کاربر مهمان ||  ورود

عناوین مطالب شماره 213 ماهنامه مهندسی پزشکی


مجله را ورق بزنید
     سرآغاز
 

معافيت مالياتي در ازاي عدم افزايش قيمت تجهيزات پزشکي؛ معادله اي نابرابر در نامه وزير بهداشت به وزير صنعت

نامه نگاري يکطرفه وزير بهداشت به وزير صنعت، معدن و تجارت و درخواست «معافيت از ماليات علي الحساب تجهيزات و ملزومات پزشکي»، در نگاه اول موجب دلگرمي دست اندرکاران توليد و تأمين تجهيزات پزشکي ميشود، اما وقتي آن را دنبال ميکنيد به نوعي سردرگمي ميرسيد. چرا؟ به چند دليل:

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 80KB
     کنگره و همايش
 

بيمارستانها بايد در حوادث طبيعي و انسان ساز تاب بياورند

پنجمين کنگره تخصصي و دومين کنگره بين المللي ساخت بيمارستان و مديريت منابع و تجهيزات با شعار «ايجاد عزم ملي براي هماهنگي نهادهاي ذيربط و افزايش مشارکتهاي مردمي درجهت ساخت و تجهيز بيمارستانهاي ايمن و تابآور و پاسخگو با طرحهاي نوآورانه» در مرکز همايش هاي بين المللي رازي دانشگاه علوم پزشکي ايران برگزار شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 486KB
 

یادآور کنگره هاى تخصصى پزشکى

یادآور کنگره هاى تخصصى پزشکى

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 94KB
     يک فريم از تجهيزات پزشکي
 

تخت هوشمند

مفاهيم پايه
Intelligent: هوشمند
Bed: تخت

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 144KB
     گزارش کوتاه
 

در چهارمين نشست استاني انجمن صنفي متخصصين تجهيزات پزشکي مطرح شد: تجهيزات پزشکي يکي از ظرفيتهاي حوزه سلامت است

چهارمين اجلاس استاني انجمن صنفي متخصصين تجهيزات پزشکي 25 آذرماه در دانشگاه علوم پزشکي تهران برگزار شد. اين نشست با حضور 14 نماينده استاني در دانشگاه علوم پزشکي تهران برگزار شد و گزارش فعاليت چندساله انجمن توسط دبير انجمن ارائه شد. در اين نشست از نمايندگان فعال استانها نيز تقدير به عمل آمد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 281KB
     گزارش ویژه
 

تلاش براي افزايش 10 برابري صادرات در روزگار کاهش توليد

در سالي که قرار بود صادرات تجهيزات پزشکي 10 برابر توسعه پيدا کند، بروز بحران ارزي شرايط را به گونه اي تغيير داد که هرماه دست کم يک خبر رسمي درمورد تکذيب کمبود ملزومات مصرفي و تجهيزات پزشکي منتشر ميشود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 1095KB
     زنگ تحقیق
 

معرفي آزمونها و ارزيابي هاي شنوايي و تعادلي

اولين گام در راستاي بررسي وضعيت شنوايي، مراجعه به متخصص شنوايي (اديولوژيست) جهت انجام تست هاي شنوايي است. نکته اي که در رابطه با مشکلات شنوايي وجود دارد اين است که امکان دارد هر فردي به آن مبتلا شود. اکثر اوقات افت شنوايي به حدي تدريجي رخ ميدهد که فرد حتي متوجه نميشود که مشکلي براي او به وجود آمده است. در آمريکا کم شنوايي سومين عارضه شايع در بين بزرگسالان است و بنابراين آگاهي از جنبه هاي گوناگون اين نوع مشکلات بسيار اهميت دارد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 795KB
     مقالات علمی و فنی
 

تازه هاي مهندسي پزشکي

پس از مدتي وقفه، دوباره با بخش تازه هاي مهندسي پزشکي همراه شما عزيزان هستيم. در اين بخش از ماهنامه، به مهمترين اخبار خارجي در حوزه فناوري هاي پزشکي و مهندسي پزشکي ميپردازيم.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 506KB
 

