کاربر مهمان ||  ورود

عناوین مطالب شماره 214 ماهنامه مهندسی پزشکی


مجله را ورق بزنید
     سرآغاز
 

انتظار از وزیر جدید

استعفای جنجالی وزیر بهداشت و بحث‌هایی که پیرامون آن درگرفت، بار دیگر نظام سلامت را در کانون بحث و توجه مردم و رسانه‌ها قرار داد. این واقعیت که یک طرف مشاجره در این ماجرا رئیس سازمان برنامه‌وبودجه بود، خود گویای محور اختلاف یعنی نحوه تخصیص بودجه وزارت بهداشت است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 57KB
     يک فريم از تجهيزات پزشکي
 

دستگاه اندازه گيري ناهنجاري هاي ساختاري

مفاهيم پايه
Spinal: ستون فقرات
Mouse: حرکت کردن و جستجو

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 139KB
     گزارش کوتاه
 

استعفاي ناگهاني وزير بهداشت؛ کم تحمل نيستم اما کارد به استخوان رسيده

انتشار خبر استعفاي وزير بهداشت مانند چند خبر ديگري که در دي ماه 97 جريانساز شد از توييتر شروع شد. يکشنبه نهم دي ماه الياس حضرتي نماينده مجلس با انتشار توييتري از استعفاي وزير بهداشت «در اعتراض به کاهش بودجه سلامت» خبر داد و از دلسوزان خواست که براي ماندن حسن هاشمي تلاش کنند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 234KB
     گزارش ویژه
 

طرح تحول ساختار آزمايشگاهها در هاله ا ي از ابهام فعالان صنفي همراه مي شوند يا تحريم ميکنند

آزمايشگاه ها به عنوان يکي از بازوهاي مهم در تشخيص و پيشگيري از بيماري ها در جريان طرح تحول نظام سلامت دچار تغييرات و تحولات زيادي شدند. ازجمله اين تغييرات ميتوان به ساماندهي شبکه دانشگاهي، ارائه خدمات آزمايشگاهي متشکل از آزمايشگاه هاي مراکز درماني، بهداشتي آموزشي و پژوهشي اشاره کرد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 1706KB
     یادداشت
 

مدير آزمايشگاههاي مرجع سلامت وزارت بهداشت مطرح کرد؛ دانشگاه، مشکلات نظام ارائه خدمات را حل کند

جامعه علمي آزمايشگاهيان کشور با برگزاري يازدهمين کنگره آزمايشگاه و بالين درمورد پارهاي از موضوعات و چالشهاي مهم حوزه آزمايشگاهي به بحث و تبادل نظر پرداختند.  اين کنگره که از 26 تا 28 ديماه با حضور جمع کثيري از متخصصان و فعالان حوزه آزمايشگاهي برگزار شد، با سخنراني دکتر سيدجليل حسيني دبير کميسيون انجمن هاي گروه پزشکي وزارت بهداشت و رئيس اين کنگره و همچنين دکتر علي نوبخت حقيقي، نماينده مجلس آغاز شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 153KB
 

آشنايي با استاندارد ISO 15189 و اهميت آن در احراز صلاحيت آزمايشگاههاي تشخيص پزشکي و دامپزشکي

استاندارد ISO 15189 استانداردي است که از سوي سازمان جهاني استاندارد با هدف تعيين الزامات خاص به منظور احراز صلاحيت آزمايشگاه هاي پزشکي تدوين شده است. در اين استاندارد بين المللي اولينبار از منبع 2007 ميلادي اين استاندارد بين المللي تدوين شده و در حال حاضر با همين شماره در کشور ما تحت عنوان استاندارد ايران- ايزو 15189 مراحل تجديدنظر اوليه خود را طي ميکند به تعيين مقررات و الزامات مخصوص آزمايشگاه درخصوص الزامات مرتبط با کارکنان حرف هاي و مسئوليت هاي آنها در حوزه بخش سلامت و پايش آن ميپردازد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 422KB
     مقالات علمی و فنی
 

تشخيص بيماري هاي مختلف از روي اثر انگشت

بيمارها روي پوست تأثير ميگذارند. از ظاهر پوست ميتوان به ميزان سلامت فرد پي برد، زيرا علائم هر نوع بيماري ابتدا روي پوست ظاهر ميشود. وقتي يک بيماري سيستماتيک در بدن رخ ميدهد، روي تمام ارگانهاي بدن تأثير ميگذارد. پوست نيـز در معرض آسيب قرار ميگيرد. يکي از موضوعاتي که در مورد اثر انگشت مورد توجه برخي محققـان قـرار گرفته است، ارتباط اثر انگشـت بـا بيماري هاست و اينکه آيا بيماري ميتواند بر اثر انگشت تأثيرگذار باشد تـا بدين ترتيب بتوان از آن به عنوان يک مشخصه براي تشخيص بيماري و در نتيجه درمان به موقع آن استفاده کرد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 727KB
 

