کاربر مهمان ||  ورود

عناوین مطالب شماره 212 ماهنامه مهندسی پزشکی


مجله را ورق بزنید
     سرآغاز
 

تحريمها و مسئوليت ما

اثر تحريم ها بر زندگي مردم، فارغ از ادعاي برخي مسئولان که آن را کماثر يا بي اثر ميدانند، به شکلي بارز و انکارناپذير نمايان است. قدرت خريد طبقه متوسط و دهک هاي پايين جامعه به يکسوم کاهش يافته است. بنابراين دور از انتظار نيست که هزينه هاي سلامت نيز، بر دوش خانوارهاي ايراني احساس شود. اما اين يک قلم از اقلام سبد کالايي يا سبد هزينه هاي خانوار با اقلام ديگر تفاوت اساسي دارد. صرفه جويي در هزينه هاي سلامت يا بهداشت و درمان به معناي تحمل درد و رنج، ناکارآمدي، گسترش بيماري و تحمل هزينه هاي بيشتر در آينده و تشديد مشکلات اقتصادي، اجتماعي و رواني خواهد شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 73KB
     کنگره و همايش
 

دکتر رازي در حاشيه بيست و ششمين کنگره جراحان ارتوپدي؛ توقع بيمار، محرک شکايت از پزشکان ارتوپد

بيست و ششمين کنگره جراحان ارتوپدي از 30 مهر تا چهارم آبان 1397در هتل المپيک تهران برگزار شد. ازجمله تفاوت هاي اين دور از کنگره با سالهاي قبل ميتوان به حضورکمرنگ شرکتهاي تجهيزات پزشکي اشاره کرد که همه آن را تابعي از شرايط اقتصادي مبهم اين روزها و پيامدهاي ناشي از پرداختنشدن معوقات ميدانند. بااينحال آنطور که به نظر ميرسيد حضور متخصصان و مهمانان سراسر کشور و خارج از ايران تفاوت چنداني با سالهاي گذشته نداشت.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 972KB
 

سرپرست اورژانس کشور در حاشيه سيزدهمين کنگره طب اورژانس: طب اورژانس نوپا و نيازمند حامي است

سيزدهمين کنگره طب اورژانس از 26 تا 28 آبان ماه در سالن همايشهاي رازي دانشگاه علوم پزشکي ايران برگزار شد.
پيرحسين کوليوند، سرپرست اورژانس کشور در حاشيه اين کنگره به خبرنگاران گفت: طب اورژانس ميتواند به صورت مستقيم و غيرمستقيم ياريدهنده ما در زمينه اعزام مصدومان و ارائه خدمات بهداشتي درماني باشد. او افزود: طب اورژانس رشته اي نوپاست و ميتواند به طور مستقيم و غيرمستقيم با سازمان اورژانس کشور همکاري کند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 321KB
 

تمرين روزهاي سخت براي افزايش خلاقيت در مهندسي پزشکي

همايش يک‌روزه فرصت‏هاي تحصيلي و شغلي در رشته مهندسي پزشکي با همکاري دو دپارتمان انگيزشي و مهندسي پزشکي، 25 آبان سال جاري در سالن فجر دانشگاه شريف برگزار شد. 

برگزاري همايش‏هاي تخصصي کاريابي، کارآفريني و اشتغال‌زايي دانشجويان مهندسي پزشکي در کشور، نشان‌دهنده حمايت و هدف آن دلگرمي، مشاوره و انگيزه‌دادن به دانشجويان و فارغ‌التحصيلان اين رشته است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 429KB
     يک فريم از تجهيزات پزشکي
 

قلم MasSpec

مفاهيم پايه
MasSpec Pen قلمي جهت تشخيص سرطان است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 231KB
     گزارش ویژه
 

دانشجويان علاقه‌مند اما دلزده و سردرگم

شايد آنچنان که بايد مهم به ‌نظر نرسند اما بدنه نظام آموزش عالي کشور را تشکيل مي‌دهند. آن‌ها به‌عنوان پرشمارترين گروه جمعيتي کشور دست‌کم چهار سال از زندگي‌شان را در دانشگاه‌ها مي‌گذرانند به اين اميد که با آموختن دانشي تخصصي در يک زمينه مي‌توانند در آينده‌اي نزديک وارد فضاي کار شده و شغلي مناسب براي خود بيابند. بله پرواضح است که موضوع گزارش ويژه اين شماره ما حول‌محور «دانشجويان» مي‌چرخد. 