فيزيک ليزر و کاربرد ليزر در پزشکي

ليزر کشفي علمي است که نقش آن به عنوان يک تکنولوژي در زندگي مدرن امروز کاملاً جا افتاده است. ليزرها به طورگسترده در توليدات صنعتي، ارتباطات، نقشه برداري و ... مورد استفاده قرار ميگيرند. ليزرها همچنين در پژوهش هاي علمي و براي محدوده وسيعي از دستگاه هاي علمي مورد استفاده قرار ميگيرند. برتري ليزر نسبت به ديگر منابع نوري در اين است که منبعي از نور و تابش هاي کنترلشده، تکفام، همدوس و پرتوان توليد ميکند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 362KB
 

مقدمه اي بر مهندسي بافت قلب: رگ مصنوعي

امروزه بيماريهاي قلبي مهمترين دليل مرگومير در سرتاسر جهان خصوصاً در کشورهاي پيشرفته هستند. روشهاي متداول درمان سکته قلبي، دارو درماني، عمل جراحي و پيوند است. اما همواره مسئله اي که در اين زمينه مطرح بوده کمبود فرد اهداکننده است. اخيراً مهندسي بافت قلب به عنوان درماني براي بيماران مبتلا به نارسايي قلبي توجه زيادي را به خود جلب کرده است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 521KB
 

اثر اندازه نانوفيبر در داربست بر رفتار سلولي

يکي از موفقترين روشهاي ساخت داربست، الکتروريسي است که از يک ميدان الکترواستاتيک با ولتاژ بالا براي توليد ساختارهاي ليفي استفاده ميکند و از اين جهت که ساختاري بسيارشبيه به ECM فراهم ميکند، امکان رشد و تمايز سلولها را تقويت ميکند. روش الکتروريسي به عنوان يک روش مؤثر، سريع و ارزان براي توليد ساختارهاي ليفي در ابعاد نانو و ميکرو با استفاده از انواع پليمرهاي طبيعي و مصنوعي به کار ميرود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 547KB
     نرم افزار
 

معرفي دستورات آماري پرکاربرد در MATLAB

در اين شماره به معرفي دستورات مهم و کاربردي در حوزه آمار و رياضي در نرمافزار  MATLAB پرداخته ميشود. براي درک بهتر استفاده از هر دستور مثال هايي ذکر ميشود. از اين دستورات ميتوانيد در برنامه ها و توابع رياضي استفاده کنيد تا به راحتي محاسبات مختلف را انجام دهيد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 229KB
     گفت و گو
 

رسم فولادشدن از پدر آموختم؛ نوآوران ماشين سازي حسيني، دستاورد تلاش و سختي

«در ميان همکاران» بخشي است که به تازگي در ماهنامه مهندسي پزشکي ايجاد شده است. در اين بخش گروه تحريريه ماهنامه در قالب گفتگويي صميمانه با صاحبان، اعضا هيئت مديره و کارکنان شرکتهاي تجهيزات پزشکي، فراز و نشيبهاي فعاليت اقتصادي در اين عرصه از ابتدا تا به امروز را جويا ميشود. صاحبان شرکتها هم از راه و روشهاي مديريتي و تصميمگيري ميگويند و از خاطرات تلخ و شيرين سالهاي حضور در اين عرصه.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 1397KB
 

راه حل مشکلات و چالشهاي حوزه آزمايشگاه در گرو يک اقدام ملي و هماهنگ است اگر بگويم همه چيز عالي و بي نقص است، حتما اغراق کرده ام

اين روزها، هريک از بخش هاي نظام سلامت با مشکلات و چالش هاي متعددي روبرو هستند. براي حل هريک از اين موارد لازم است که مسئولين برنامهاي طراحي کنند. نظام آزمايشگاهي نيز همانند ساير بخش هاي سلامت کشور، با مشکلاتي روبرو است. از مسائل مربوط به منابع مالي نظام سلامت گرفته تا منابع انساني و زيرساخته اي تجهيزاتي و غيره، چالش هايي وجود دارد و نميتوان چشم ها را روي اين موارد بست.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 571KB
 

درخواست دانشگاه علوم پزشکي تربت حيدريه از هيئت امناي ارزي؛ به جاي پول نقد اوراق را از دانشگاه ها بپذيريد

دانشگاه علوم پزشکي تربتحيدريه ازجمله دانشگاههاي کم سابقه اي است که در اوايل دهه نود در قالب دانشگاه شروع به کار کرد. اين دانشگاه که درحال حاضر در 9 رشته تحصيلي ازجمله پرستاري، مامايي، بهداشت عمومي، هوشبري و اتاق عمل دانشجو ميپذيرد، نظارت بر دو بيمارستان دولتي در اين منطقه را برعهده دارد؛

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 302KB