کاربر مهمان ||  ورود

عناوین مطالب شماره 211 ماهنامه مهندسی پزشکی


مجله را ورق بزنید
     سرآغاز
 

ارزاني توليد داخل و استاندارد CE دو بال پيشرفت يا دو لبه قيچي

اولين روز کاري سال 1397 با اين وعده اميدبخش مشاور وزير و مديرکل تجهيزات پزشکي آغاز شد که «در سال 97 صادرات تجهيزات پزشکي 10 برابر افزايش خواهد يافت.» در راستاي اين تصميم، وي اخذ استانداردهاي CE و ISO 17025 را براي تمام آزمايشگاه هاي کنترل کيفي کشور به عنوان مهمترين اهداف آن دفتر در سال 97 برشمرد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 90KB
     يک فريم از تجهيزات پزشکي
 

دستگاه يونتوفورزيس

مفاهيم پايه
Iontophoresis يک روش براي معرفي ترکيبات دارويي يوني به بدن از طريق پوست با استفاده از جريان الکتريکي محلي است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 152KB
     گزارش کوتاه
 

درخواست عضو هيئت مديره سنديکاي صاحبان صنايع داروهاي انساني از دولت صنعت دارو را مثل خودروسازي حمايت کنيد

چهارمين نمايشگاه بين المللي ايران فارما (دارو و صنايع وابسته) دوم تا چهارم مهرماه در مصلي امام خميني در فضايي بالغبر 35 هزار مترمربع با حضور 360 شرکت داخلي و خارجي برگزار شد. در جريان اين نمايشگاه 500 شرکت داخلي و خارجي از 24 کشور اروپايي و آسيايي شرکت کردند. دو کشور چين و هند نيز پاويون هاي جداگانه داشتند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 414KB
 

محصولات توليدي ليزر پزشکي نياز بازار را برطرف نميکند

دبير ستاد توسعه فناوري ليزر، فوتونيک و ساختارهاي ميکروني بر اين باور است که تعداد شرکت هاي فعال در حوزه تجهيزات پزشکي داراي ليزر نسبت به نياز جامعه بسيار کم است. به گفته او توليد مواد و قطعات مصرفي اين تجهيزات ميتواند بخش زيادي از نيازهاي داخلي را پاسخ دهد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 449KB
 

صرفه جويي، تنها راه نجات نظام سلامت

«مديريت مصارف» اين روزها آنقدر اين واژه شنيده و تکرار شده که تقريباً تبديل به يک کليشه شده است. نظام سلامت هم از التهابات شرايط اقتصادي در امان نمانده و حالا نه تنها گمانه هاي زيادي مبني بر کوچک شدن چترحمايتي طرح تحول نظام سلامت مطرح شده بلکه در برخي موارد حمايتها کمرنگ تر نيز شده است. ضرورت صرفه جويي در منابع در پي ابلاغ بخشنامه بازفرآوري تجهيزات يکبارمصرف بيش ازپيش احساس شد و حالا دانشگاه هاي علوم پزشکي موظفند راهي براي کاهش هزينه ها پيدا کنند درغير اين صورت بخشي از طلب آنها هيچوقت پرداخت نخواهد شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 310KB
 

تحليل مدير اداره تجهيزات پزشکي دانشگاه علوم پزشکي اصفهان از تأمين تجهيزات پزشکي در جريان طرح تحول نظام سلامت؛ توزيع تجهيزات پزشکي براساس نيازسنجي انجام نشد

در دويست و يازدهمين شماره «ماهنامه مهندسي پزشکي» مهمان اداره تجهيزات دانشگاه علوم پزشکي اصفهان هستيم. در جريان اين مصاحبه با سه کارشناس و مدير اين اداره آشنا ميشويم و از زبان هرکدام، پاسخ سؤالات مرتبط را ميشنويم. در ابتدا، مهندس ريحانه فرخي که به تازگي از مجموعه اداره تجهيزات زيرمجموعه معاونت درمان به معاونت غذا و دارو رفته اند درمورد اقدامات انجام شده در حوزه نگهداشت تجهيزات پزشکي توضيح ميدهند. در دومين بخش مصاحبه، مهندس ميترا مومن زاده ما را از آخرين اخبار حوزه آموزش هاي ستادي به کارشناسان و نتايجش مطلع ميکنند. سومين مصاحبه شونده نيز مهندس الهه نصر است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 1498KB
 

ضرورت کارشناسي حرفه اي در زمان مناسب براي اصلاح ساختار تجهيزات آزمايشگاهي از اختصاص ارز دولتي تا پيچ و خم هاي گمرک

اين روزها کمتر کسي است که از وضعيت اقتصادي کشور گلايه نداشته باشد و هر صنفي به نوعي درگيريهاي مالي و گيرودارهاي خود را دارند اما آنچه باعث ميشود تا حساسيت در حوزه سلامت بيشتر شود، سروکار داشتن با جان مردم است و به همين ترتيب لزوم حمايتهاي دولتي در اين حوزه بيشتر است. از ابتداي اجراي طرح تحول سلامت نگاه جديتري به آزمايشگاه ها شد و انتظارات از اين بخش افزايش يافت. اين امر اگرچه منجر شد تا نظام سلامت قدمي روبه جلو بردارد اما چالش هايي که تاکنون نظام سلامت در حوزه آزمايشگاه به آن توجه نکرده بود، نيز آشکار شد. ازاينرو، باوجود انتقادات بسيار به اجراي طرح تحول، ميتوان گفت اين طرح منجر شد تا مسئولين و کارشناسان با چالشهاي عمده اين حوزه روبرو شوند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 339KB
     گزارش ویژه
 

