کاربر مهمان ||  ورود

عناوین مطالب شماره 198 ماهنامه مهندسی پزشکی


مجله را ورق بزنید
     سرآغاز
 

کيفيت تجهيزات و سلامت در گرو نظارت

وقتي از زبان شخصي صاحب نظر ميشنويم که بيش از 30 درصد تجهيزات پزشکي در مراکز خصوصي قاچاق است، بايد نگران شويم. دست کم به دو دليل: اول اين که اين ميزان از کالاي قاچاق نسبت به ساير بخشهاي اقتصاد و صنعت در کشور بالاتر است و دوم به اين خاطر که اين کالاها مستقيماً با سلامت مردم در ارتباطاند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 61KB
     کنگره و همايش
 

با حضور بيش از 50 شرکت مهندسي تجهيزات پزشکي و دارويي در نوزدهمين کنگره قلب و عروق مطرح شد؛

دکتر مسعود قاسمي، رئيس نوزدهمين کنگره بينالمللي تازههاي  وعروق از حضور بيش از 60 شرکت مهندسي تجهيزات پزشکي و دارويي دراين کنگره خبر داد و گفت: شرکتهاي حاضر دراين کنگره به صورت تکنيکي يا با ارائه کنفرانس نسبت به ارائه آخرين دستاوردهاي علمي خود در اين کنگره اقدام کردند و طي سه روز به کار خود پايان دادند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 197KB
 

هجدهمين جشنواره بين المللي تحقيقاتي رويان برگزار شد؛ برند بخش سلامت کشور

هجدهمين جشنواره بين المللي تحقيقاتي - پزشکي توليد مثل-سلولهاي بنيادي 8تا 10 شهريور ماه در محل برج ميلاد برگزار شد. محورهاي اين جشنواره در حوزه توليد مثل شامل پزشکي مبتني بر فرد در ناباروري، غده هاي جنسي مصنوعي و زيستشناسي سلول هاي بنيادي، شکست در روشهاي درماني کمک باروري، آندومتريوز، نتايج سيکلهاي ART، آنتي اکسيدان ها و باروري، حفظ باروري در بيماران سرطاني و بيوتکنولوژي جانوري بود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 194KB
     يک فريم از تجهيزات پزشکي
 

طيف سنجي جذب اتمي

مفاهيم پايه

Atomic : اتمي

Absorption : جذب

Spectrometry: طيف سنجي

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 112KB
     ايستگاه دانش (مجلات خارجی)
 

نگاهي به مجلات تخصصي خارجي

آنچه در اين شماره مي خوانيد شامل عناوين مقالات مجله هاي تخصصي حوزه مهندسي پزشکي، تحت نام هاي تصويربرداري پزشکي و مهندسي زيست پزشکي است. چکيده برخي از مقالات منتخب در ادامه ذکر شده است. در قسمت پاياني برخي از كنفرانس، همايش يا کارگاه هاي مطرح در دنيا مربوط به حوزه مهندسي پزشكي در گرايش هاي مختلف بيومواد، بيو الکتريک و باليني، همراه با موضوعات مطرح شده در كنفرانس و تاريخ هاي مهم ارسال و  بررسي متون، ارائه شده است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 299KB
     گزارش کوتاه
 

کيفيت درمان و خدمات بيمارستان، محور اساسي مديريت بيمارستاني

دختر خانمي که به عنوان بيمار به يکي از بيمارستان هاي بزرگ تهران مراجعه کرده است، ميگويد به عنوان بيماربراي درمان درد دندان وجراحي کوچک دندان به اين بيمارستان مراجعه کرده است تا علاوه براستفاده ازخدمات درماني اين بيمارستان ازمزيت درمان رايگان هم برخوردار شود. او اين بيمارستان را براي مداواي خود انتخاب کرده است چرا که شنيده است بهترين ومجرب ترين کادر درماني را دارد. مخاطب من اما امروزدل خوشي از وضعيت نوبت دهي و سيستمهاي درماني اين بيمارستان ندارد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 206KB
     گزارش ویژه
 