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 1820KB
     زنگ تحقیق
 

تجهيزات و موادمصرفي در حوزه دندان‌پزشکي

تجهيزات و موادمصرفي، يکي از مهم‌ترين موضوعاتي است که بايد به‌منظور ارائه خدمات مناسب، پاک‌سازي و کنترل عفونت در مطب‌ها و کلينيک‌هاي دندان‌پزشکي مورد توجه قرار گيرد تا رضايت بيماران جلب شود. تجهيزات و موادمصرفي در انواع و اقسام مختلف موجود هستند که با توجه به سبک کاري دندان‌پزشکان و انتظاراتشان انتخاب مي‌شوند. انتخاب صحيح محصولات ضدعفوني‌کننده مناسب، مهم و حياتي است، زيرا علاوه بر تنوع بالاي اين مواد و کاربردهاي پرتکرار و روزانه، هرکدام داراي ملاحظاتي هستندکه لازم است از سوي کاربر رعايت شود. در اين تحقيق به معرفي تجهيزات و مواد‌مصرفي که به‌طور گسترده در حوزه دندان‌پزشکي مورد استفاده قرار مي‌گيرند، پرداخته مي‌شود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 1099KB
     مقالات علمی و فنی
 

رابط مغز و رايانه

رابط مغز و کامپيوتر  (Brain Computer Interface) يک رويکرد جديد براي توسعه عملي است. يک رابط مغز و کامپيوتر، که همچنين رابط ذهن و ماشين، رابط عصبي و يا رابط مغز و ماشين نيز ناميده ‌مي‌شود يک مسير ارتباط مستقيم بين مغز و دستگاه‌هاي خارجي برقرار مي‌کند. تحقيق در مورد رابط مغز و رايانه در سال 1970 در دانشگاه  UCLA لس‌آنجلس زير نظر موسسه علوم بين‌المللي آغاز شد. تکنولوژي‌هاي کنوني در رابطه با رابط مغز و رايانه براي تحقيقاتي درباره امنيت و اهداف انساني مثلاً ارتباط‌دادن مغز با سيستم‌هاي روباتيک مورد استفاده قرار مي‌گيرند. 

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 324KB
 

تأثير توپوگرافي سطح بر رفتار سلولهاي سرطاني

در سالهاي گذشته پيشرفتهاي مهمي در توسعه مدل هاي سه بعدي آزمايشگاهي صورت پذيرفته است. يک داربست مهندسي بافت شده را ميتوان به نوعي يک نمونه ساده شده از شرايط بيولوژيک دقيق بافت مورد مطالعه بهحساب آورد. در ارگانهايي که چند نوع سلول حضور دارند، سلولهاي بافت در يک ساختار سه بعدي بسيار منظم بوده و با ECM احاطه شده اند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 538KB
     نرم افزار
 

معرفي دستورات رياضي پرکاربرد در MATLAB

در اين شماره به معرفي چندين دستور پرکاربرد رياضي همراه با مثال‌هايي از نحوه استفاده آن‌ها در نرم‌افزار MATLAB پرداخته مي‌شود. آشنايي با اين دستورات مي‌تواند قدرت برنامه‌نويسي شما را افزايش دهد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 255KB
     گفت و گو
 

آزمايشگاه هميشه پاسخگوي نظام سلامت است؛ اگر طرح تحول نظام سلامت نبود، اينقدر پيشرفت نميکرديم

امروزه نقش آزمايشگاه در تشخيص بيماري ها غير قابل انکار است و آنچه در دنياي امروز شاهد آن هستيم اين واقعيت است که بدون آزمايش نميتوان بسياري از بيماري ها را به موقع تشخيص داد و درمان کرد. آزمايشگاه و علوم آزمايشگاهي با پيشرفت هايي که داشته است، توانسته اهميت و نقش خود را در نظام سلامت کشورها تثبيت کند. به همين خاطر است که کشورهاي پيشرفته مديريت و نظارت دقيقي بر نظام آزمايشگاهي خود دارند و براي آن برنامه ريزي ميکنند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 437KB
 

گپي با مدير اداره تجهيزات پزشکي دانشگاه علوم پزشکي قم؛ خريد متمرکز، رقابت در صنعت تجهيزات پزشکي را کاهش داد

مهندس علي عسگري، مدير اداره تجهيزات پزشکي دانشگاه علوم پزشکي قم مهمان اين شماره ما در بخش مربوط به «واحدهاي مهندسي پزشکي و ادارات تجهيزات پزشکي دانشگاه ها» است.  او در ابتدا از طرح هاي توسعه اي گفت که همراه با کمک خيرين اجرا شده و به بهبود زيرساختهاي درماني استان قم انجاميده است. عسگري بر اين باور است که خريد متمرکز در جريان تامين تجهيزات پزشکي مانع از گسترش رقابت پذيري ميان شرکت ها ميشود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 1003KB