کاربر مهمان ||  ورود

عناوین مطالب شماره 199 ماهنامه مهندسی پزشکی


مجله را ورق بزنید
     سرآغاز
 

آقاي وزير، اين مورد هم جاي مسامحه نيست، حمايت از توليد تجهيزات پزشكي و آزمايشگاهي

وزير بهداشت اعلام كرد "اين وزارت خانه در مورد سلامت مردم، اهل مسامحه نيست" و در ادامه افزود اگرچه وزارت بهداشت و سازمان ملي استاندارد براساس قانون موظف به نظارت بر غذا هستند، اما وزارت صنعت، جهاد كشاورزي و سازمان مبارزه با قاچاق كالا و ارز، نقش مهمي در اين زمينه دارند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 55KB
     کنگره و همايش
 

سيزدهمين نمايشگاه بين المللي تجهيزات پزشکي شيراز

سيزدهمين نمايشگاه بين المللي تجهيزات پزشکي شيراز در زمينه تجهيزات پزشکي، دندانپزشکي، آزمايشگاهي، صنايع دارويي، بيمارستاني، طب ورزشي و خدمات سلامت و توانبخشي به عنوان رخدادي بزرگ که بصورت دوسالانه در حوزه سلامت با مجوز دانشگاه علوم پزشکي شيراز و ساير مراکز ذيربط از تاريخ 11 الي 14 مهرماه 96 در محل دائمي نمايشگاه بين المللي شيراز برگزار شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 407KB
     يک فريم از تجهيزات پزشکي
 

پوشک هوشمند

مفاهيم پايه
پوشک: Diaper
هوشمند: Intelligent

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 219KB
     گزارش کوتاه
 

رئيس انجمن متخصصان تجهيزات پزشکي خطاب به نمايندگان استاني: کانون هاي متمرکز آموزش به مهندس پزشکان راهاندازي و تقويت شود

دومين اجلاس نمايندگان استاني انجمن متخصصين تجهيزات پزشکي همزمان با آغاز نمايشگاه تجهيزات پزشکي، دندانپزشکي، آزمايشگاهي، توانبخشي و دارويي نورث هلث در استان گلستان برگزار شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 413KB
 

بر قيمت گذاري اتحاديه هاي تجهيزات پزشکي نظارت داريم

قيمت گذاري تجهيزات پزشکي يکي از مهمترين سوژه هاي حوزه تجهيزات در رسانه ها بود که در حاشيه ماند و چندان به آن پرداخته نشد.
اواخر شهريور ماه بود که خبري با عنوان تفويض پلکاني قيمت گذاري تجهيزات پزشکي به اتحاديه ها و انجمن هاي صنفي منتشر شد و با واکنش تندي از سوي سازمان حمايت از توليدکنندگان و مصرف کنندگان روبرو شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 170KB
 

ردپاي تجهيزات پزشکي قاچاق در مراکز درماني خصوصي

دبير انجمن صنفي متخصصان تجهيزات پزشکي کشور گفت بيش از 30 درصد تجهيزات در مراکز پزشکي، دندانپزشکي، آزمايشگاهي و کلينيک هاي خصوصي قاچاق و غير مجاز است که مصرف آنها موجب اشکال در تشخيص و درمان مي شود و هزينه هاي مردم را افزايش مي دهد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 176KB
 

رئيس انجمن جراحان ارتوپدي ايران: صنعت تجهيزات پزشکي نبايد درجا بزند

رئيس انجمن جراحان ارتوپدي ايران با اشاره به اينکه توليد تجهيزات پزشکي نبايد همچون برخي شرکتهاي خودروسازي باشد، گفت: نظارت دقيق و مداوم وزارت بهداشت در حوزه تجهيزاتي که در داخل توليد ميشوند، لازم است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 182KB
 