توانمندسازي مديران بيمارستان، هدف اصلي نهمين دوره از کنگره مديريت بيمارستاني

نهمين دوره از کنگره همايش مديريت بيمارستاني با حضور1400 شرکت کننده از مديران بيمارستان ها، کارشناسان، مديران ارشد و مياني بيمارستان ها درسالن همايشهاي رازي برگزارشد. در اين کنگره اساتيدي از کليه دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور و نمايندگاني ازسازمان بهداشت جهاني(WHO)، نماينده فدراسيون بين المللي بيمارستان هاي جهان IHF حضور داشته و درکنفرانسهاي مختلف نسبت به ارائه سخنراني، نقل وانتقال تجربيات واطلاعات اقدام کردند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 305KB
     زنگ تحقیق
 

معرفي انواع ماژول ها و سنسورها در حوزه مهندسي پزشکي

ماژول الکترونيکي يک برد تشکيل شده از قطعات الکترونيکي مختلف است. به عبارتي ماژول ها مجموعه قطعات الکترونيکي فشرده براي کارهاي حرفهاي توليد شده اند. به جاي استفاده از يک سنسور يا تراشه اي خاص و طراحي مدار براي آن، از يک ماژول با همان ويژگي ها استفاده ميشود. هم صرفه اقتصادي ماژول بيشتر است و هم قابليت اطمينان بيشتري دارد. معمولا ماژولها به صورت قطعات نصب شده روي سطح (SMD-Surface mount device) طراحي ميشوند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 658KB
     مقالات علمی و فنی شرکت ها
 

اندازه گيري انعکاس موج آئورتيک (Aortic Wave Reflection) و ميزان سفتي شريان ها (Arterial Stiffness) به صورت غيرتهاجمي، گامي بلند در تشخيص به موقع خطرات کارديو وسکولار و کاهش مرگ و مير بيماران

در اين مقاله سعي شده است اطلاعات جامعي بر اساس يافته هاي علمي محققين در سراسر جهان درباره نگرش جديدي به فشار خون ارائه گردد.
کمپاني IEM آلمان با همکاري مراکز دانشگاهي و تحقيقاتي معتبر اروپايي سيستمي را ابداع کرده است که فشار خون سانترال آئورتيک را به روش غير تهاجمي اندازه گيري کرده پارامترهايي همچون
 Cardiac Output, Total Vascular Resistance, Arterial Stiffness, PWV (Pulse Wave Velocity), Stroke Volume, Augmentation Index و Vascular Age .. را اندازه گيري و محاسبه مي کند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 461KB
 

تاثير انتخاب صحيح پوشش بسته بندي ابزارهاي پزشکي بر کاهش عفونت هاي بيمارستاني

امروزه عفونت هاي بيمارستاني معضل همه جوامع بشري حتي کشورهاي پيشرفته است و آلودگي بخش هاي مختلف بيمارستان از مهمترين عوامل زمينه ساز انتقال عفونت هاي بيمارستاني در بيماران بستري شده در واحدهاي مختلف بيمارستان به شمار مي رود. ميزان عفونت هاي بيمارستاني (Hospital Infection) همزمان با افزايش تعداد بيمارستان ها، افزايش مدت اقامت بيمار در بيمارستان بالا مي رود و حتي باعث افزايش ميزان مرگ و مير ناشي از ابتلا به اين عفونت ها مي گردد که در نتيجه هزينه هاي بيمارستاني به شدت افزايش مي يابد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 338KB
     مقالات علمی و فنی
 

بيمارستان سيار Mobile Emergency Hospital

هنگام بلايا يا پس از آن، يکي از بزرگ ترين مشکلات مديريت بحران، ايجاد و تأمين امکاناتي است که تهيه آنها در زمان وقوع بلايا تقريباً ناممکن است و بايد پيش از وقوع بحران در مورد آنها چاره انديشي شود، لذا با توجه به اينکه کشور ما جز ده کشور حادثه خيز جهان محسوب مي شود و از چهل و يک نوع از انواع بلاياي شناخته شده در دنيا، حدود سي و يک  مورد آن در ايران اتفاق افتاده يا مي افتد و با توجه به وقوع مکرر زمين لرزه، سيل، انواع توفانها و کولاک ها، و ...

