کاربر مهمان ||  ورود

عناوین مطالب شماره 205 ماهنامه مهندسی پزشکی


مجله را ورق بزنید
     سرآغاز
 

صادرات ده برابري تجهيزات پزشکي انتظاري فراتر از شعار

حمايت از توليد ملي و کالاهاي داخلي اين روزها شعار پرطنيني است که از هر تريبون و رسانهاي شنيده ميشود. اولين بار نيست که اين موج بالا ميگيرد. طي چهار دهه اخير، چندين بار به ويژه به هنگام کاهش منابع ارزي و بالاگرفتن تحريم ها و محدوديتهاي تجاري، سونامي شعار حمايت از توليد ملي فضاي رسانه ها را درنورديده است، اما در کارخانه ها و بازار و گمرک، نشانه هاي عيني اين خيزش ملي کمتر ديده شده است. شايد دليل عمده آن، ساختار اقتصادي و تجاري کشور باشد که همه چيز براي واردات شکل گرفته و تحت هر شرايطي از خلاقانه ترين شيوه هاي قانوني و فراقانوني و غير قانوني راه خود را پيدا ميکند و در عوض براي رونق بخشيدن به توليد ملي و گسترش صادرات، عليرغم حمايت هاي همه جانبه با پشت سر گذاشتن هر خوان، هفت خوان ديگري پيدا مي شود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 76KB
     کنگره و همايش
 

يازدهمين کنگره بين المللي و شانزدهمين کنگره کشوري؛ ارتقاء کيفيت خدمات آزمايشگاهي کشور در سالن همايشهاي برج ميلاد برگزار شد، آزمايشگاهي ها پيشتاز در کيفيت خدمات سلامت

يازدهمين کنگره بينالمللي و شانزدهمين کنگره کشوري ارتقاي کيفيت خدمات آزمايشگاهي تشخيص پزشکي ايران در دورهاي 4روزه از 30 فروردين و همزمان با سالروز تولد حکيم سيد اسماعيل جرجاني بنيانگذار علوم آزمايشگاه در سالن همايش هاي برج ميلاد برگزار شد و تا دوم ارديبهشت ماه ادامه داشت.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 546KB
     يک فريم از تجهيزات پزشکي
 

کنترل هوشمند دماي بدن نوزاد در انکوباتور به صورت غيرتماسي

مفاهيم پايه
سنسور مادون قرمز غير تماسي: Non-Contact Infrared Sensor
انکوباتور نوزاد: Infant Incubator

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 209KB
     گزارش کوتاه
 

تعرفه، نقطه مبهم نظام سلامت

يک ماه از شروع سال 97 گذشته اما هنوز خبري از تعيين تعرفه هاي خدمات درماني در سال جديد نيست. روالي که سالهاست در نظام سلامت شايع شده و به نظر ميرسد بعد از طرح تحول نظام سلامت هم شرايط تغييري نکرده است. تعيين تعرفه هميشه يکي از مهمترين صحنه هاي اختلافات نهادهاي مختلف از وزارت بهداشت بوده است. مسئله اي که باعث ميشود جهتگيري مسئولان و نمايندگان مجلس متفاوت از يکديگر باشد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 228KB
 

قيمت گذاري تجهيزات پزشکي غيرقانوني است

اتحاديه بازرگانان تجهيزات پزشکي اواخر فروردينماه طي فراخواني از اعضاي خود براي حضور در يک نشست نوروزي دعوت کرد. نشستي که در آن هم نظرسنجي مهمي در خصوص اقدامات آينده اتحاديه انجام شد و هم آنچه اعضاي هيئتمديره تابهحال انجام داده بودند توضيح و شرح داده شد تا اعضا در جريان قرار بگيرند و براي گامهاي بعدي تصميم گيري شود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 310KB
 

تداوم قيمت گذاري، هم آري هم نه!

اختلاف نظرها در مورد متولي اصلي قيمتگذاري براي تجهيزات پزشکي همچنان ادامه دارد. درحاليکه وزارت بهداشت تلاش ميکند با فراخواندن فعالان صنفي و جلب مشارکت آنها امتياز تعيين قيمت براي تجهيزاتي که خودش مصرفکننده آن نيز هست را از دست ندهد اما بهنظر ميرسد انجام اين فرآيند با مفاد برخي اسناد مغايرت دارد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 265KB
 

تلاش براي افزايش ده برابري صادرات تجهيزات پزشکي

«حمايت از کالاي ايراني» شعاري است که براي سال جديد مشخصشده و قرار است تمام سياستها نيز در همين راستا باشد. پرواضح است که در اين شعار نيز مثل گذشته تأکيد بر توان داخلي و استفاده از ظرفيتهاي دروني همراه با تلاش براي افزايش و رشد آن است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 105KB
 

تلاش براي تشکيل سازمان نظام مهندسي پزشکي

رئيس انجمن صنفي متخصصان تجهيزات پزشکي براين باور است که آموزش مهندسي پزشکي در حوزه دانش فني دچار کمبودهاي جدي است. او در گفتگويي کوتاه از راه حلهايي براي بهبود اين امر و تلاش هيئت مديره انجمن براي تشکيل نظام صنفي مهندسي پزشکي گفته است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 382KB
     گزارش ویژه
 

طرح تحول نظام سلامت؛ مهربان با مردم، نامهربان با بيمه ها و اصناف

طرح تحول نظام سلامت که از ارديبهشتماه سال 93 آغاز شد داراي 9 بسته مختلف بود که از افزايش تعداد پزشکان در مناطق محروم و شهرهاي بزرگ تا ارتقاي کيفيت خدمات هتلينگ بيمارستانها و تدوين کتاب ارزش نسبي خدمات درماني را دربر داشت. مهمترين دستاورد اين طرح که در سالهاي اول واضح بود، افزايش رضايت مردم به دليل کاهش پرداخت از جيب و افزايش پوشش بيمه حدود 11 ميليون نفر از افرادي بود که تحت پوشش بيمه نبودند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 990KB
     زنگ تحقیق
 

