کاربر مهمان ||  ورود

عناوین مطالب شماره 204 ماهنامه مهندسی پزشکی


مجله را ورق بزنید
     سرآغاز
 

تبريک به سفير فرهنگ ترافيک، با گوشه چشمي به توليدکنندگان تجهيزات پزشکي

معرفي وزير بهداشت به عنوان سفير فرهنگ ترافيک، رويدادي کم نظير و پر معني است. پيشگامي وزير بهداشت در پذيرش اين مسئوليت درحالي که انتظار ميرود چهرههاي فرهنگي و هنري در اين مهم وارد شوند، در خور تأمل است. اکنون در آستانه سفرهاي نوروزي و سونامي سفر در سراسر کشور، اهميت اين تصميم بيشتر فهميده ميشود. هرسال تصادفات جادهاي در تعطيلات نوروز، داغ از دست دادن عزيزان و رنج آسيب ديدگان پر شمار را در دل خانواده هاي ايراني مينشاند. هاشمي اين بلاها را با نگاهي اميدوارانه به صورتي متفاوت يادآوري ميکند: «تنها مُسکن آرامبخش براي نهادهاي درگير در ايام تعطيلات نوروزي، لبخند رضايت مردم است.»

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 61KB
     کنگره و همايش
 

رئيس سازمان نظام پزشکي در افتتاحيه ششمين کنگره مشترک قلب و عروق ايران: پزشکان ناجيان اخلاق باشند

رئيس سازمان نظام پزشکي مشارکت انجمن ها در برگزاري کنگره ها را موجب وحدت جامعه پزشکي دانست و تأکيد کرد: اين اتفاق بايد به عنوان يک الگو موردتوجه جامعه پزشکي قرار بگيرد.
ششمين کنگره مشترک قلب و عروق ايران 8 تا 11 اسفندماه در بيمارستان رجايي تهران با مشارکت تعدادي از انجمن هاي تخصصي اين حوزه برگزار شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 151KB
     يک فريم از تجهيزات پزشکي
 

دستگاه پردازشگر بافت

مفاهيم پايه
دستگاه Tissue Processor از دو کلمه Tissue به معني بافت و Processor به معني پردازشگر تشکيل شده است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 402KB
     گزارش کوتاه
 

اداره کل تجهيزات پزشکي به دنبال واگذاري امور، کنسرسيوم تعارف نيست

واگذاري امور و وظايف سازمانها و نهادهاي دولتي يکي از اصول مهم برنامه ششم توسعه است که در برخي بخش ها آغازشده است. اين اقدام در راستاي کوچک شدن بدنه دولت و واسپاري امور اجرايي به نهادهاي خصوصي و مردم نهاد است. گامي که ميتواند فرآيندهاي اجرايي را تسهيل کند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 1174KB
 

تلاش وزارت بهداشت براي رونق صادرات در عرصه تجهيزات پزشکي، پيش به سوي صادرات

صادرات يکي از حوزه هايي است که وزارت بهداشت در ماههاي پاياني سال 96 به آن توجه ويژهاي داشت. سفر وزير بهداشت به اتحاديه اروپا، مجارستان و ديدار با هيئتي از ژاپن و بلژيک ازجمله اقدامات وزارت بهداشت و اداره کل تجهيزات پزشکي در اين راستاست.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 160KB
 

در چهارمين کنفرانس بيوالکترومغناطيس ايران مطرح شد: پژوهش ها در لبه سقوط به دره مرگ نوآوري

امروزه در علم پزشکي، يکي از مهمترين راه هاي تشخيصي، روشهاي مختلف تصويربرداري است که روشهاي نوين علم بيوالکترومغناطيس در آن نقش به سزايي داشته است. علم بيوالکترومغناطيس که تاکنون تأثير زيادي بر پيشرفت دانش علم پزشکي گذاشته است، با چالشهاي متعددي روبروست تا بتواند پيشرفتهاي روزافزون خود را در زمينه علم و دانش، کاربردي کرده و منجر به توليد محصول شود. بااينحال، امروزه شاهد هستيم که بسياري از پژوهشها و تحقيقات در کشور تنها در همان مرحله پژوهش باقي ميمانند و کمتر شرايطي پيش ميآيد تا تبديل به دانش کاربردي شوند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 249KB
     گزارش ویژه
 