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 368KB
 

مهندسي بافت؛ بايسته هاي علمي در مهندسي بافت قرنيه

اهميت قرنيه در ساختار چشم و سيستم بينايي معمولا به خاطر ماهيت شفاف آن ناديده گرفته مي شود. قرنيه فاقد ساختار نانوبيولوژيک پيچيده شبکيه و ماهيت ديناميک لنز است، ولي به رغم اين مساله بدون وجود شفافيت در اين عضو چشم قادر نيست عملکرد صحيح خود درا انجام دهد. پيچيدگي ساختار و عملکرد قرنيه موجب شفاف ماندن آن مي شود. قرنيه يک بافت همبندي فاقد عروق است که به عنوان اولين مانع در برابر انتشار عفونت به داخل کره چشم و نيز ساختمان تشکيل دهنده ديواره چشم عمل مي کند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 228KB
 

چهار گاز طبي مهم و کاربرد آن ها در بيمارستان ها و مراکز درماني

گازهاي اکسيژنO2، دي اکسيد کربن CO2، هواي فشرده(Compressed Air)، نيترو اکسايد N20 و سيستم هاي خلاء در پزشکي بسيار پر کاربرد و با اهميت هستند. با اين حال، خطرهاي استفاده نادرست از اين گازها، هزينه هاي زياد توليد و نگهداري و شباهت هاي زياد با گازهاي صنعتي، از مسائل دغدغه آفرين هستند. گاهي اوقات با اشتباهاتي در نحوه استفاده از گازها، عدم توجه به خلوص گازها طبق استانداردهاي تعيين شده، عدم استفاده از اتصالات مناسب و انجام ندادن آزمون هاي دورهاي سيلندرهاي گاز، عدم رعايت نکات ايمني و کيفي اتاق مرکزي گازها به دليل عدم آموزش صحيح پرسنل بيمارستان زندگي بيماران و يا حتي خود پرسنل بيمارستان که با اين گازها در ارتباط هستند به خطر افتاده و منجر به رخ دادن اتفاقات جبران ناپذيري مي شود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 192KB
 

استاندارد- بخش اول ( مفهوم کلي) ويژه نامه توليد و واردات

با نگاهي کنجکاوانه به برچسب مواد غذايي، وسايل آشپزخانه و خانه، لوازم مصرفي و غير مصرفي از آب معدني تا آجر ساختماني متوجه مي شويم تمام تجهيزات جهان داراي استاندارد هستند. اما با شناختي دقيق تر متوجه مي شويم که براي هر محصولي استاندارد خاصي هست و هر کشوري استاندارد هاي خاص خود را تدوين کرده است که البته استاندارد هايي در سطح جهاني نيز وجود دارد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 144KB
 

آشنايي با گازهاي طبي (قسمت دوم)

کمپرسور اسکرو
کمپرسور اسکرو يک کمپرسور جابجايي مثبت است به اين معني که يک مقدار مشخص هوا وارد واحد هواساز شده و فشرده مي شود و از دريچه خروجي به بيرون رانده مي شود. کمپرسورهاي اسکرو بي شک  تپنده صنعت هستند و دامنه وسيعي از کاربردها را پوشش مي دهند. کمپرسورهاي اسکرو توان توليد هواي فشرده با فشار و ظرفيت هاي متنوع را دارند. نيروي لازم براي فشرده سازي هوا توسط الکتروموتور تامين مي شود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 244KB
 

تازه هاي مهندسي پزشکي

روزانه اخبار متعددي در حوزه فناوري هاي نوين پزشکي و مهندسي پزشکي در سطح جهان منتشر ميشود. در اين بخش از ماهنامه، مهمترين اخبار داخلي و خارجي مرتبط با اين حوزه را براي شما خوانندگان محترم گردآوري کرده ايم.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 232KB
     نرم افزار
 

ساخت فايل exe در نرم افزار MATLAB

فرض کنيد که يک برنامه کاربردي در نرم افزار MATLAB نوشته  ايد و اکنون قصد داريد که آن را در اختيار اشخاص ديگري قرار دهيد تا از آن استفاده کنند، ولي خوب مسلما هر کسي بر روي کامپيوتر خود نرم افزار MATLAB را به صورت نصب شده ندارد و MATLAB هم نرم افزار کم حجمي نيست که فرد سريع آن را از اينترنت بگيرد و نصب کند. در اينگونه مواقع، ساخت يک فايل exe از برنامه، بسيار مفيد خواهد بود تا هر کس تنها با کليک بر روي آن، قادر به اجراي آن برنامه کاربردي باشد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 203KB
     گفت و گو
 

