کاربر مهمان ||  ورود

عناوین مطالب شماره 215 ماهنامه مهندسی پزشکی


مجله را ورق بزنید
     سرآغاز
 

انتظارات همراه با خوشامدگويي به مديرکل جديد

معرفي مديرکل اداره تجهيزات پزشکي، پس از تغييرات اخير در وزارت بهداشت و تقسيم وظايف و نظارت بر تجهيزات پزشکي بين معاونت درمان و معاونت غذا و دارو دانشگاه ها حالتي از انتظار و نوعي ترديد را در فضاي دانشگاه هاي علوم پزشکي به ويژه در زمينه تجهيزات پزشکي پديد آورده است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 59KB
     کنگره و همايش
 

پزشکي شخصي فرادقيق، مؤثر و کم هزينه

سومين کنگره بين المللي پزشکي شخصي با حضور جمعي از متخصصان داخلي و خارجي از 24 تا 26 بهمن ماه در سالن همايش هاي صدراي دانشگاه علوم پزشکي بقيه الله (عج) برگزار شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 410KB
 

يادآور کنگره هاي تخصصي پزشکي

يادآور کنگره هاي تخصصي پزشکي


مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 89KB
     يک فريم از تجهيزات پزشکي
 

دستگاه دوربين فوندوس

مفاهيم پايه
Fundus: انتهاي هر عضو
Camera: دوربين

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 131KB
     گزارش کوتاه
 

مسائلي رفت، صفوي برگشت؛ اداره تجهيزات پزشکي همچنان تحت نظارت سازمان غذا و دارو

سيد حسين صفوي براي دومين بار به عنوان مدير اداره تجهيزات پزشکي و ملزومات مصرفي انتخاب شد.
صفوي که يکبار در خردادماه سال 93 و در زمان رياست رسول ديناروند بر سازمان غذا و دارو به اداره تجهيزات پزشکي آمد براي بار دوم در هفدهم بهمن ماه سال جاري و از سوي مهدي پيرصالحي به اين سمت برگزيده شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 133KB
     گزارش ویژه
 

سرنوشت طرح تحول نظام سلامت در دستان بودجه

طرح تحول نظام سلامت را شايد بتوان دومين طرح بزرگ اجتماعي خواند که بعد از مسکن مهر به اجرا درآمد. طرحي که شبيه اکثر برنامه هاي بزرگ با سروصداي زيادي شروع شد. درحاليکه بخش بزرگي از توان اجرايي براي تمرکز بر حوزه درمان و خدمات بستري صرف شد اما به تدريج در حوزه هاي بهداشت و آموزش هم اقدامات جديدي کليد خورد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 905KB
     زنگ تحقیق
 

معرفي سيستم واسط مغز- رايانه و بررسي کاربردهاي آن در حوزه هاي مهندسي و پزشکي

واسط مغز- رايانه (Brain-Computer Interface يا BCI)  يک دستگاه ارتباط سختافزاري و نرمافزاري است که به واسطه آن رايانه ها فعاليت هاي ذهني را کنترل ميکنند. هدف اصلي در تحقيق و توسعه BCI به عنوان ابزاري جهت ارتباط افرادي است که دچار سکته مغزي، اختلالات عصبي، عضلاني و ضايعات نخاعي شدهاند و امکان ارتباط با محيط پيرامون را ندارند. يک واسط مغز - رايانه بايد قادر باشد تا سيگنال هاي دريافتي از مغز را به دستورات کنترلي تبديل کند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 624KB
     مقالات علمی و فنی
 

فيزيکِ ليزر و کاربرد آن در پزشکي؛ قسمت سوم

ابزارهاي جراحي مثل قيچي، تيغ جراحي و ... به سادگي قابل حمل و جابجايي هستند اما دستگاه هاي جراحي به دليل حجم بزرگ به سادگي قابل حمل نيستند. دستگاه هاي ليزر معمولا نياز به منبع الکتريکي با توان بالا دارند. براي مثال جهت ايجاد ليزر آرگون با توان بيست وات نياز به بيست کيلو وات انرژي الکتريکي است که از طريق مبدل هاي بزرگ و برق يک فاز يا سه فاز تأمين ميشود. بازدهي کل ليزر معمولاً بين 1/0 در ليزر آرگون تا 20 درصد در ليزر CO2 است و معمولاً باقيمانده توان مصرفي به صورت حرارت در محفظه ليزر تلف ميشود که بايد آن را به طور مؤثر از دستگاه خارج کرد تا موجب از بين رفتن ليزر نشود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 513KB
 

اهميت تکثير سلولي در مهندسي بافت

توانايي تکثير از ويژگيهاي اصلي سلول هاي زنده است. با در نظر گرفتن اين که پيکر يک انسان بالغ بر حدود 10 به توان 14 سلول تشکيل شده که همه از تقسيمات يک سلول تخم اوليه ايجاد شده اند، اهميت تکثير ياخته اي و فراواني آن مشخص ميشود. در يک انسان بالغ نيز که رشد پايان يافته است، تکثير سلولي که لازمه آن تقسيم سلولي است، براي ترميم سلول هاي تحليل رفته لازم است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 471KB
 