بيمارستان يحيي نژاد بابل، يادگار دوران خون و حماسه

گرچه ماهنامه مهندسي پزشكي يك ماهنامه تخصصي در زمينه مهندسي پزشکي است اما خواندن سرگذشت بيمارستاني با قدمت 90 ساله خالي از لطف نيست.
به گواهي سنگ نوشته موجود کلنگ بناي "بيمارستان شهيد يحيي نژاد" بابل (شاهپور سابق) در سال 1307 هجري شمسي بر زمين زده شده است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 224KB
     گزارش ویژه
 

بيست و ششمين اجلاس سراسري مديران تجهيزات و ملزومات پزشکي و اولين نمايشگاه نورث هلث، نظارت ها بايد کاملتر شود

رئيس سازمان غذا و دارو در افتتاحيه بيست و ششمين اجلاس سراسري مديران تجهيزات و ملزومات پزشکي از شيوه نظارت بر حوزه تجهيزات پزشکي انتقاد کرد. او با تاکيد بر اينکه نظارت هاي ما کامل نيست، از مديران تجهيزات پزشکي دانشگاه ها خواست با افزايش نظارت بر اين حوزه به سلامت مردم کمک کنند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 3302KB
     زنگ تحقیق
 

انواع اعتياد و روش هاي تشخيصي

مخدرهاي ديجيتالي (Digital Drugs) يا مخدرهاي شنيداري و مخدرهاي صوتي يا روان گردانهاي صوتي مفهوم استفاده از موسيقي اي است که از ضربانهاي دوگوشي، ضربانهاي تک شدتي يا ضربانهاي تک آوايي استفاده مي کند تا اثري مانند اثرات مخدرهاي معروف مثل ماريجوانا، کوکائين، اکستازي يا سيلدنافيل بگذارد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 539KB
     مقالات علمی و فنی شرکت ها
 

توموتراپي کالاي لوکس نيست، همان شتاب دهنده است اما دقيق تر و ساده تر!

کمپاني ACCURAY در سال 1990 در کاليفرنيا امريکا تاسيس شد و همواره با معرفي شيوه هاي نوآورانه در درمان تومورهاي سرطاني بر بهينه کردن پروسه درمانِ با کيفيت و ساده نمودن کاربري تاکيد داشته است. محصولات اصلي اين کمپاني عبارتند از: سايبرنايف، توموتراپي.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 266KB
     مقالات علمی و فنی
 

بررسي سيستم تهويه بيمارستان؛ قسمت اول؛ مهار بايوآئروسل ها (Bioaerosols)

در حال حاضر بيش از نيمي از جمعيت جهان در مشاغل مختلف در معرض طيف وسيعي از عوامل زيان آور و آلاينده هاي محيط کار قرار دارند که اين امر پيامدهاي بهداشتي ناگواري به همراه داشته و امکان ابتلا به بيماري هاي شغلي را افزايش خواهد داد. هواي محيط كار حاوي ذرات و ميكروارگانيسم هاي مختلفي است كه در هنگام تنفس وارد ريه ها مي شوند. 

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 470KB
 

چالش هاي نانورباتيک در طراحي و کنترل برنامه هاي کاربردي زيست پزشکي

گسترش تحولات و پيشرفتها در زمينه هاي محاسبات ساختمان مولکولي، سنسورها و موتور ما را قادر به توليد نانوربات ها و سيستم هاي بيومولکولي در مقياس نانو خواهد کرد. تحقيقات انجام شده در اين مقاله به منظور تشکيل وساخت يک روش شبيهسازي جديد، به قصد توليد يک پلتفرم براي پژوهش و طراحي بر روي نانوربات هاي کنترلي انجام شده است. اين روش شبيه سازي جديد در برگيرنده ي ترکيبي از معيارها و مقياسه اي ديدگاه هاي مختلف است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 365KB
 

از دنياي مهندسي پزشکي چه خبر؟ سيستم جراحي رباتيک

سيستم جراحي رباتيک که براي جراحي هاي ستون فقرات مورد استفاده قرار مي گيرد توسط Medtronic به فروش مي رسد. MAZOR X شامل يک بسته نرم افزاري است که به ايجاد برنامه جراحي با استفاده از ابزارهاي 3D (سه بعدي) کمک مي کند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 333KB
 

تيوب اشعه ايکس ري و ساختار آن (قسمت اول)