توليدکنندگان از چالش هاي خود ميگويند؛ جسم تبدار توليد درانتظار درمان

بعد ازگذشت يک سال از آغاز طرح تحول نظام سلامت، کمبود منابع مالي گريبان اين طرح را گرفت. تداوم سياست هاي دولت در جهت کنترل تورم و کاهش ميزان نقدينگي، سبب شد که بخشي از سرمايه تمامي فعالان صنعت تجهيزات پزشکي راکد شود. اين موضوع به عنوان مهمترين و اولين چالش در ذهن همه فعالان اين حوزه نقش بسته، تا آنجا که بعد از يک احوالپرسي ساده جمله اي درباب تلاش براي وصول مطالبات يا نگراني از آينده کاريشان به دليل تاخير در پرداختي ها ميگويند. بدهي مراکز درماني بنابر اعلام دبير انجمن توليدکنندگان به 3 هزار ميليارد تومان رسيده است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 1404KB
     زنگ تحقیق
 

نقشه برداري مغزي، روش هاي پردازش و تجزيه و تحليل سيگنال هاي مغزي

ريچارد کتون در سال 1875 کشف کرد که نوسانات الکتريکي مغز، فعاليتهاي ذهني (رواني) را بهدنبال دارد. آزمايشهاي او شامل قراردادن الکترودها بر روي مغز باز حيوانات بود. او همچنين برخي فعاليتهاي الکتريکي را از پوست سر حيوانات، در حالت بسته ضبط کرد. در سال 1920، هانس برگر الکتروانسفالوگرافي(Electroencephalography-EEG)  را از روي پوست سر انسانها اندازهگيري کرد. او اولين کسي بود که امواج خام EEG  را بروي کاغذ ثبت کرد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 931KB
     مقالات علمی و فنی شرکت ها
 

آشنايي با ترازوهاي پزشکي برند دتکتوDetecto

کمپاني Cardinal Scale Manufacturing Company در سال 1900 ميلادي تحت برند دتکتو Detecto در آمريکا تأسيس شده است و ترازوهاي توليدي اين کمپاني ازنظر دقت و صحت اندازه گيري، قابليت تکرارپذيري وزن اندازهگيريشده از کيفيت بالائي برخوردارند. دارابودن نشان هاي CE و FDA به عنوان نشانهاي انطباق با يک استاندارد ارتقاءيافته ي پذيرفته شده اتحاديه اروپا و ايالات متحده آمريکا جهت اطمينان از کيفيت، ايمني و الزامات قانوني ميتواند گواهي دهنده و تضمينکننده کيفيت و نشان اعتبار و مرغوبيت محصولات توليد اين کمپاني باشد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 276KB
     مقالات علمی و فنی
 

ماهيت درماني نور و اثرات آن بر سلولهاي بدن

با آغاز پائيز، روزها کوتاه شده و شب ها سريعتر بر گستره ي زمين سايه مي افکنند. اين پديده اين آگاهي را به ما ميدهد که حيات انسان بستگي بسياري به نور دارد. به عبارتي ميتوان گفت زندگي بدون نور هيچ مفهومي ندارد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 346KB
 

بررسي عملکرد و کاربردِ انواع باتريها و اهميت آنها در تجهيزات پزشکي قسمت اول

ساخت باتري با ساختار پيشرفته کنوني نخستين بار در سال 1800 ميلادي شکل گرفت. الساندرو ولتا دانشمند ايتاليايي براي نخستين بار يک پيل به نام پيل ولتايي ساخت. آنچه امروزه به نام باتري ميشناسيم درواقع همان پيل ولتايي در ظاهري جديدتر و پيشرفتهتر است. انرژي الکتريکي نقش مهمي در زندگي روزمره ما ايفا ميکند. ما از انرژي الکتريکي براي اکثر دستگاه ها، تجهيزات، لوازم الکتريکي، ابزارها و ... استفاده ميکنيم.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 506KB
 

تازه هاي مهندسي پزشکي

ضمن عرض تبريک سال نو و آرزوي سالي همراه با موفقيت، سلامتي و شادکامي براي شما عزيزان، از شما دعوت ميکنيم تا بار ديگر در بخش تازههاي مهندسي پزشکي با ما همراه باشيد. ما در اين بخش از ماهنامه، مهمترين اخبار داخلي و خارجي مرتبط با حوزه مهندسي پزشکي را براي شما خوانندگان محترم گردآوري کرده ايم.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 765KB
 