تجهيزات پزشکي مصرفي، موارد کاربرد و خصوصيات آنها: نخ بخيه و انواع آن؛ بخش اول

بستن اوليه بافت هايي که در حين عمل جراحي يا آسيب ناشي از تصادفات ازهم باز شده اند فرآيند درمان را بهبود ميبخشد و خونريزي را کنترل ميکند. موادي که براي اين هدف استفاده ميشوند شامل نخ هاي بخيه (Suture)، چسب هاي بافت (Tissue Adhesives) و منگنه ها (Stapler) هستند که به عنوان مواد بخيه تعريف ميشوند. در اين ميان، نخ بخيه به عنوان رايج ترين ماده به حساب ميآيد. از آنجاکه تعداد زيادي از اين نخ ها در بافت هاي بدن تحت تأثير فرآيند جذب يا مردودشدن قرار ميگيرند، استفاده از انواع نادرست آنها ممکن است بدن را به سمت جراحت هاي ناخواسته مانند پارگي در زخم، سوق دهد. نخ هاي جراحي عموماً به شکل تک رشته اي يا چندرشته اي سترون هستند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 1210KB
 

کاربرد نانو الياف در مهندسي بافت

يکي از مهمترين انواع نانوساختارها، نانوالياف هستند. صنعت منسوجات بيبافت عموماً اليافي را که قطري کمتر از يک ميکرون دارند به عنوان نانوالياف در نظر ميگيرد. بنياد ملي علوم آمريکا ليفي را نانوليف ميخواند که داراي حداقل يک بعد با اندازه صد نانومتر يا کمتر باشد. با کاهش قطر از ميکرون به چند صد نانومتر، نانوالياف ميتوانند خواص شگفت انگيزي نظير نسبت سطح به حجم بسيار بالا، انعطاف پذيري و کارآيي مکانيکي مناسب در مقايسه با مواد شناخته شده معمولي ارائه دهند. اين خواص برجسته، نانوالياف را به عنوان انتخابي مناسب جهت بسياري از کارهاي مهم، از جمله مهندسي بافت معرفي ميکند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 396KB
     نرم افزار
 

چگونگي اضافه کردن جعبه ابزار در MATLAB

باتوجه به اينکه سايت Mathworks.com اجازه دسترسي به کاربران ايراني را نميدهد، جهت اضافه کردن جعبه ابزار (Toolbox) به نرمافزار بايد اين جعبه ابزار را به صورت مجزا از اينترنت دانلود کرد و به نرم افزار MATLAB اضافه کرد. مراحل اين روش در ادامه توضيح داده خواهد شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 247KB
     گفت و گو
 

مدير آزمايشگاههاي مرجع سلامت: ايجاد آزمايشگاه هاي مجموعه اي تنها راه کنترل هزينه هاي خدمات

از ابتداي اجراي طرح تحول نظام سلامت تاکنون، همواره بحث ها و نقدهاي بسياري متوجه بودجه و منابع مالي برنامه هاي آن بوده است. بااينحال اين روزها، حجم و تنوع نقدها بسيار شده و ديگر نميتوان به راحتي تشخيص داد که آيا همه اين مشکلات ناشي از طراحي و اجراي طرح تحول سلامت بوده است يا زيرساختها و روابط حاکم بر نظام سلامت و اجزاي آن هم در بروز مشکلات يا شدت آنها مؤثر هستند. در اين ميان، بارها از زبان فعالان آزمايشگاهي شنيده ايم که افزايش تعرفه هاي خدمات آزمايشگاهي ميتواند راهي براي برونرفت از اين بحران اقتصادي باشد. در مقابل برخي از صاحبنظران نيز معتقدند که اصلاح تعرفه ها، تنها يکي از راه هاي پيشروست.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 432KB
 

ساختار اداري تجهيزات پزشکي بلاتکليف و مبهم

محمدصادق دشتي، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي نيشابور در اين شماره از اقدامات و برنامه هايي که در جريان 4 سال گذشته همزمان با اجراي طرح تحول نظام سلامت انجام شده، ميگويد. او عليرغم اينکه ميداند چالشهاي فعلي در زمينه تأمين تجهيزات پزشکي و اختصاص بودجه جدي است اما همچنان اميدوار است. يکي از مهمترين انتقادات او ابهام در ساختار اداري حوزه تجهيزات پزشکي در دانشگاههاست که در هر دوره با يک تغيير جديد روبرو ميشود. در ادامه، مصاحبه ما با معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي نيشابور را ميخوانيد:

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 407KB
     چهره به چهره
 

از جذابيت هاي فروش تا غرق شدن در درياي تجهيزات بيمارستاني، هيچ سازمان پژوهشي واقعاً از نخبگان حمايت نميکند

فرار مغزها مدت هاست که ورد زبان بسياري از مسئولين شده و بارها اعلام کرده اند که نگران شيوع آن هستند. بااينحال امروز هنوز نخبگاني در کشور حضور دارند که نياز به حمايت دارند. حمايتي که بتوان به لطف آن چرخ هاي علم مهندسي پزشکي را حرکت داد و  اين صنعت را به سمت و سوي جديدي برد. در اين شماره به سراغ يکي از نخبگان کشور رفتيم که باوجود 4 اختراع ثبتشده، سال هاست که ديگر در زمينه تحقيقاتي فعاليت نميکند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 389KB