کاربر مهمان ||  ورود

عناوین مطالب شماره 223 ماهنامه مهندسی پزشکی


مجله را ورق بزنید
     سرآغاز
 

تاب آوری؛ مساله این است! بیمارستان، تجهیزات و جامعه

کنگره ساخت بیمارستانی، رویدادی بود که بار دیگر چشم ما را به روی واقعیت تلخ توزیع نابرابر امکانات و خدمات سلامت در کشور گشود. مرور پیش‌بینی‌ها و انتظارات سند چشم انداز و برنامه ششم توسعه کشور در زمینه دسترسی همگان به امکانات و خدمات سلامت، فاصله معنی‌دار وضع موجود را با آنچه باید به آن می‌رسیدیم، نشان می‌دهد. این در حالی است که بهره‌مندی همگان از خدمات سلامت، پیش‌شرط توسعه پایدار شناخته می‌شود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 52KB
     کنگره و همايش
 

در بیست ویکمین همایش سالانه و چهارمین کنگره بین المللی آسیب شناسی و طب آزمایشگاهی مطرح شد؛ رشته پاتولوژی در همه مراحل پزشکی حرف آخر را میزند

بيست ويکمين همايش سالانه و چهارمين کنگره بين المللي آسيب شناسي و طب آزمايشگاه و هشتمين همايش بين المللي شاخه ايراني آکادمي بين المللي پاتولوژي سوم تا پنجم مهر ماه امسال با حضور جمعي از فعالان اين حوزه در مرکز همايش هاي بين المللي رازي تهران برگزار شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 290KB
 

برگزاری ششمین کنگره تخصصی و سومین کنگره بین المللی ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات

ششمين کنگره تخصصي و سومين کنگره بين المللي ساخت بيمارستان و مديريت منابع و تجهيزات نهم و دهم مهر ماه 98 در سالن همايش هاي بين المللي رازي برگزار شد. شعار اين کنگره «ايجاد عزم ملي براي هماهنگي نهادهاي ذيربط و افزايش مشارکت هاي مردمي در راستاي ساخت و تجهيز بيمارستان هاي ايمن و تاب آور و پاسخگو با طراحي هاي نوآورانه» بود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 366KB
 

نمایندگان جامعه آزمایشگاهی عنوان کردند؛ سهم ۵ درصدی آزمایشگاه ها از اقتصاد سلامت

بيست ويکمين همايش سالانه انجمن آسيب شناسي و طب آزمايشگاه، با برگزاري ميزگردي با موضوع بررسي تبعات تاسيس شبکه هاي آزمايشگاهي کشور، پنجم مهرماه 98 در سالن همايش هاي رازي به پايان رسيد. به گزارش مهر، «فريد کرمي» نايب رئيس انجمن آسيب شناسي ايران، با اشاره به طرح پيشنهادي آزمايشگاه مرجع سلامت براي تاسيس شبکه هاي آزمايشگاهي در کشور، گفت: از يک سال پيش، آزمايشگاه مرجع سلامت، موضوع آييننامه تاسيس و مديريت آزمايشگاه هاي تشخيص پزشکي را در دستور کار قرار داد که در فصل 12 آن، ايجاد شبکه هاي آزمايشگاهي در کشور، مطرح شده است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 132KB
     يک فريم از تجهيزات پزشکي
 

دستگاه Acuhealth

مفاهیم پایه
Acuhealth: طب سوزني بدون سوزن

فیزیولوژی
در طب سوزني اعتقاد بر اين است که جهان هستي از تعامل و ترکيب دو نيروي متضاد به حيات خود ادامه ميدهد. هر ارگان بدن نيز در درون خود داراي بعد (يين و يانگ) است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 132KB
     بازدید ماه
 

رمز موفقیت صاایران در توسعه مداوم و تمرکز بر تحقیقات است

شرکت صنايع الکترونيک ايران (صاايران) نخستين مجموعه الکترونيک کشور بوده است که قبل از انقلاب شکل ميگيرد. اين مجموعه در سال 1380 «صنعت تجهيزات پزشکي صاايران» را تاسيس ميکند. هدف از تاسيس اين صنعت طراحي و توليد تجهيزات و راهکارهاي پزشکي نوين در حوزه درمان است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 282KB
     گزارش کوتاه
 

جزئیات قیمت گذاری و برچسب گذاری کالاهای آزمایشگاهی و کاربری سامانه توزیع اداره کل تجهیزات پزشکی

جلسه پرسش و پاسخ و تبادل نظر درباره نحوه قيمت گذاري و برچسب گذاري کالاهاي آزمايشگاهي و کاربري سامانه توزيع اداره کل تجهيزات پزشکي با حضور نماينده شرکت ها و اعضاي انجمن صنفي کارفرمايي شرکت هاي تامين کننده تجهيزات آزمايشگاه هاي پزشکي استان تهران 31 شهريورماه در محل اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي برگزار شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 214KB
     گزارش ویژه
 