اخذ همگاني CE محرک صادرات اما باري تحميلي بر دوش توليد

اين روزها همه بر اين نکته اتفاق نظر دارند که کشور شرايط فوق العاده اي را ميگذراند. شايد اين شرايط فوق العاده براي بسياري از افراد از ابتداي سال جاري آغاز شده باشد اما براي توليدکنندگان و تأمين کنندگان تجهيزات پزشکي همزمان با پايان سال دوم طرح تحول نظام سلامت شروع شد. زماني که ديرکرد در پرداختي ها آنقدر طولاني شد که مدت زمان روتين براي تسويه حساب مراکز درماني با شرکت ها را از 4 تا 6 ماه به يک سال و بيش از آن تبديل کرد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 1720KB
     زنگ تحقیق
 

معرفي دستگاههاي قابل حمل تشخيصي براي مراقبت از بيماران

هرگونه نوآوري در زمينه بهداشت ديجيتالي قابل حمل که موجب تشخيص سريعتر، دقيقتر و ارزانتر شود در مراقبت هاي ويژه حياتي است. امروزه و در قرن بيست و يکم چندان جالب نيست که هنوز هم بايد وقت زيادي صرف کرد و تلاش کرد تا علائم حياتي اندازه گيري شوند. دستگاه هاي تشخيصي قابل حمل مفهومي هستند که به منظور پشتيباني و توسعه بيشتر به کار ميروند. در بسياري از مناطق امکان دسترسي به مراکز بهداشتي و درماني وجود ندارد بنابراين لزوم وجود دستگاه هاي قابل حمل تشخيصي جهت پايش سلامت افراد بسيار حياتي است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 1375KB
     مقالات علمی و فنی
 

معرفي دستگاه هارمونيک جراحي

دستگاه هارمونيک
دستگاه Harmonic Scalpel وسيله اي است که با استفاده از ارتعاشات مکانيکي با فرکانس 55٫55 کيلو هرتز، برش و کوآگولاسيون بافت را به طور همزمان انجام ميدهد. دستگاه  Harmonic Scalpel ميتواند برتر از الکتروسرجري باشد زيرا ميتواند بافت ضخيمتر را برش دهد، و دود جراحي کمتري ايجاد ميکند و همچنين دقت بيشتري را دارد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 229KB
 

رفتار سلولهاي سرطاني و تأثير سيگنالهاي مختلف بر آنها

اولين تحقيقات علمي در زمينه سرطان به سال 1775 بازميگردد. هنگامي که سِر پِرسيوال پات  (Percivall Pott) در يک مطالعه اپيدمولوژي پيشنهاد کرد که عامل سرطان کيسه بيضه در افرادي که دودکش پاک ميکنند، دوده درون دودکش است. پيشنهاد پات به اين عده به عنوان پيشگيري، شست و شوي مداوم و تعويض لباس هايشان بود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 441KB
 

آشنايي با نورومانيتورينگ حين عمل جراحي

امروزه به موازات پيشرفت علم پزشکي، محققين و متخصصين بر اين باور دارند که ثبت اطلاعاتي از وضعيت آناتوميکي بيمار در حين عمل جراحي ميتواند کمک شاياني به بهبود وضعيت بيمار و نهايتاً موفقيت عمل جراحي کند. تا آنجاکه ثبت الکتروفيزيولوژي حين اعمال جراحي ارتوپدي، نورولوژي و جراحي عروق به تدريج جز استانداردهاي درماني قرار گرفته است و درکنار سايراستانداردهاي مربوطه مانند X-Ray و تصاوير اولتراساند، اطلاعاتي در رابطه با عملکرد سيستم عصبي بيمارِ بيهوش که نميتوان او را معاينه عصبي کرد، فراهم ميکند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 669KB
 

بررسي سميّت و زيست سازگاري و روش هاي کاهش آن در داربستهاي پليمري حاوي نانولوله هاي کربني در مهندسي بافت استخوان

تثبيت ايمپلنت، برداشتن ضايعه يا تومور، جوشنخوردن شکستگي و اختلالات اسکلتي عضلاني مانند التهاب مفصل، به عنوان آسيبهاي استخواني شناخته ميشوند. در چند سال اخير، پژوهشگران براي ساخت داربستها جهت بهبود و بازسازي استخوانهاي آسيبديده، تعدادي از مواد زيست سازگار مصنوعي مانند، پليمرها و سراميک هاي زيست سازگار و همچنين کامپوزيتهاي ساخته شده از آنها را به کار بردهاند. در مهندسي بافت استخوان، داربستها علاوه بر داشتن شيمي مناسب سطح براي ارتقاء چسبندگي سلولي، تکثير، تمايز و سازگاري مکانيکي با بافت ميزبان، بايد ساختار متخلخل استخوان اسفنجي را نيز دارا باشند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 544KB
     نرم افزار
 

نحوه کار با چندجمله اي ها در MATLAB

در اين شماره به چگونگي تعريف چندجمله ايه ا در نرم افزار MATLAB و نحوه کار با آنها در حوزه هاي مختلف پرداخته ميشود. چندجمله اي ها با يک متغير تعريف شده و ميتوان  مفاهيم مختلف رياضي را با آنها بيان کرد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 258KB