روش هاي درماني هدفمند عليه ميکروارگانيسم ها

مواد ضد ميکروبي حدود 2000 سال است که مورداستفاده قرارگرفته اند. مصريان و يونانيان قديم از کپکهاي خاص و عصاره گياهان براي درمان عفونتها استفاده ميکردند. مدتها قبل از کشف پنيسيلين بشر آموخته بود به طور تجربي بعضي مواد خام را به عنوان عامل ضد ميکروب مورداستفاده قرار دهد. در حدود 600 يا 500 سال قبل از ميلاد مسيح، چينيها شيره کپکزده لوبياي شور را براي درمان عفونتها بکار ميبردند. ميکروبيولوژيستهايي مانند لوئيس پاستور و جواز فرانکويز ژوبرت، خاصيت آنتاگونيستي را در بين برخي از باکتريها مشاهده کردند و ارزش آنها را در کنترل واکنشهاي پزشکي نشان دادند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 394KB
     نرم افزار
 

آموزش نحوه نوشتن عبارات شرطي در MATLAB

در اين شماره از ماهنامه شما را با نحوه استفاده از دستورات شرطيها در MATLAB آشنا ميکنيم. دستورات شرطي زماني مورداستفاده قرار ميگيرند که کاربر بخواهد يک يا چند خط از برنامه درصورت برقرار بودن شرط خاصي اجرا شود. از دستورات if و switch جهت اجراي شرط در برنامه استفاده ميشود. براي درک بهتر نحوه استفاده از دستورات شرطي، در اين آموزش از تعدادي مثال مرتبط با قيدهاي شرطي در برنامه استفاده مي شود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 227KB
     گفت و گو
 

به بهانه روز نگهداشت تجهيزات پزشکي؛ بينام اما خدوم

29 بهمن روزي بود که هواپيماي ATR72 در راه تهران به ياسوج به ارتفاعات دنا برخورد کرد و تمام 60 مسافر اين هواپيما به همراه کادر پرواز پر کشيدند. در ميان مسافران اين پرواز سه نفر از تکنسينهاي فني شرکت هاي تجهيزات پزشکي حضور داشتند که به قصد ارائه خدمات عازم ياسوج بودند. مهندس حامد اميري، مهندس علي اکبر نجماني و مهندس مصطفي رضايي در روزي پر کشيدند که حالا به بهانه آن به نام روز نگهداشت تجهيزات پزشکي نامگذاري شده است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 119KB
 

بيمارستان رازي رشت، سه سال بعد از طرح تحول

بيمارستان رازي رشت بزرگترين بيمارستان استان گيلان از لحاظ وسعت است که متنوعترين خدمات عمومي، مسموميت، داخلي، جراحي (عمومي و توراکس) تخصصي و فوق تخصصي را توسط اعضاي هيئت علمي به بيماران خود ارائه ميدهد. اين مرکز آموزشي پژوهشي درماني تنها بيمارستان داراي سه مرکز تحقيقات مصوب است که هماکنون شامل 13 بخش بستري به انضمام دو اتاق عمل جراحي (عمومي و  توراکس-ارولوژي) و 11 واحد تشخيصي با 281 تخت بيمارستاني مصوب و 240 تخت  فعال است. سروش خطيبي، کارشناس مسئول واحد مهندسي پزشکي اين بيمارستان مهمان گفتگوي اختصاصي ما در اين شماره است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 235KB
 

نشستي صميمانه با رئيس انجمن راديولوژي؛ هزينه ها بالاتر از درآمدهاست

امروزه راديولوژي ديگر همانند گذشته نه تنها محدود به زيرزمينهاي بيمارستانها و مراکز درماني نيست بلکه در هر منطقه يا شهري که باشيد، حداقل يک ساختمان به مطب راديولوژي اختصاص يافته است. با پيشرفت دانش پزشکي و مهندسي پزشکي، رشته راديولوژي رونق زيادي گرفته است و امروزه بسياري به دنبال موفقيت در اين رشته هستند. کما اينکه در سالهاي اخير، نگاهي به برندگان جايزه نوبل خود نشان ميدهد دانشمندان تا چه ميزان در اين مسير موفق بوده اند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 286KB
     چهره به چهره
 

گفتگوي صميمانه با اميرحسين مهدي زاده از اولين فارغ التحصيلان مهندسي پزشکي کشور ناشناخته اي به نام مهندسي پزشکي

مهندس اميرحسين مهدي زاده، مدير فروش شرکت فنون آزمايشگاهي نزديک به دو دهه است که در همين شرکت مشغول به کار است. او جزو اولين گروه از فارغ التحصيلان اين رشته است. روزهايي که شرايط کاري اگرچه براي فارغ التحصيلان مهندسي پزشکي بسيار بهتر از امروز بوده اما کسي اين رشته را نميشناخته است. در ادامه روايت مهندس مهديزاده از دوران کاري و تحصيلي اش را ميخوانيد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 387KB