نگاهی به شتاب‌دهنده‌ها، کارخانه‌های نوآوری و سرمایه‌گذاران، عرصه کسب‌وکارهای نوپای دنیای سلامت

اکنون بزرگ‌ترین چالش استارت‌آپ‌ها، بُعد بازار است. استارت‌آپ‌ها کسب‌وکارهای نوپایی هستند با مشکلات بسیار که معمولا روش تعامل با بازرگانان کارکشته را نمی‌دانند و برای شناخت بهتر بازار به کمک نیاز دارند. چند سالی‌ است که شرکت‌های سرمایه‌گذاری با همین هدف به شرکت‌های استارت‌آپی کمک می‌کنند. کارخانه‌های استارت‌آپ نیز به کاهش هزینه‌های تولید استارت‌آپ‌ها و افزایش شبکه ارتباطاتی آن‌ها کمک می‌کنند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 358KB
     زنگ تحقیق
 

معرفی اپلیکیشن های تلفن همراه در ارائه خدمات سلامت

نقش ارتباطات تلفن هوشمند همراه در پزشکي به صورت مداوم در حال رشد است. پس از فراگيرشدن استفاده از کامپيوترها و نوتبوک ها در جامعه پزشکي، موج جديدي از فناوري در حال ورود به دنياي پزشکي و سلامت است. اين فناوري نوين، گوشي هاي هوشمند و تبلت ها هستند. اولين گوشي هوشمند در سال 2002 توسط شرکت BlackBerry عرضه شد. تلفن هاي هوشمند دو ويژگي اصلي دارند، هم وسيله اي ارتباطي هستند و هم ويژگي هاي کامپيوتر را دارند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 465KB
     مقالات علمی و فنی شرکت ها
 

هولتر مانیتور، پایش سلامت قلبی عروقی

بيماري هاي قلبي و عروقي از مهمترين عوامل تهديدکننده سلامت بشر در عصر حاضر هستند. بر همين اساس پايش سلامت قلبي و عروقي يکي از مهمترين نيازهاي نظام سلامت جامعه است. يکي از ابزارهاي حياتي در راستاي نيل به اين هدف دستگاه هولتر مانيتور است که ميتواند سيگنال هاي قلبي را در مدت زمان طولاني ثبت کند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 199KB
     مقالات علمی و فنی
 

بررسی اثر صوت بر رفتار سلولی

موسيقي درماني روشي است در جهت برخي اهداف درماني که ميتواند مواردي از جمله تقويت و ساماندهي سلامت روحي و جسمي افراد را به دنبال داشته باشد. به عبارت ديگر از موسيقي درماني براي بازيافت، نگهداري و تقويت سلامت جسمي و روحي و عاطفي استفاده ميشود که توسط فرد متخصص به کار برده ميشود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 348KB
     نرم افزار
 

آشنایی با موارد پرکاربرد در MATLAB

در اين شماره از ماهنامه «مهندسي پزشکي و تجهيزات آزمايشگاهي» شما را با مواردي که در اکثر پروژه هايي که با استفاده از نرم افزار MATLAB برنامه نويسي مي شوند آشنا ميکنيم.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 151KB
     چهره به چهره
 

دغدغه اصلی یک مهندس پزشک جوان؛ اگر مسئول بودم امکانات و فضاهایی کم هزینه در اختیار استارت آپ های دانشجویی میگذاشتم

«مهشيد گيوريان» کارشناسي مهندسي پزشکي را سال 96 در دانشگاه علوم و تحقيقات تهران به پايان رساند، همان سال در مقطع ارشد اين رشته پذيرفته شد. وي از آن دسته دانشآموختگاني به شمار ميرود که به عرصه توليد و ساخت تجهيزات پزشکي علاقه مند است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 173KB
     نمایشگاه
 

شیراز هلث ۲۰۱۹ برگزار شد

چهاردهمين نمايشگاه بين المللي شيراز هلث (Shiraz Health 2019) با هدف ارائه توانمنديهاي صنعت سلامت ايران، رونمايي از فناوري ها و پيشرفت هاي روز دنيا، توسعه توريسم درماني، حمايت از توليدکنندگان و کارآفرينان برتر و ارتباط با مراکز درماني و آموزشي روزهاي 3 الي 6 مهرماه سال 1398 در محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي شيراز واقع در شهرک گلستان برپا شد. در اين نمايشگاه بستري بسيار مناسب براي پژوهشگران، توليدکنندگان، فروشندگان و فعالان اين حوزه مهيا شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 153KB