کاربر مهمان ||  ورود

عناوین مطالب شماره 216 ماهنامه مهندسی پزشکی


مجله را ورق بزنید
     سرآغاز
 

از 240 ميليون دلار صادرات تجهيزات پزشکي در سال 97 چه خبر؟

هدف گذاري افزايش 10 برابري صادرات تجهيزات پزشکي ايران که اسفند سال گذشته از سوي اداره کل تجهيزات پزشکي اعلام شد، امري بلندپروازانه به نظر مي رسيد. به ويژه با شدت گرفتن تحريم ها و مشکلات انتقال ارز و مبادلات خارجي، احساس مي  شد موانعي جدي بر سر راه تحقق اين هدف قدعلم کنند. اما دو عامل ديگر، انگيزه مقابله با اين موانع و چاره جويي براي عبور از اين بحران ها را تقويت کرد؛

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 64KB
     کنگره و همايش
 

بيماران قلبي نيازي به درمان در کشورهاي خارجي ندارند

دبير اجرايي هفتمين کنگره مشترک قلب و عروق ايران تأکيد کرد: خوشبختانه با پيشرفت هاي چشمگير حوزه قلب امروز تقريباً همه بيماري هاي پيچيده و نادر قلب در اطفال و بزرگسلان در ايران قابل درمان است و نيازي به اعزام بيماران و خروج ارز از کشور نيست. 

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 195KB
     يک فريم از تجهيزات پزشکي
 

دستگاه HPLC

مفاهيم پايه
High : بالا
Performance: کارايي
Liquid : مايع
Chromatography: کروماتوگرافي

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 154KB
     گزارش ویژه
 

کارآفريني، ستون استوار صنعت تجهيزات پزشکي

صنعت تجهيزات پزشکي در سالهاي اخير نشان داده که توان و ظرفيت بالايي براي توسعه دارد. تعداد شرکت هاي دانشبنيان و استارتاپي تجهيزات پزشکي و ملزومات مصرفي که در سالهاي اخير شکل گرفته اند به خوبي شاهدي بر اين ادعا است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 788KB
     زنگ تحقیق
 

معرفي فناوري هاي جديد براي کمک به معلولان

افراد معلول به دليل ناتواني خود، از پيشرفت هر روزه جامعه عقب مانده اند. اما فناوري اطلاعات ميتواند اين خلأ را بر طرف کند. فناوري اطلاعات همانند معجوني معجزهآسا است که به افراد ناتوان کمک ميکند تا با روشي مناسب و دقيق، گامي بزرگ رو به جلو بردارند. در اين تحقيق به بررسي مشکلات معلولان در دنياي کامپيوتر و همچنين راهکارهايي براي راحتي بيشتر اين کاربران پرداخته ميشود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 800KB
     یادداشت
 

از اخلاق مهندسان تا اخلاق مهندسي رهيافتي نوين در اخلاق مهندسي پزشکي

شواهد تلخ تاريخ پر فراز و نشيب بشري، از اخلاقگريزي و اخلاقستيزي صحنه هاي دهشتناکي از قرباني شدن انسان ها و انسانيت در برابر ديدگان قرار مي دهد. جنگ، ستم، آوارگي، فقر، مافيا، ترور، اختلاس، رشوه، بي اعتمادي، نفاق و .... واقعيات تلخي هستند که سرآغازشان دوري از اخلاق است و چشم بر آنها نمي توان بست. در اين تلاطم تأمل برانگيز، بشر در طي اعصار دريافت که به مدد "خردورزي و عقلانيت" به همراه "عشق به انسانيت" مي توان "روش هاي گذار از بحران به رشد و تعالي اخلاقي" را جستجو کرد و زيست اخلاقي است که تأمين کننده سلامت جسم و روان، تعالي روابط اجتماعي و کمال انسان خواهد بود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 255KB
     مقالات علمی و فنی
 