معرفي بيومارکرهاي سرطاني و نقش آنها در تشخيص و درمان انواع سرطان

سرطان به عنوان يکي از خطرناک ترين و دردناکترين بيماريها در بين جوامع مختلف شناخته ميشود. در حال حاضر جمعيت زيادي در جهان به اين بيماري مبتلا هستند و ساليانه نيز بر اين تعداد افزوده ميشود. روشهاي مختلفي در زمينه تشخيص و درمان سرطان وجود دارد که استفاده از بيومارکرهاي سرطاني، يکي از جديدترين روش ها به شمار مي آيد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 590KB
 

فيزيکِ ليزر و کاربرد آن در پزشکي

رشته فتوپزشکي
فتوپزشکي شاخه اي ميان رشته اي از پزشکي است که به مطالعه نور و کاربرد نور در حوزه بهداشت و بيماريها ميپردازد. اين رشته خود رشته هايي از قبيل درماتولوژي، دندانپزشکي اپتيکي، قلب و عروق و ... را در بر ميگيرد. نورتراپي نيز يکي از زير شاخه هاي فوتوپزشکي است که در آن نور براي درمان اختلالات فصلي يا دورهاي با شدت بالا به شبکيه چشم تابانده ميشود. فوتوديناميکتراپي يکي ديگر از زيرشاخه هاي اين رشته است که براي درمان سرطان و انحطاط مولکولي استفاده ميشود. فوتولومينسانس تراپي، فوتوبيومدولاسيون ميکروسکوپي همکانوني و ... نيز از ديگر زيرمجموعه هاي فوتوپزشکي هستند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 323KB
 

بهبود تشخيص سرطان پوست با استفاده از شبکه عصبي و الگوريتم ژنتيک چند هدفه

سرطان به عنوان يک بيماري سخت علاج، مدتهاست فکر بشر را به خود مشغول کرده است. سرطان زماني به وجود ميآيد که سلولهاي قسمتي از بدن به طور غيرقابل کنترل رشد کرده، به سرعت تقسيم شده و به سمت بافته اي مختلف بدن هجوم ميبرند و در تمام بدن منتشر ميشوند. به مجموع هايي از اين سلولهاي غيرقابل کنترل تومور گفته ميشود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 361KB
     نرم افزار
 

معرفي دستورات آماري پرکاربرد در MATLAB

در اين شماره به ادامه معرفي دستورات آماري در محيط نرم افزار MATLAB پرداخته ميشود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 195KB
     گفت و گو
 

بيمارستان ها در انتظار جذب مهندس پزشک

مهندس عليرضا مهرابي، مدير اداره تجهيزات پزشکي دانشگاه علوم پزشکي شيراز درکنار اخبار خوبي که درمورد توسعه خدمات درماني در استان شيراز و مناطق محروم تحت پوشش اين دانشگاه دارد اما ميگويد دانشگاه شيراز که بيشترين تعداد بيمارستانها را در مقايسه با ديگر دانشگاهها تحت نظارت دارد با مشکل کمبود نيرو در واحدهاي مهندسي پزشکي روبروست. در ادامه مصاحبه ما با مهندس مهرابي را ميخوانيد:

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 670KB
 

جشن 20 سالگي انجمن توليدکنندگان و رونمايي از پوستر ايران هلث 98

مراسم گراميداشت بيستمين سالگرد تأسيس و تجليل از پيشکسوتان انجمن  صنفي توليدکنندگان و صادرکنندگان تجهيزات و ملزومات پزشکي، دندانپزشکي، آزمايشگاهي و دارويي برگزار شد.
در اين مراسم که 24 دي ماه در هتل اوين تهران برگزار شد اعضاي انجمن، مدير اداره تجهيزات پزشکي و ملزومات مصرفي و جمعي از پيشکسوتان و فعالان اين حوزه حضور داشتند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 520KB
     نمایشگاه
 

شرکت هاي توليدکننده به دنبال افزايش صادرات

چهارمين نمايشگاه تجهيزات و تأسيسات بيمارستاني تهران سوم تا ششم دي ماه برگزار شد. اين دوره از نمايشگاه نيز مثل دوره هاي پيشين در محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي برگزار شد. فضاي تحت پوشش نمايشگاه 13 هزار مترمربع در سه سالن بود که با حضور 107 شرکت داخلي و 6 شرکت خارجي از کشورهاي فرانسه، آلمان، ايتاليا و اسپانيا برگزار شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 954KB