کاربر مهمان ||  ورود

عناوین مطالب شماره 222 ماهنامه مهندسی پزشکی


مجله را ورق بزنید
     سرآغاز
 

عليرغم تحريم ها، به سوي بازارهاي صادراتي

درد مضاعف بيماران در نظام سلامت کي به پايان ميرسد؟
سخنان معاون درمان وزارت بهداشت در همايش دفاتر بازرسي و ارزيابي عملکرد دانشگاه هاي علوم پزشکي، درباره دريافت وجوه غيرمتعارف از بيماران و پيشنهاد خدماتي به بيماران که نيازي به آن ندارند و نيز ارجاع بيماران به شرکتهاي تامينکننده تجهيزات پزشکي در خارج از بيمارستان، رازي را برملا نکرد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 63KB
     کنگره و همايش
 

دبير اجرايي بيست و يکمين کنگره آسيب شناسي و طب آزمايشگاهي؛ هفت استاد خارجي در کنگره، تدريس و سخنراني ميکنند

دبير انجمن آسيب شناسي ايران خبر از برگزاري همزمان بيست و يكمين همايش سالانه و چهارمين همايش بين المللي آسيب شناسي و طب آزمايشگاه و هشتمين گردهمايي شاخه ايراني آکادمي بين المللي پاتولوژي، سوم تا پنجم مهر 1398 در مرکز همايش هاي رازي دانشگاه علوم پزشکي ايران داد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 106KB
 

یادآور کنگره های تخصصی پزشکی

یادآور کنگره های تخصصی پزشکی

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 101KB
     يک فريم از تجهيزات پزشکي
 

گوشي پزشکي هوشمند

مفاهيم پايه
Smart : هوشمند
Stethoscope: گوشي پزشکي

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 151KB
     بازدید ماه
 

پشتوانه امروز اوزان نيم قرن تجربه در حوزه بازرگاني است

شرکت اوزان در شرف برگزاري جشن پنجاه سالگي خود است. شرکتي که با بيش از سه دهه حضور در حيطه درماني و تجهيزات پزشکي، توانسته به اوج رشد در فروش، نقدينگي و سودآوري برسد. اوزان اکنون خانوادهاي 61 نفره است که همگي عِرق خاصي به اين برند دارند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 845KB
     گزارش کوتاه
 

داير شدن هشت بيمارستان صحرايي در مرزهاي کشور

ايام اربعين شاهد پياده روي خيل عظيمي از عزاداران حسيني هستيم که به خدمات درماني و بهداشتي نياز خواهند داشت. در اين راستا وزارت بهداشت براي تسهيل ارائه خدمات درماني به عزاداران در ايام اربعين حسيني اقدام به راه اندازي بيمارستان صحرايي در مرزهاي کشور کرده است. معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در اين راستا از دايرشدن هشت بيمارستان صحرايي در مرزهاي کشور در ايام اربعين حسيني خبر داد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 289KB
     گزارش ویژه
 

الزامی نبودن پست مسئول فنی در مراکز درمانی چالش جدی تجهیزات پزشکی

يکي از مباحث بسيار مهم و استراتژيک در حوزه تجهيزات پزشکي، وجود پستي به نام «مسئول فني تجهيزات پزشکي» است. فردي متخصص که از نظر علمي، فني و مهارتي بر حوزه تجهيزات پزشکي مسلط بوده و بتواند نظارت مناسبي را بر کليه امور اين حوزه داشته باشد. مسئول فني نه تنها نقش نظارتي و تاييدکننده در حوزه تامين و مصرف تجهيزات و ملزومات پزشکي دارد بلکه کانال ارتباطي و نظارتي اداره کل تجهيزات پزشکي و شرکتهاي فعال در اين حوزه به شمار ميرود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 810KB
     زنگ تحقیق
 

دستگاه هاي کمک حرکتي براي بيماران فلج مغزي

تأخير در مراحل رشد حرکتي کودک (کنترل حفظ تعادل و قرار دادن اندام در وضعيت مناسب و توانايي هاي راه رفتن) ممکن است اولين علائم بيماري باشد که آنرا فلج مغزي يا Cerebral Palsy يا به اختصار CP مينامند. مهمترين علائم فلج مغزي ناتواني هاي حرکتي در بچه است که تا آخر عمر با وي باقي ميماند. بعضي از کودکان مبتلا به فلج مغزي دچار عقب ماندگي ذهني هم هستند. گرچه آسيب هاي مغزي که علت اصلي به وجود آمدن اين بيماري هستند پيشرونده نيستند ولي مشکلات حرکتي بيمار ميتواند پيشرفت کند. پس اين بيماران بايد تا زمان تمام شدن رشد جسمي يعني تا اتمام بلوغ تحت نظر پزشک باشند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 598KB
     مقالات علمی و فنی شرکت ها
 

تشخيص دستکاري هاي انجام شده در سوابق باليني ديجيتال در دندانپزشکي

راديوگرافي نقش بسياري مهمي در تشخيص، مديريت شرايط و تصميم گيري روش هاي درمان در دندانپزشکي دارد. با اين حال ممکن است تصاوير راديوگرافي دندانپزشکي با استفاده از نرمافزار رايانه اي که به راحتي قابل دسترس است، در معرض دستکاري مخرب قرار گيرد.
روش ها: در اين مطالعه، ما به دنبال ارزيابي توانايي دندانپزشکان در شناسايي تصاوير راديوگرافي دستکاري شده دندان در مقايسه با تصوير اصلي با استفاده از روشهاي مختلف که توسط ويسر وکروگر (Visser and Kruger) شرح داده شده است هستيم.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 607KB
     مقالات علمی و فنی
 

