کاربر مهمان ||  ورود

عناوین مطالب شماره 217 ماهنامه مهندسی پزشکی


مجله را ورق بزنید
     سرآغاز
 

امکانات اورژانس و امداد کشور در آزمون سيل

سال 98 با سيل آمد و انبوهي از خسارت به جا گذاشت و بار ديگر توان امداد و نجات کشور را محک زد و امکانات و تجهيزات بهداشتي و درماني در هنگامه حوادث را در کانون توجه قرار داد. در روزهاي گذشته بارها از زبان مسئولان وزارت بهداشت و ساير دست اندرکاران اعلام شده است که در زمينه دارو و ملزومات پزشکي کمبودي در مناطق سيل زده وجود ندارد که در ميان خبرهاي ناگوار، بسيار اميدبخش بود. حتي ضعف مديريت در مجموع فعاليت هاي امدادي، کمتر به حوزه بهداشت و درمان مربوط ميشد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 57KB
     کنگره و همايش
 

گزارشي از دوازدهمين کنگره بين المللي ارتقاء کيفيت خدمات آزمايشگاهي تشخيص پزشکي ايران تشخيص 70 درصد بيماري ها در آزمايشگاهها

در روزهاي پاياني فروردين ماه سال جاري و همزمان با سالروز تولد حکيم «اسماعيل جرجاني» که روز علوم آزمايشگاهي نامگذاري شده، دوازدهمين کنگره بين المللي و هفدهمين کنگره کشوري ارتقاء کيفيت خدمات آزمايشگاهي تشخيص پزشکي ايران در سالن همايش هاي برج ميلاد برگزار شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 444KB
 

سي و پنجمين کنگره ساليانه راديولوژي ايران پرواز پروانه هاي سلامتي

سي و پنجمين کنگره راديولوژي ايران و هفدهمين کنگره علوم پرتونگاري ايران با حضور صاحب نظران، اساتيد و راديولوژيست هاي سراسر کشور سوم تا ششم ارديبهشت 1398 در مرکز همايش هاي بين المللي برج ميلاد برگزار شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 1359KB
     يک فريم از تجهيزات پزشکي
 

دستگاه Starstim

مفاهيم پايه
Transcranial Current Stimulation/tCS: تحريک الکتريکي جريان فراجمجمه اي
Wireless: بيسيم

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 168KB
     گزارش کوتاه
 

گزارش «ماهنامه مهندسي پزشکي و تجهيزات آزمايشگاهي» از روند تصويب تعرفه هاي خدمات تشخيصي و درماني سال 98 به همراه جداول تعرفه ها

تعيين «تعرفه خدمات تشخيصي درماني» يکي از چالشهاي تکراري دولت با جامعه پزشکي است که هر سال از يکي دو ماه مانده به پايان سال آغاز شده و تا دو سه ماه پس از شروع سال جديد ادامه مييابد. نه اينکه قانوني و حسابي و کتابي نداشته باشد، اما همانند خيلي از قوانين ديگر، روند قانوني تعريفشده براي تعيين تعرفه هاي بخش سلامت به گونه اي است که وقتي به مرحله اجرا ميرسد، هزار و يک حرف و حديث را با خود به همراه ميآورد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 273KB
     گزارش ویژه
 

نگاهي به فلسفه تشکيل هيات امناي صرفه جويي ارزي و تغييرات جديد در آن آيا سياست حمايت از توليد داخل ادامه خواهد داشت؟

در سال هاي ابتدايي دهه شصت و همزمان با دفاع مقدس بود که نهادي با هدف کاهش بوروکراسي اداري و تأمين تجهيزات مورد نياز درمان مصدومان جنگي تحت عنوان دفتر هيات امناي تبصره ارزي تشکيل شد. بعد از جنگ اما به دليل خدمات مناسبي که در آن دوران داده شد، قرار شد مصوب هاي براي تأسيس نهادي قانوني به منظور حفظ اهداف مذکور به مجلس فرستاده شود تا اين نهاد به صورت قانوني تشکيل شود و با داشتن ساختاري مشخص و معين شکل گيرد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 358KB
     زنگ تحقیق
 

معرفي اختلال اوتيسم و فناوري هاي جديد تشخيصي- درماني

اوتيسم اختلالي عصب-رشدي است که در سه سال اول زندگي کودک نمايان ميشود. مهمترين علائم آن نقص در برقراري ارتباط، مشکل در تعاملات اجتماعي، وجود الگوهاي محدود و تکراري در رفتار، علائق و فعاليتها است. نشانه هاي اختلال طيف اوتيسم عموماً در سال سه زندگي قابلتشخيص هستند؛ اما اگر کودک در سطح بالاتري بوده و به همسالان غير اوتيسم خود شبيه تر باشد، اين علائم ممکن است ديرتر شناسايي شوند. بايد توجه داشت که اگر کودک دچار تأخيرهاي رشدي شديد باشد؛ قبل از 18 ماهگي نيز اين اختلال قابل تشخيص خواهد بود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 787KB
     مقالات علمی و فنی شرکت ها
 