معرفي روش هاي پيکرتراشي و جراحي زيبايي اندام

امروزه اضافه وزن و چاقي به عنوان يک معضل، سلامت نسل بشر را تهديد ميکند. چاقي موجب بروز بيماري هايي ازجمله ناراحتي هاي قلبي، افزايش کلسترول خون، بالا رفتن قند خون، خطر ابتلا به سرطان و ... ميشود. براي کاهش وزن راههاي مختلفي وجود دارد. برخي تمايل دارند تا از راه هايي همچون ورزش، پيادهرويي، رژيمهاي غذايي و ... وزن خود را کاهش دهند. اين روشها اگرچه به عنوان مطمئنترين راه هاي کاهش وزن عنوان ميشوند اما نيازمند صرف وقت زياد هستند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 903KB
     مقالات علمی و فنی
 

بررسي وضعيت گردشگري سلامت در ايران قسمت دوم

سالانه تعداد زيادي از گردشگران به منظور معالجه به کشورهاي ديگر سفر ميکنند و ضمن استفاده از خدمات درماني و پزشکي، به بازديد از نقاط ديدني کشورها ميپردازند. اين شيوه از گردشگري در حال حاضر در اکثر کشورهاي دنيا معمول شده است و به عنوان يکي از ابعاد گردشگري به توسعه پايدار و پويايي اقتصاد کشور کمک ميکند. با توجه به کم هزينه بودن و پر درآمد بودن اين صنعت، بسياري از کشورهاي در حال توسعه، توجه خود را بر اين بخش از صنعت، متمرکز و براي آن برنامه ريزي ميکنند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 388KB
 

بايسته هاي علمي در مهندسي بافت عصب

دستگاه عصبي، چالشي را در حيطه مهندسي بافت ارائه ميکند زيرا بخشي از معماري و شيمي دستگاه عصبي به تازگي کشف شده است. آميخته اي از پيشرفت در زيست شناسي عصبي، فنون انتقال ژن و بيومواد در سطح مولکولي، مهندسي بافت سيستم عصبي را ايجاد کرده است. مهندسي بافت دستگاه عصبي يعني علم طراحي، ساخت و تشخيص سيستم هايي که در آنها سلولهاي عصبي به شيوهاي کنترل شده فعاليت هاي مناسب براي تشخيص، التيام و درمان سيستم عصبي را انجام ميدهند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 383KB
 

جيوه و اهميت آن در صنايع و آزمايشگاههاي شيمي

جيوه عنصري با عدد اتمي 80 و وزن حجمي بالاست که در گروه  عناصر واسطه يا همان شبه فلزات جدول تناوبي قرارگرفته است. کيمياگران آن را سيماب ناميدند که اين نام به لحاظ رنگ نقره اي اين فلز و ماهيت آنکه به شکل مذاب است،  زيبنده و درخور اين عنصر است. اين فلز به سبب اهميتي که از ديرباز در ساخت دماسنج و فشارسنج داشته نقش خود را در خدمت به علوم پزشکي آشکار کرده است. مروري بر کتاب قانون شيخ الرئيس بوعلي سينا گواه اين مطلب است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 410KB
 

تشخيص و طبقه بندي تومور مغزي با شبکه عصبي پس انتشار پيشرو

مغز عضوي است که فعاليت همه بخشهاي بدن را کنترل ميکند. شناسايي خودکار تومور مغزي در تصويربرداري تشديد مغناطيسي (MRI) به دليل پيچيدگي شکل و تنوع موقعيت، کار دشواري است. اين روش خودکار هر نوع سرطان موجود در بدن را شناسايي ميکند. روشهاي قبلي براي تشخيص تومور وقتگير و کمتر صحيح هستند. در اين مقاله، از تکنيک هاي تجزيه و تحليل آماري مورفولوژيکي و آستانهاي براي پردازش تصاوير MRI استفاده ميشود. شبکه عصبي پسانتشار پيشرو براي طبقه بندي عملکرد تومورهاي بخشي از تصوير استفاده ميشود. اين روش منجر به صحت بالا و تکرار کمتر ميشود که خود کاهش زمان محاسبات را به دنبال دارد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 564KB
 

بررسي عملکرد و کاربردِ انواع باتريها و اهميت آنها در تجهيزات پزشکي قسمت دوم


اجزا باتريها (Battery Components)
تمام باتريها داراي الکترود منفي، الکترود مثبت و الکتروليت هستند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 400KB
     نرم افزار
 

نحوه رسم نمودار در MATLAB

يکي از قابليت هاي مهم نرمافزار MATLAB امکان رسم نمودارهاي مختلف است که در اين شماره و شماره هاي آينده، شما را با تعداد زيادي از اين نمودارها و نيز کاربرد آنها آشنا خواهيم کرد. از نمودارها براي نمايش گرافيکي نتايج استفاده ميشود. نحوه ترسيم نمودارها بستگي به نوع نمودار دارد. در ادامه نحوه رسم بعضي از نمودارها توضيح داده ميشود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 301KB
     گفت و گو
 

ارتقاي جايگاه شغلي؛ پيش شرط بهبود کنترل عفونت در بيمارستانها

دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي بهعنوان يکي از مهمترين و باسابقه ترين دانشگاهها در جريان طرح تحول نظام سلامت توانسته هرسال يک بيمارستان آنهم در مناطق محروم و حاشيهاي شهر تهران راه اندازي کند. اقدامي که از ديد مدير اداره تجهيزات پزشکي «يک دستاورد» است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 220KB