انواع استنتهاي قلبي ـ عروقي و معرفي استنت جذبشونده نانوهيبريدي بر پايه آلياژ منيزيم با قابليت رهايش کنترل شده دارو به عنوان راهحل جديدي براي درمان آترواسکلروز عروق کرونري قلب

بيماري عروق کرونري قلب علت بيشترين ناتواني و مرگومير در جهان است. بيش از دو دهه است که فنآوري استنت معرفي شده و کارايي خود را در جلوگيري از انسداد و ري- استنوسيز در مقايسه با آنژيوپلاستي با بالن به اثبات رسانده است. زمانيکه ايمپلنت فلزي دايمي بکار ميرود اين تجهيز پزشکي اثراتي بر ديواره داخلي رگ دارد که نتيجه آن بهبود دير هنگام اندوتيال خواهد بود. تأخير در بازسازي اندوتليال ممکن است به ترموبوز استنت منتهي شود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 311KB
 

ساختار و عملکرد پمپ انسولين ومانيتورينگ پيوسته گلوکز (CGM)

گلوکز منبع اصلي انرژي براي فعاليتهاي انساني است. در شرايط عادي سطح قند خون در بدن نسبتاً ثابت است. به طورکلي قبل از وعده غذايي در مقادير mmol/L 1 3.9-6.1 و پس از وعده غذايي mmol/L 1 7.8-8.3 است. ديابت گروهي از اختلالات است که با افزايش مزمن گلوکز خون شناخته ميشود. بنابراين تعيين قند خون يک روش اساسي براي تشخيص، درمان و پيگيري ديابت است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 460KB
 

بررسي منابع توليد ميدانهاي الکترومغناطيسي سلول

سيستم هاي بيولوژيکي ميتوانند با هم و با محيط بيجان خارج در سطوح مختلف و از طريق مکانيزمهاي متفاوتي، بر اساس پيچيدگي آن سيستم بيولوژيکي و اطلاعاتي که در آن ارتباط به اشتراک گذاشته ميشود، در ارتباط باشند. مهمترين انواع ارتباط بينسلولي، سيگنالينگ الکتريکي و شيميايي است. و آنچه بيشتر در اين مقاله به آن پرداخته ميشود تعامل درونسلولي از طريق ميدانهاي الکترومغناطيسي است. با دانستن الگوي اين ميدانها ميتوان از بيرون و به صورت غيرتهاجمي در رفتار سلول مؤثر بود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 492KB
     نرم افزار
 

بررسي انواع توزيع داده در MATLAB

داده ها برحسب ويژگي هاي خود داراي توزيع هاي ممکن ازجمله توزيع يکنواخت، توزيع نرمال، توزيع لگاريتمي نرمال، توزيع نمايي، توزيع پواسون و توزيع دوجمله اي هستند. در اين شماره به توضيح روش هاي مختلف جهت بررسي نوع توزيع داده در MATLAB خواهيم پرداخت.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 265KB
     گفت و گو
 

اداره کل تجهيزات پزشکي ظرفيت مغفول مانده براي حل مشکلات

مهندس اسدنژاد، مدير اداره تجهيزات پزشکي دانشگاه علوم پزشکي آذربايجان شرقي تقسيم شدن ادارات تجهيزات پزشکي به دو بخش را دامن زدن به سردرگمي در ساختار اداري حوزه تجهيزات پزشکي ميداند. او بر اين باور است که اداره کل تجهيزات پزشکي نيز به عنوان يک نهاد متولي اين حوزه جايگاه و قدرت واقعي خود را ندارد درحاليکه اين نهاد بايد با نفوذ و تاثيرگذاري خود مشکلات صنفي و ساختاري اين حوزه در سطح دانشگاه ها و بيمارستان ها را کاهش دهد. در ادامه مصاحبه «ماهنامه مهندسي پزشکي و تجهيزات آزمايشگاهي» با مهندس اسد نژاد را ميخوانيد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 573KB
 

عضو انجمن جراحان ارتوپدي ايران: تمام جراحي هاي ارتوپدي ضروري است

دکتر فرشيد باقري، عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي مشهد و بازرس انجمن جراحان ارتوپدي انتشار اخبار مربوط به خطاي پزشکي را اشتباهي بزرگ ميداند. او بر اين باور است که موضوعات تخصصي بايد در محافل علمي و با نگاه چندجانبه حل وفصل شوند. 