دفيبريلاتور، ابزاري براي تپش دوباره قلب

شايد براي نزديکان  بيمار هيچ چيز دلهره آورتر از زماني که پرستار به سرعت ترالي الکتروشوک قلبي را به سوي بستر بيمار مي راند نباشد؛ عملي که حکايت از حال وخيم بيمار و توقف فعاليت مطلوب الکتريکي قلب است. تنفس مصنوعي و  شوک هاي پياپي و تخليه الکتريکي دستگاه بر روي قفسه سينه بيمار و به دنبال آن مشاهده اولين پالس هاي طبيعي الکتروکارديوگرام بر روي مانيتور قلب نشان از بازگشت بيمار به زندگي و پايان خوش اين دلهره طولانيست اما اين معجزه تکنولوژي چگونه رخ ميدهد؟  

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 332KB
     مقالات علمی و فنی
 

اگزوسيتوز در رفتار سلولي

اندوسيتوز و اگزوسيتوز شامل فرآيندهاي پيچيدهاي هستند که به شدت به يکديگر وابسته هستند. سلول ها با استفاده از اين فرآيندها، پروتئينهاي غشايي مانند انتقال دهنده ها، کانال ها و گيرنده هاي يوني و چربي ها را اضافه و حذف ميکنند تا مولکول هاي ضروري را به منظور برقراري ارتباط با سلولهاي ديگر در مغز يا اصلاح غشاي پلاسمايي جذب و دفع کنند. در اندوزوم هاي اوليه، برخي از مواد اندوسيتوز شده ميتوانند به غشاي پلاسمايي برگشته يا ميتوانند تحويل دستگاه گلژي شوند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 458KB
     نرم افزار
 

آشنايي با جعبه ابزار MATLAB

جعبه ابزار EEGLAB با هدف پردازش سيگنالهايEEG ، MEG يا ديگر سيگنالهاي حياتي و فيزيولوژيک تحت نرم افزار MATLAB طراحي شده است. پردازش هايي که ميتوان با استفاده از اين جعبه ابزار در محيط MATLAB انجام داد شامل خواندن داده ها با فرمتهاي مختلف، فيلترکردن داده ها و حذف نويز، اغتشاش، آرتيفکت از سيگنالهاي حياتي، انواع آناليزهاي حوزه زمان، زمان- فرکانس، ترسيم طيف فرکانسي کانالهاي سيگنال EEG و نگاشتهاي مغز، استخراج پتانسيلهاي وابسته به رويداد Event-Related Potential) ERP) و نيز آناليز مؤلفه هاي مستقل  Independent Component Analysis) ICA) است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 262KB
     گفت و گو
 

گزارشي از توليد اولين دستگاه شتاب دهنده خطي پرتودرماني سرطان در کشور توان ايراني در خدمت بيماران ايراني

بيستم فروردين ماه امسال مقارن با روز فناوري هسته اي، خبري خوش در رسانه هاي کشور منتشر شد. در تله کنفرانسي با حضور رئيس جمهوري، از نخستين دستگاه شتاب دهنده خطي پزشکي 6MN در شهرک سلامت اصفهان رونمايي شد و ايران در زمره چند کشور انگشت شماري قرار گرفت که تکنولوژي ساخت اين دستگاه که از آن با عنوان «پيشرفته ترين تجهيز پزشکي» ياد ميشود، را در اختيار دارد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 308KB
 

در خواست جامعه آزمايشگاهيان کشور از وزير بهداشت؛ از دکتر نمکي که جزو جامعه آزمايشگاهيان کشور است انتظار توجه بيشتر داريم

30 فروردين ماه، سالروز ميلاد زينالدين ابوالفضائل اسماعيل ابن حسين جرجاني معروف به سيد اسماعيل، پزشک سرشناس ايراني است که در قرن پنجم هجري ميزيست. وي نويسنده دايره المعارف طبي ارزشمندي با عنوان «ذخيره خوارزمشاهي» است. حکيم جرجاني علاوه بر اينکه طبيب حاذقي بوده است، يافته هاي باارزشي نيز در علوم آزمايشگاهي از خود به يادگار گذاشته است. از اين رو به مناسبت بزرگداشت اين حکيم ايراني، همه ساله روز 30 فروردين ماه با عنوان «روز آزمايشگاهيان» خوانده ميشود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 140KB
     چهره به چهره
 

گفتوگو با مهندس «مهراد پارنج»، مدير فروش و رئيس هيات مديره شرکتهاي «سهند بهامين طب» و «آتا سنجش طب»مهندسي پزشکي يک نياز است

«امروزه سهم يک دستگاه پزشکي، يک پروتز خوب يا يک ماده درماني در درمان بيمار تقريبا با سهم يک پزشک متخصص برابري ميکند. همچنين در دنياي پزشکي امروز هنوز براي بسياري از بيماريها درماني شناخته نشده است. به همين دليل به شخصه معتقدم راه زيادي تا اتمام کار در رشته مهندسي پزشکي باقي مانده و آينده اين رشته بسيار روشن است.» اين ديدگاه مهندس «مهراد پارنج» يکي از فعالان حوزه مهندسي پزشکي درباره اين رشته نوپاست.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 247KB