تيوب مولد اشعه ايکس
در سال 1895 ويلهلم رونتگن مشاهده کرد که در اثر برخورد الکترون هاي سريع با يک جسم تشعشعات مجهولي ايجاد مي شود که قابليت نفوذ فوق العاده اي دارند. اين اشعه در ميدان الکتريکي و مغناطيسي منحرف نمي شود. اين اشعه از اجسام کدر عبور مي کند و موجب نوراني شدن مواد فسفرسانس مي شود. طبيعت موجي بودن اشعه ايکس اولين بار در سال 1906 توسط بارکلا با آزمايش پلاريزاسيون کشف شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 246KB
 

HSE ويژه نامه ي توليدکنندگان

بهداشت و ايمني از سال 1885 با هم مطرح شدهاند و هر جا که ايمني مطرح شده است سخن از بهداشت حرفه اي محيط زيست نيز بهميان آمدهاست. مباحث ايمني بعد از انقلاب صنعتي به دلايل افزايش آمار مرگ کارگران مطرح شد. مسائل محيط زيست نيز بعد از انقلاب صنعتي به وجودآمد. همچنين به دليل شرايط و سنگيني کار درمعادن زغالسنگ و افزايش بيماري هاي ناشي از کار در ميان کارگران بحث بهداشت و علامت نيز مطرح شد و درگام بعدي ارتباط بين بيماري و وقوع حادثه کشف شد به اين معني که وقتي کارگري بيمار شود حادثه مي آفريند يا اين که دچار حادثه ميشود يا بيماري ها نيز افزايش مييابد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 296KB
 

سرتان بي سرطان؛ مروري بر بيماري غيرواگيردار سرطان

به طور متوسط سالانه حدود 90 هزار بيمار مبتلا به سرطان در ايران شناسايي ميشوند. سرطان سومين علت مرگ و مير (14درصد از کل مرگ و مير) و ششمين علت بيماري در کشوراست. افزايش دو برابري بروز آن تا دو دهه آينده پيشبيني شده است. در حال حاضر يکي از مهمترين تهديدهاي بازار اقتصاد جهاني خطرات ناشي از بيماريهاي غيرواگير و مزمن است. چنين برآورد شده که حدود سه چهارم کل مرگهاي جهان در سال 2030 مربوط به بيماريهاي  غيرواگير (سرطان، قلب و عروق و ...) باشد. همه اين اخبار از رشد و گسترش سرطان  خبر ميدهد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 220KB
 

داربستهاي ساخته شده از هيدروژل ابريشم

هيدروژل ها سازه هايي متشکل از پليمرهاي زنجيرهاي و منشعب هستند. اين ساختارها که به آنها ژل هاي آبي نيز گفته ميشود متشکل از زنجيره هاي آب دوست و آبگريز هستند. هيدروژل ها متناسب با نوع پليمري که از آن ساخته شدهاند ميتواند به سرعت در شرايط زيستي بدن جذب شده و يا حتي تخريب آهسته اي داشته باشند. ميزان رطوبت بالاي هيدروژلها را تا 70 درصد ميتوان تخمين زد. براي ساخت هيدروژلها ميتوان از پليمرهاي طبيعي و يا پليمرهاي مصنوعي استفاده کرد. پليمرها براساس منشا به دو دسته ي پليمرهاي طبيعي و پليمرهاي مصنوعي تقسيم ميشوند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 452KB
 

بايسته هاي علمي در بازسازي و مهندسي بافت سخت

استخوان يک بافت زنده است که قادر به تغيير ساختار خود در نتيجه فشارهاي موجود است. همانند ساير ارگانها، داراي رگ هاي خوني و مجاري لمفاتيک و اعصاب است و در صورتي که فعاليتي نداشته باشد يا فشاري بر آن وارد نشود (مانند فلج اندامها‎) آتروفي پيدا مي‏کند و تحليل ميرود. استخوانها ممکن است تحليل بروند (مانند وقتي که دندانها) خارج ميشوند يا اگر براي مدت طولاني وزن زيادي را تحمل کنند دچار هايپرتروفي ميشوند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 478KB
     نرم افزار
 

