در زنان و مردان و درمان آن

مساله ناباروي، شيوعي نسبتاً متوسط در جامعه ما دارد و ميتواند ذهن زوجها را بسيار درگير کند. ناباروري هميشه به معناي عقيم بودن يا ناتواني دائمي در بچهدار شدن نيست. در ايران حدود 20 درصد از زوج ها نابارور هستند، اما درصد بسيار کمي از آنها عقيم هستند. بيشتر زوج هاي نابارور که براي بچه دار شدن اقدام ميکنند با درمان يا بدون درمان، بالاخره صاحب فرزند ميشوند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 233KB
 

رئيس اداره تجهيزات و فراورده هاي آزمايشگاهي اداره کل تجهيزات پزشکي قاچاق معکوس محتملتر از ورود کالاي قاچاق به کشور است

تجهيزات آزمايشگاهي از جمله کالاهايي است که شاهد قاچاق آن هستيم. آماري درباره ميزان و چگونگي قاچاق تجهيزات آزمايشگاهي در دست نيست؛ مگر اينکه مانند دي ماه سال گذشته به دنبال بازرسي از انبارهاي نگهداري کالا، تجهيزات قاچاق کشف شود. البته دست اندرکاران امر بر اين باورند که با توجه به اينکه اکنون به کالاهاي تخصصي ارز دولتي تعلق ميگيرد، امکان قاچاق به معني کلاسيک آن چندان فراهم نيست مگر در مواردي که با کمبود جنس خاصي روبه رو باشيم. نکته ديگري که از اهميت بسزايي برخوردار است، مسئله قاچاق معکوس تجهيزات آزمايشگاهي است که البته تجهيزات مصرفي را در بر مي گيرد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 290KB