کاربر مهمان ||  ورود

عناوین مطالب شماره 218 ماهنامه مهندسی پزشکی


مجله را ورق بزنید
     سرآغاز
 

دو صد گفته و دو نکته فاصله حرف تا عمل در حمايت از توليد

ساختار اقتصاد ايران تقريبا همانند بسياري از کشورهاي نفتي به گونه اي شکل گرفته است که همه گونه تسهيلات و سازوکار براي واردات و انواع دشواري و پيچوخم در راه صادرات باشد.
عليرغم اهداف انقلاب و تاکيد مقامات و برنامه هاي ميان مدت و مصوبات مجلس و دولت در دوره هاي مختلف و شعارهاي فراوان در زمينه حمايت از توليد، همچنان درِ اقتصاد ايران بر اين پاشنه ميچرخد. حتي زير فشار سخت ترين تحريمها، تمايل به دور زدن تحريم و چاره جويي براي واردات، بر حمايت از توليد، مقدم بوده است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 54KB
     کنگره و همايش
 

کيفيت بهتر و کارگاه هاي آموزشي بيشتر از نقاط قوت بيست و دومين ايران هلث است

براي بيست و دومين سال متوالي، نمايشگاه بين المللي «ايران هلث» به مدت چهار روز از 19 تا 22 خردادماه 1398 در محل دائمي نمايشگاه بين المللي تهران برگزار خواهد شد. اين رويداد بين المللي هر ساله با محوريت تجهيزات پزشکي، دندانپزشکي، آزمايشگاهي، دارويي و خدمات مرتبط با بخش سلامت و با حضور شرکت هاي داخلي و خارجي برگزار ميشود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 281KB
 

پنجاه و نهمين کنگره اکسيدا برگزار شد؛ صادرات تجهيزات دندانپزشکي توليد ايران به بسياري از کشورها

پنجاه و نهمين کنگره و نمايشگاه انجمن دندانپزشکي ايران، «اکسيدا 2019» دوم تا ششم ارديبهشت ماه به همت انجمن دندانپزشکي ايران در سالن اجلاس سران برگزار شد. نمايشگاه و کنگره اکسيدا، بزرگترين و پيشتازترين رويداد آموزش و توسعه حرفه اي مداوم براي دندانپزشکان در ايران و منطقه به شمار ميرود که از سال 1341 به طور مرتب برگزار شده است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 319KB
     يک فريم از تجهيزات پزشکي
 

بيلي روبين متر

مفاهيم پايه
بيلي روبين: Bilirubin
اندازه گيري: Meter

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 116KB
     گزارش کوتاه
 

مدير کل اداره تجهيزات پزشکي در نشست کافه گپ با دانشجويان مهندسي پزشکي تاکيد کرد: طراحي و توليد، رگولاتوري و مارکتينگسه مرحله مهم براي موفقيت در بازار کار

اختتاميه يکي ديگر از سلسله جلسات «کافه گپ» با محوريت «نقش اداره تجهيزات پزشکي در توليد صادرات محور تجهيزات پزشکي» 30 ارديبهشت ماه در دانشگاه صنعتي اميرکبير برگزار شد. در اين نشست مهندس «سيد حسين صفوي» مدير کل اداره تجهيزات پزشکي به بررسي مشکلات و پتانسيل هاي حوزه تجهيزات پزشکي پرداخته شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 279KB
     گزارش ویژه
 

توليدکنندگان تجهيزات پزشکي تاکيد کردند: تقويت توليد داخل با يکسانسازي ارزي، تامين سرمايه در گردش، بهبود قوانين و کاهش واردات

«توليد» را ميتوان سنگ بناي اقتصاد و معيار اصلي پيشرفت و توسعه هر کشوري دانست. فعال بودن صنعت توليد کشور و تقويت آن، نه تنها رونق، استحکام و شکوفايي اقتصادي و افزايش درآمد ملي را به دنبال دارد و کشور را از اقتصاد تک محصولي و متکي به نفت رها ميکند، بلکه موجب خودکفايي، توسعه همه جانبه، جذب و سامان سرمايه هاي کشور، ارتقاء بهرهوري، افزايش صادرات و کاهش واردات، خنثيسازي تحريم ها، خروج کشور از رکود، افزايش قدرت خريد مردم و حذف دلال ها ميشود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 432KB
     زنگ تحقیق
 

آشنايي با ترمومتري و انواع روش هاي تب سنجي

دماي بدن در مغز و در هيپوتالاموس تنظيم ميشود. معمولاً باکتريها و ويروسها باعث ايجاد عفونت در بدن ميشوند و در اثر اين عفونت، گلبولهاي سفيد خون مورد حمله قرار ميگيرند و موادي که در بدن باعث تب ميشوند، آزاد ميشوند. زماني که اين مواد تبزا به مغز ميرسند، مغز به هيپوتالاموس دستور ميدهد دماي بدن را بالا ببرد که در نتيجه تب را به دنبال دارد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 632KB
     مقالات علمی و فنی شرکت ها
 

