کاربر مهمان ||  ورود

عناوین مطالب شماره 220 ماهنامه مهندسی پزشکی


مجله را ورق بزنید
     سرآغاز
 

عليرغم تحريمها، به سوي بازارهاي صادراتي

موفقيت توليد داخلي، در گرو صادرات آن است. اين گزاره ساده، ادعايي است که بارها به بيان گوناگون از اين قلم در اين صفحه تکرار شده است. توليد داخلي اگر محصولي با کيفيت باشد که بتواند با محصولات مشابه خارجي رقابت کند و گزينه اي معقول براي خريدار ايراني باشد، بايد بتواند در بازار خارجي نيز به محصول سازندگان معتبر پهلو بزند. در غير اين صورت حتي به ضرب و زور ممنوعيت واردات و تعرفه هاي گمرکي نيز نميتوان کالاي توليد داخل را به جاي محصول مشابه خارجي در سبد کالاي خريداران گذاشت.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 76KB
     کنگره و همايش
 

یادآور کنگره هاى تخصصى پزشکى

یادآور کنگره هاى تخصصى پزشکى

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 88KB
     يک فريم از تجهيزات پزشکي
 

گوش پاک کن برقي

مفاهيم پايه
گوش: Ear
پاک کننده: Cleaner

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 158KB
     گزارش کوتاه
 

رئيس اداره صادرات اداره کل تجهيزات پزشکي تاکيد کرد صادرات خدمات فني و مهندسي، فرصتي براي اشتغال مهندسان پزشک

رئيس اداره صادرات اداره کل تجهيزات پزشکي در يکي از سلسله جلسات «کافه گپ» با محوريت «نقش اداره تجهيزات پزشکي در توليد صادرات محور تجهيزات پزشکي» به تشريح وضعيت حاکم و فرصتهاي اشتغال موجود براي دانشآموختگان اين رشته پرداخت.
به گزارش «ماهنامه مهندسي پزشکي و تجهيزات آزمايشگاهي»، مهندس «آصف مهدوي» در دانشگاه صنعتي اميرکبير در جمع دانشجويان مهندسي پزشکي، درباره فرصتهاي اشتغال و وضعيت بازارهاي صادراتي ايران صحبت کرد. 

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 464KB
 

«گم شد»؛ همه آنچه درباره سرنوشت ارز تجهيزات پزشکي ميدانيم؛ مهندس صفوي: تخلفاتي وجود داشت که رسيدگي شده يا در حال رسيدگي است

«يک ميليارد و 300 ميليون دلار ارز تجهيزات پزشکي رفته و هنوز دقيقا معلوم نيست چه کسي برده و چه چيزي آورده و به چه کساني داده است.» اين جمله وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي خبرسازترين اتفاق حوزه تجهيزات پزشکي در تير ماه سال 1398 بوده است. اتفاقي که به دنبال آن دکتر «سعيد نمکي» به صراحت به وجود فساد سازمان يافته در حوزه دارو و تجهيزات پزشکي اشاره کرد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 186KB
 

واردات کيت هاي آزمايشگاهي؛ کمر توليدکنندگان ايراني اين محصول را شکسته است

کيت هاي آزمايشگاهي يکي از ملزومات پرمصرفي به شمار ميرود که در سال هاي اخير توليدکنندگان توانمند ايراني با تکيه بر توان داخلي، بوميسازي بسياري از آنها را انجام داده اند. توليدکنندگان داخلي توانسته اند با توليد کيت هاي آزمايشگاهي مانع هدررفت درآمدهاي ارزي شوند و ايجاد اشتغال کنند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 248KB
     گزارش ویژه
 

بررسي موسسات آزاد مهارت آموزي براي پاسخ به نياز دانش آموختگان رشته مهندسي پزشکي

رشته مهندسي پزشکي تلفيقي از علوم فني مهندسي و پزشکي است. علمي که نيازهاي حوزه سلامت را در زمينه هاي طراحي، ساخت، نصب، راه اندازي و نگهداري تجهيزات و ابزارهاي پزشکي در راستاي پيشگيري، تشخيص و درمان بيماري ها را پاسخ ميدهد. اما پاسخ به اين نياز مستلزم داشتن مهارت هاي فني و عملي است؛ توانمندي که دانش آموختگان اين رشته الزاما در دوران تحصيل به دست نمي آورند. اين امر در تئوري محور بودن آموزش هاي ارائه شده در دانشگاه ها و کم توجهي به مهارت هاي عملي دانشجويان ريشه دارد. اما اين تنها يک روي سکه است؛ روي ديگر آن به بازار کار و اشتغال دانش آموختگان باز ميگردد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 2322KB
     زنگ تحقیق
 