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 230KB
 

توصيه مديرعامل شرکت چالشگران ادراک ناب به مسئولان ظرفيت شرکتهاي استارتاپي را بشناسيد

مهندس فرزانه يوسفي پور يکي از جواناني است که با راه اندازي يک شرکت استارتاپي دست به توليد تجهيزات پزشکي جديد زده است. او از سال گذشته شرکت نوروچلنج را راه اندازي کرده و قرار است محصولات جديدي را روانه بازار کند. او يکي از مهمترين موانع مقابلش را فرآيندهاي سخت اداري ميداند و ميگويد اگر فرآيندها ساده تر شوند شرکتها براي طي کردن اين روالها مشتاقانه اقدام ميکنند. در ادامه گفت وگوي ما با مديرعامل شرکت چالشگران ادراک ناب را ميخوانيد:

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 521KB
 

ايجاد شبکه هاي آزمايشگاهي طرحي به نفع مردم يا راهي براي کاهش سهم بخش خصوصي

يک عضو انجمن دکتراي علوم آزمايشگاهي کشور با بيان اينکه تعيين تعرفه، پاشنه آشيل حوزه آزمايشگاهي است اين سؤال را مطرح کرده که در شرايطي که آزمايشگاه هاي خصوصي تمام خدمات درخواستي مردم را پوشش ميدهند چرا در جريان ايجاد آزمايشگاه هاي مرجع سلامت جايگاهشان در نظر گرفته نميشود. در ادامه مصاحبه ما با دکتر شقاقي عضو انجمن دکتري علوم آزمايشگاهي ايران را ميخوانيد:

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 259KB
 

معاون فني و عملياتي اورژانس: سرعت توسعه امکانات اورژانس کم است

معاون فني و عملياتي سازمان اورژانس کشور اگرچه نگراني ها در حوزه اورژانس را چندان جدي نميداند اما تأکيد ميکند که سرعت توسعه و تجهيز خدمات اورژانس بايد افزايش پيدا کند. او با وجود اينکه ميداند ناوگان اورژانس هوايي طي سه سال گذشته 41 بالگرد را در اختيار گرفته و اخيراً تا اين حد توسعه يافته اما بازهم اين ميزان را کافي نميداند.
دکتر حسن نوري، در مصاحبه پيش رو از پيشرفتهاي اورژانس و چالش هاي کنوني اش در چند سال اخير ميگويد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 458KB
     چهره به چهره
 

صنعت تجهيزات پزشکي به فارغ التحصيلان مهندسي پزشکي نياز دارد؛ وارد بازار شويد، فعال باشيد و پيشرفت کنيد

امروز نگرانيه اي فارغ التحصيلان رشته مهندسي پزشکي براي يافتن شغل کم نيست. بسياري از آنها بر اين باورند که نميتوانند شغل مناسبي براي خود بيابند. بسياري از آنها در حيطه فروش مشغول به کارند اما متاسفانه هنوز باوري در جامعه وجود دارد که آنها را ويزيتور خطاب ميکند. مهندس احسان عباسي، مدير مارکتينگ شرکت تهران جراح، معتقد است که مهندس پزشکي حتي در حيطه فروش نيز ميتواند کار علمي و تخصصي خود را انجام دهد؛ همانطور که در سالهاي گذشته انجام داده و باور ويزيتور بودن را کمرنگ کرده است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 264KB