AED ابزار مقابله با ايست قلبي ناگهاني

توقف ناگهاني فعاليت مکانيکي قلب و متعاقب آن فقدان علائم گردش خون باعنوان «ايست قلبي ناگهاني» يا (SCD (Sudden Cardiac Arrest  شناخته ميشود. ايست قلبي با فقدان نبض، عدم توانايي حرکت بيمار، پاسخ ندادن به تحريکات لمسي و شنيداري و درنهايت فقدان تنفس همراه است. درصورتي که با SCD مقابله نشود مرگ در کمتر از يکساعت از شروع آن قطعي است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 296KB
     مقالات علمی و فنی
 

ميکرودرم اَبريژن

ميکرودرم اَبريژن يک روش جوان سازي ساده، ايمن، غيرتهاجمي و غيرجراحي پوست از طريق لايه برداري سايشي پوست است که تاريخچه اي طولاني دارد و براي اولين بار در سال 1985 در ايتاليا ابداع و مورد استفاده قرار گرفت و بعدها در سال 1996 از طرف اداره غذا و دارو ايالت متحده تأييد شد. FDA اين دستگاه را از نوع کلاس 1 طبقه بندي کرده است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 322KB
 

ساختار و عملکرد پمپ انسولين و مانيتورينگ پيوسته گلوکز (CGM) قسمت دوم

نظارت بر گلوکوز بخش مهمي از مديريت ديابت است. معيارهاي ديگر براي نظارت بر ديابت عبارتند از: هموگلوبين وان سي (HbA1C)، آلبومين گليکوز شده (GA). در اين ميان «خودنظارتي بر قند خون» (Self-Monitoring of Blood Glucose) فرم پايه اي از نظارت بر گلوکز است، درحاليکه HbA1C استاندارد طلايي براي ارزيابي کنترل گليسمي است. با اين حال HbA1C و SMBG محدوديت هاي خود را دارند. HbA1C ميزان متوسط قند خون در طي 2 تا 3 ماه گذشته را نشان ميدهد که اثري تاخيري براي ارزيابي اثربخشي درمان محسوب ميشود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 312KB
 

بررسي پتانسيل الکتريکي غشاي سلولها در بيماري سرطان

بدن انسان بيش از يک صد تريليون سلول دارد. بجز گلبولهاي قرمز خون، همه سلولهاي بدن هسته دارند که حاوي ماده ژنتيکي يا وراثتي است. در هر سلول سوماتيک بدن 46 کروموزوم که ناقل ميليون ها ژن هستند وجود دارد. در سال 2003 توسط پروژه ژنوم انساني، تمام ژنهاي انسان رديفشناسي شدند و براي اولينبار مشخص شد که فقط 23500 ژن فعال در هسته هر سلول سوماتيک است. اين ژنهاي فعال در حدود 400 هزار نوع پروتئين را براي بدن ميسازند که به صورت پروتئين، آنزيم، هورمون، سيتوکين و مولکولهاي گيرنده در بدن وجود دارند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 360KB
 

آشنايي با آزمايشات باليني (High-Tech (NGS و کاربردهاي آن در درمان

طبيعت ديجيتال NGS يک دامنه پوياي نامحدود را حمايت ميکند و حساسيت بسيار بالايي را براي استفاده هاي کمي از قبيل آناليز بيان ژن فراهم ميآورد. محققان با NGS ميتوانند فعاليت RNA را با رزولوشني بسيار بالاتر از روشهاي مبتني بر Microarray سنتي کميسازي کنند که براي گرفتن تغييرات ظريف بيان ژن که در ارتباط با فرآيندهاي بيولوژيکي است بسيار اهميت دارد. پلتفرم NGS کاربردهاي متنوعي را مقدور ميسازد و به محققان اجازه ميدهد تا هر نوع سوالي را پيرامون ژنوم ترانسکريپتوم و اپيژنوم مرتبط با هر موجودي مورد بررسي قرار دهند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 456KB
     نرم افزار
 

مشاهده نقشه مغزي و طيف توان کانالهاي مغزي در MATLAB

در اين شماره به معرفي امکانات ديگر جعبه ابزار EEGLAB شامل نگاشت مغزي و نمايش طيف توان کانالهاي مغزي پرداخته ميشود.
ابتدا جهت نمايش موقعيت کانالهاي مختلف، بر روي Plot کليک کرده و از مسير Channel locations بر روي By name کليک ميکنيم. شکل هاي 1 و 2 مسير دسترسي و نمايش جايگاه هاي الکترودهاي مختلف را نشان ميدهد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 300KB
     چهره به چهره
 

تاکيد يک مهندس پزشک موفق بر ضرورت وجود واحد مهندسي پزشکي در مراکز درماني حفظ استاندارد تجهيزات، در گرو فعاليت مهندسان پزشک در بيمارستان هاست

«رشته مهندسي پزشکي از معدود رشته هايي است که وجود آن ضروري است.» اين برآوردي است که «محمدرضا اشتياق» به عنوان يک مهندس پزشک از اين رشته تخصصي دارد. او متولد سال 1355 است و مدرک کارشناسياش را سال 1373 در رشته مهندسي پزشکي با گرايش «بيوالکتريک» از دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران جنوب گرفته.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 177KB