آشنايي با پروتزهاي اندام تحتاني و تکنولوژي هاي جديد کمک حرکتي

پاي مصنوعي زماني مورد استفاده قرار ميگيرد که بخشي از پاي بيمار يا تمام آن، غالباً به دليل ابتلا به ديابت يا صدمه ديدن قطع شده باشد. در کشورهاي توسعه يافته علت اصلي قطع عضو اندام تحتاني، اختلال در گردش خون است. دليل اصلي اين اختلالات تصلب شريان است، اگر چه تا يک سوم از بيماران همچنين دچار ديابت نيز هستند. اين افراد معمولاً در دهه ششم زندگي خود يا مسنتر هستند و اکثراً مشکلات پزشکي ديگري نيز دارند که توانايي راه رفتن آنها را محدود ميکند. در انگلستان در سال حدود 5000 قطع عضو عمده وجود دارد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 645KB
     یادداشت
 

حوزه سلولهاي بنيادي و پزشکي بازساختي فرصتي براي فعالان عرصه تجهيزات پزشکي است

توسعه علوم و فناوري هاي سلول هاي بنيادي و پزشکي بازساختي در دنيا سرعت بسيار چشمگيري يافته و خاصه طي يک سال و نيم گذشته اتفاقات بسيار زيادي در اين حوزه افتاده است. به طوريکه عليرغم وجود ده ها محصول در بازار، فقط در سه ماه گذشته بالغ بر 10 محصول مهم «ايميون سل تراپي» در حوزه هاي سلول هاي بنيادي از سازمان غذا و دارو آمريکا (FDA)  مجوز ورود به بازار گرفته اند. اين مسئله نشان ميدهد کمپاني هاي بزرگ دارويي تمرکز بالايي بر اين فناوري پيدا کرده اند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 206KB
     مقالات علمی و فنی
 

مقدمه اي بر آپوپتوز و نکروز

سلول در بدن انسان يک موجود زنده است و رفتارها و ويژگي هايي مانند تمامي موجودات زنده دارد اعم از چسبندگي، تکثير، تغذيه و... . در اين تحقيق در مورد يکي از اين رفتارهاي بسيار پر اهميت يعني مرگ سلولي بحث شده است. مرگ سلولي دو نوع است: آپوپتوز و نکروز.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 659KB
 

چسب هاي جراحي بافت هاي داخلي

از به کارگيري چسب هاي جراحي مدت زيادي نميگذرد و هنوز جاي پيشرفت زيادي دارند ولي امروزه در پزشکي، دندانپزشکي و دامپزشکي کاربردي منحصربه فرد دارند. به دليل خواص گوناگون بافتهاي زنده، چسب ها بايد عملکرد مطلوبي داشته باشند. همچنين چسبندگي بايد در محيط آبي برقرار شود زيرا بافت زنده است و بايد زنده مانده و بازسازي شود. بافت پايه خاصيت الاستيک دارد، رشد ميکند و در بسياري مواقع ضخامت کمي دارد. براي استفاده در کاربردهاي باليني و زيستي، چسب بر اساس نيازهاي زير انتخاب ميشود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 618KB
     نرم افزار
 

پردازش سيگنال با نمونه برداري کاهشي و افزايشي در MATLAB

در اين شماره از ماهنامه شما را با نحوه نمونه برداري  از سيگنال آشنا خواهيم کرد. ابتدا با ذکر يک مثال به بيان مفهوم نمونه برداري از سيگنال ميپردازيم وسپس به نکاتي که در اين زمينه وجود دارد اشاره ميکنيم. جهت درک بهتر، يک تابع سينوس با زمان نمونه برداري 05/0 رسم ميشود و سپس با تغيير اين نرخ نمونه برداري (Ts) به 01/0، 1/0 ، 5/0 و 1 به مشاهده تغييرات ايجاد شده در سيگنال اصلي خواهيم پرداخت.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 206KB
     چهره به چهره
 

مسئول فني شرکت الکتروسازه دامون؛ بيشتر شرکتها تمايلي به استخدام ناظر فني خانم ندارند

«مهرناز زريننام» که مدرک کارشناسي خود را پس از گذراندن هفت ترم در رشته مهندسي پزشکي گرايش بيوالکتريک در سال 97 از دانشگاه علوم و تحقيقات تهران گرفته است، از معدود دانش آموختگاني به شمار ميرود که موفق شده بلافاصله وارد بازار کار شود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 153KB