استفاده از بيومتريال کربني در دريچه هاي مکانيکي قلب

پيشرفت هاي حاصل شده در فن آوري سنتز مواد پيشرفته سبب شده است حوزه هاي جديد و رو به گسترشي از انواع کربن ظهور پيدا کند. در اواخر دهه 1960 ميلادي، همکاري Jack C Bokres و Vincent Gott سبب توسعه کربن پيروليت شد. کربن پيروليت از خون سازگاري و مقاومت سايشي خوبي برخوردار بوده لذا جايگزين مواد فلزي در دريچه هاي مصنوعي قلب شد. در 1990 نمونه جديد کربن پيروليت بستر سيال به نام ON-X اختراع شد. کربن داراي چند آلوتروپي است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 578KB
 

آشنايي با لامپ وود

در حال حاضر لامپ وود به عنوان يک روش غربالگري در کلينيک هاي پوست مورد استفاده قرار ميگيرد. اين دستگاه قابل حمل و با کيفيت براي اولين بار توسط رابرت ويليامز وود در سال 1903 اختراع شد، اما در اصل اين نور تا سال 1925 که دانشمنداني چون مارگارت و ديوز از نور براي تشخيص عفونتهاي قارچي در مو استفاده ميکردند مختص پوست ساخته نشده بود. Wood Lamp به عنوان يک روش معمول براي تشخيص عفونت هاي پوستي در ايالات متحده استفاده ميشود، بدين صورت که پوست طبيعي زير لامپ هيچ درخشش ندارد، اما پوست آلوده فلورسنت ميشود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 393KB
 

در سال 2020 منتظر چه پيشرفت هايي در حوزه مهندسي پزشکي باشيم؟

چاپ سه بعدي اعضاي مصنوعي بدن انسان به وسيله  بيومتريال ها
چاپ سه بعدي بيشتر براي سرعت بخشيدن به فرآيندهاي نمونه سازي در ساخت شناخته شده است. مهندسان و طراحان با استفاده از نرم افزار طراحي رايانهاي (CAD) مدل هاي ديجيتالي محصول را در مقاطع دقيق در مقياس لايه هاي بدن ايجاد ميکنند. پرينتر سه بعدي با استفاده از موادي مانند پليمرهاي مايع، ژلها يا رزينها، محصول نهايي را لايه به لايه با دقت فوقالعاده به ارمغان ميآورد و ساختاري سه بعدي را براي آزمايش يا فروش آماده ميکند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 171KB
 

تأثير سيگنال هاي فيزيکي بر روي رفتارهاي سلول هاي شبکيه

در تعيين سرنوشت سلول هاي شبکيه عوامل فيزيکي و شيميايي مختلفي دخيل هستند. براي طراحي داربست هايي مناسب براي درمان دژنراسيون نورون هاي (Neurodegeneration) شبکيه بايد به اين عوامل توجه کرد و با دستکاري و تغيير آنها به مطلوب ترين حالت ممکن رسيد. مطالعات پيشين نشان داده اند که استفاده از داربست هاي رشته اي ميتوانند؛ زندهماني، تمايز و رشد نورون ها را تحت تأثير قرار دهد. بايد به اين نکته توجه کرد که شبکيه ساختاري لايه لايه و متشکل از شش لايه سلولي متمايز است که هريک از اينها توپوگرافي رشته هاي داربست متفاوتي را براي انجام رفتارهاي صحيح خود ميطلبند. اما با توجه به جديد بودن زمينه هاي تحقيقاتي بر روي مهندسي بافت شبکيه، در اين مطالعه فاکتورهاي فيزيکي و شيميايي پايه و تأثير آنها بر رفتارهاي سلولي شبکيه بررسي شده است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 440KB
     نرم افزار
 

آموزش خواندن داده هاي به فرمت dat. فيزيونت در MATLAB

فيزيونت يکي از پايگاه هاي معتبر در زمينه داده هاي مربوط به بيماري هاي مختلف است. اين پايگاه همچنين اطلاعاتي در زمينه فعاليت هاي قلبي و مغزي در حالت هاي مختلف و تصاويري از شرايط خاص ثبت شده توسط سيستم هاي تصويربرداري ارائه ميکند. داده هاي فيزيونت عموماً به فرمت dat. هستند که جهت استفاده کاربران اين داده ها بايد باز شوند تا اطلاعات آنها قابل پردازش باشد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 200KB
     چهره به چهره
 

يک کارشناس ارشد مهندسي پزشکي رشته مهندسي پزشکي در ايران جايگاه شايسته اي ندارد

«طيبه خاوري» کارشناسي ارشدمهندسي پزشکي گرايش بيوالکتريک است. او ليسانس خود در سال 1385 ازدانشگاه صنعتي اميرکبيراخذ کرد و تلاش کرد تا در مراکز دولتي و بيمارستاني مشغول به کار شود. هرچند در شرکتهاي خصوصي موقعيت کاري برايش فراهم بود، اما کار در محيط دولتي و بيمارستاني را بيشتر دوست داشت. با اين حال پيگيري هايش براي اشتغال به اينجا ختم شد که به دليل اينکه در گرايش بيوالکتريک تحصيل کرده است بايد ارشدش را نيز بگيرد تا زمينه کاري در بيمارستان و محيط دولتي برايش فراهم شود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 209KB