دکتر ايرج حريرچي؛ مديريت بيمارستان، کاري بسيار پيچيده و بزرگ است

موضوع اشتغال دانشجويان رشته مهندسي پزشکي در واحدهاي درماني و استفاده از تخصص اين افراد در مراکز درماني مختلف همواره به عنوان يکي از گلايه ها و ضعف هاي مربوط به اين رشته از سوي اساتيد و فارغ التحصيلان اين رشته مطرح شده است. در کنار بحث اشتغال، استفاده از توانايي و توانمندي هاي فارغ التحصيلان اين رشته در توليدات تجهيزات پزشکي از ديگر افتخارات دانشجويان و فارغ التحصيلان اين رشته تحصيلي بوده است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 101KB
 

گفتگو با مدير خدمات پس از فروش و آموزش شرکت سوپا

تنوع دوره هاي  آموزشي  تجهيزات پزشکي  در بيمارستان ها و موسسات پژوهشي در چند سال اخير  روبه افزايش است. اما دوره ي آشنايي با لوازم مصرفي تاکنون بيشتر براي  پرستاران برگزار شده است تا براي مهندس پزشکان. سعدون حسام چهره ي شناخته شده ي حوزه ي آموزش استانداردهاي لوازم مصرفي است. اولين بار با ايشان در غرفه ي شرکت سوپا در نمايشگاه جامعه انجمن جراحان آشنا شدم، باهم صحبت کوتاهي داشتيم و بعد هم بنا به ضرورتي که احساس کردم به سخنراني ايشان در کنفرانس اشنايي با لوازم مصرفي پزشکي به بيمارستان مرکز تهران رفتم.  

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 164KB
     چهره به چهره
 

از دانش آموختگان مهندسي پزشکي چه خبر؛ موانع توليدکنندگان بسيار است

مهمان گفتگوي اين ماه چهره به چهره، مهندس جوان خانم منصوره مرادي است. اين چهره جوان که کسب و کار خانوادگي خود را در دزفول ايجاد کرده است از شرايط و فراز و فرودهاي اين حرفه در اين شهرستان به ما ميگويد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 213KB
     گزارش
 

آينده‏ ي شغلي خود را تضمين کنيم

آيا در رشته مهندسي پزشكي شرايط مناسبي براي استخدام وجود دارد؟ چرا بسياري از شركت ها معتقدند نيروي مناسب براي استخدام بسيار كم است؟
ما براي پاسخ به اين سوال ها تحقيقات زيادي به عمل آورده و پاسخ هاي متعددي دريافت کرده ايم. شرکت‏ها تقاضايي از فارغ التحصيلان دارند که آنان به علت عدم آگاهي، تجربه و توانايي کم از پس برآورده کردنشان بر نمي آيند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 77KB
 

خبر يا هشدار؟

10 درصد ايرانيها ديابت دارند
رضا ملکزاده معاون وزير بهداشت اعلام کرد: 10 درصد مردم ايران به بيماري ديابت مبتلا هستند و با روند فعلي تا 20 سال آينده يک سوم مردم کشورمان به ديابت مبتلا خواهند شد. تغيير سبک زندگي، افزايش مصرف غذاهاي چرب و شور مانند فستفودها و غذاهاي آماده، مانند پيتزا و ساندويچ و افزايش چاقي، روند بروز بيماري قند يا ديابت را افزايش داده است. هماکنون حدود 70 درصد مردم ايران يا چاق هستند يا اضافه وزن دارند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 84KB
 

ايده هاي کسب و کار در حوزه ي فناوري سلامت

امروزه تلفن همراه به دستگاهي ضروري در زندگي هر فرد تبديل شده و جاي بسياري از ابزارهاي ارتباطي، مديريتي، آموزشي و برنامه ريزي را پر کرده است. حتي در حوزه ي سلامت شاهد حضور تجهيزات پزشکي ديجيتال، دستگاه هاي پوشيدني و کنترلي هستيم و ميدانيم که تکنولوژي روز به روز فضاي بيشتري از زندگيمان را به خود اختصاص ميدهد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 172KB