استفاده از محيط سيمولينک جهت فشرده سازي تصوير

در شماره هاي قبل مباحث اوليه در ارتباط با فشرده سازي تصوير مورد برر  سي قرار گرفت. هدف از فشرده سازي تصوير کاهش ميزان داده هاي مورد نياز براي نشان دادن تصاوير ديجيتال و بنابراين کاهش هزينه انتقال و ذخيره سازي است. فشرده سازي تصوير نقش کليدي در بسياري از کاربردهاي مهم داراست.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 368KB
     گفت و گو
 

تجهيزات ايراني، با مارک خارجي

دبير اتحاديه صادرکنندگان تجهيزات پزشکي ميگويد "تعداد زيادي از تجهيزات پزشکي ساخت ايران با برند شرکت هاي خارجي صادر ميشود" و اين درحالي است که صنعت توليد تجهيزات پزشکي با همت دانشمندان ايراني رونق گرفته اما همچنان زير لواي نام کشورها و شرکتهاي ديگر در بازار خريد و فروش ميشود و نميتواند صنعت تجهيزات پزشکي نوپاي کشورمان را در جهان معرفي کند.
در اين شماره با محمدرضا کمپاني، دبير اتحاديه صادرکنندگان تجهيزات پزشکي و مديرعامل شرکت الکترونيک برتر درخصوص راه هاي مبارزه با ورود تجهيزات پزشکي قاچاق و نقش اين کشور در بازار بينالمللي تجهيزات پزشکي به گفتگو نشستيم.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 215KB
 

استانداردسازي تجهيزات پزشکي؛ راهي براي هزينه هدفمند

تخت هاي اضافه بر ظرفيت تمام راهرو را پر کرده است. کنار هر تخت در بخش اورژانس يکي دو نفر ايستاده اند و از فرط خستگي به ديوار تکيه داده اند. در اين فضاي شلوغ دستياران و پرستاران هم به سختي رفت و آمد ميکنند چه برسد به همراه بيمار!

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 370KB
     چهره به چهره
 

گفت وگو با يکي ازچهره هاي موفق علمي؛ زندگي آرام و بدون تنش را مي خواهيم آموزش بدهيم

 با دکترنصيردهقان، از پزشکان عمومي موفق و از فارغ التحصيلان دکتري تخصصي توسعه مهارت هاي انساني، درخصوص ميزان مطالعات وموفقيتهاي علمي وشغلي شان که بيشتر ناشي ازمطالعه هاي شخصي بوده به گفت وگو نشسته ايم. دکترنصيردهقان ازجمله چهره هاي علمي و موفقي هستند که علاوه برتحصيل دررشته پزشکي عمومي توانسته اند ازمطالعاتي که درساير بخشهاي پزشکي و مديريتي داشته اند درکسب موفقيتهاي شغلي وعلمي خودشان استفاده کنند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 387KB
     گزارش
 

استخدام معلولان؛ نگراني و ترديد مديران

با توجه به آخرين اطلاعات موجود در اداره ي آمار ايالات متحده آمريکا، افراد معلول (مانند ناشنوايان، نابينايان يا بيماران مبتلا به اوتيسم، سندروم ها و...) تنها 6 درصد از نيروي کار آمريکا را تشکيل ميدهند. در حالي که افراد بدون معلوليت سه برابر بيشتر به کارگرفته ميشوند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 197KB
 

اصول راه اندازي کسب وکار در حوزه سلامت

افزايش آگاهي و سطح دانش عموم مردم در زمينه ي بهبود سلامت شخصي و اجتماعي، موجب بالا رفتن مراقبت هاي سلامت در افراد مختلف و جايگاه هاي اجتماعي و اقتصادي متفاوت شده است. حوزه ي فناوري سلامت نيز پا به پاي نياز روزافزون جامعه، به سرعت در حال پيشرفت است و کارآفرينان بسياري قصد دارند نيرو، استعداد و وقت خود را در اين عرصه سرمايه گذاري کنند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 166KB