کاربر مهمان ||  ورود

عناوین مطالب شماره 197 ماهنامه مهندسی پزشکی


مجله را ورق بزنید
     سرآغاز
 

عدالتِ سلامت، انتظار از وزير؛ صنعت تجهيزات پزشکي نيازمند تسهيلات و سزاوار حمايت است

ثبات وزير بهداشت در ترکيب کابينة دولت دوازدهم با راي بالاي نمايندگان اميد به تداوم اجراي کامل برنامه هاي اعلام شده در حوزة سلامت را تقويت ميکند و در عين حال انتظار از بخش سلامت و وزارت بهداشت را براي تحقق کامل وعدهها، بالا ميبرد. گرچه اجراي عدالت اجتماعي و به ويژه دسترسي عادلانه به خدمات سلامت جزو شعارها و خواستهاي اوليه انقلاب بوده، امروز با گذشت نزديک به 40 سال هنوز هم مشکلات حوزه بهداشت و درمان از موارد آزار دهنده در زندگي بسياري از شهروندان است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 60KB
     کنگره و همايش
 

روشهاي برگزيده درمان محور در کنگره بايومتريال و تکنيکهاي پيوند استخوان در جراحيهاي دهان

به همت مرکز تحقيقات جمجمه، فک و صورت واحد دندانپزشکي دانشگاه آزاد اسلامي تهران و با همکاري مرکز همايشهاي خليج فارس، سازمان نظام پزشکي و انجمن دندانپزشکي ايران، دومين کنگره بين المللي بايومتريال و تکنيک هاي پيوند استخوان درجراحي هاي دهان، با حضور سخنرانان داخلي و خارجي از 3 کشور برزيل، کانادا و آمريکا، 18  لغايت  20 مرداد ماه در  سالن همايش هاي بين المللي رايزن،  واقع در نياوران برگزار شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 139KB
 

هفدهمين کنگره سالانه انجمن متخصصين پوست ايران برگزار شد

هفدهمين کنگره سالانه انجمن متخصصين پوست ايران، چهارم تا ششم مرداد ماه 96 در محل هتل المپيک تهران برگزار شد.
امسال اين گردهمايي با دعوت از ميهمانان خارجي که از متخصصان پوست و جراحان پلاستيک معروف دنيا و در راس آن رييس انجمن درماتولوژي اطفال اروپا، مدرسين جهاني تزريق فيلر و کاربرد نخ در جوانسازي با همکاري و همراهي اساتيد گروه پوست کارگاههاي متعددي با محور هاي کاسمتيک درماتولوژي، درماتوسرجري، درماتوپاتولوژي، پيوند مو و ليزرهاي پيشرفته برگزار شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 165KB
 

همايش ملي و مدرسه تابستانه مهندسي پزشکي و فناوري هاي نوين برگزار شد

همايش ملي و مدرسه تابستانه مهندسي پزشکي و فناوري هاي نوين از تاريخ 23 تا 26 مرداد در دانشگاه علوم پزشکي شيراز برگزار شد.
همايش ملي مهندسي پزشکي و فناوري هاي نوين با همکاري دانشگاه علوم پزشکي و دانشگاه صنعتي شيراز و جامعه مهندسي پزشکي شيراز برگزار شد. رئيس مرکز رشد تجهيزات دانشگاه علوم پزشکي شيراز در حاشيه اين مراسم گفت: اين دومين دوره از سري مدارس تابستانه مهندسي پزشکي و علوم فناوري نوين است که با هدف درک عملي دروس تئوري برگزار مي شود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 130KB
 

در سومين سمينار تومورهاي سر و گردن عنوان شد: گرفتگي طولاني مدت صدا، زنگ خطر بروز سرطان حنجره

گروه گوش و حلق و بيني و جراحي سر و گردن دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، به همت مرکز تحقيقات باليني سرطان بيمارستان ميلاد، سومين سمينار تومورهاي سر و گردن را در مرکز همايش هاي بيمارستان ميلاد برگزار کرد.
اپيدميولوژي، اتيولوژي،تازه هاي تشخيص و مرحله بندي، تازه هاي درماني، ملاحظات اخلاقي و قانوني، پيوند حنجره و توانبخشي،محورهاي سومين سمينار تومورهاي سر و گردن بود. متخصصان گوش،حلق و بيني، جراحان سر و گردن، متخصصان رشته راديوتراپي انکولوژي، پاتولوژيست ها و راديولوژيست ها از گروه هدف اين گردهمايي علمي بودند که 19 و 20 مرداد برگزار شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 95KB
 

در سمينار يک روزه تازه هاي بيماري هاي شبکيه مطرح شد: شيوع ديابت در ايران حداقل 10 درصد است

سمينار يک روزه تازه هاي بيماري هاي شبکيه روز 16 تير ماه همراه با امتياز باز آموزي  توسط مرکز تحقيقات چشم دانشگاه علوم پزشکي ايران در سالن همايش هاي رازي برگزار شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 68KB
     يک فريم از تجهيزات پزشکي
 

دستگاه نمايش و کنترل ضربان قلب

مفاهيم پايه

HRM
Heart: قلب
Rate: سنجش
Monitor: نمايش

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 124KB
     گزارش کوتاه
 

بيمارستان رازي تبريز؛ بزرگترين مركز آموزشي، درماني استان

بيمارستان رازي تبريز، وابسته به اداره بهزيستي و توان بخشي، در سال 1351 در جاده ائل گلي در زميني به مساحت 5.8هکتار، با چشم اندازي بسيار زيبا و سرسبز و در يکي از مناطق خوش آب و هواي تبريز احداث شد. فضاي بيروني اين بيمارستان با قرار گرفتن بلوک هاي ساختماني در يك فضاي سبز بسيار زيبا و با فواصل مناسب از يکديگر، زيبايي خاصي را به اين بيمارستان بخشيده است. در سال 1353 اين بيمارستان با زير بناي تقريبي 1100 مترمربـع با 350 تخت و با امکانات پاراکلينيکي، راديولوژي و آزمايشگاه به بهره برداري رسيد و در سال 1354 سه بخش رواني، معتادين و ريوي نيز افتتاح شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 175KB
     گزارش ویژه
 

هفتمين کنگره تخصصي و اولين کنگره بين المللي استانداردهاي تجهيزات پزشکي و کنترل عفونت برگزار شد

سالن اصلي مرکز همايشهاي بين المللي رازي روزهاي 30 و 31 مردادماه پذيراي ميهمانان و شرکت کنندگان در هفتمين کنگره تخصصي و اولين کنگره بين المللي استانداردهاي تجهيزات پزشکي و مواد حوزه کنترل عفونت و استريليزاسيون بود. اين کنگره با دستورکار قراردادن اين شعار برگزار شد:
"عزم ملي جهت شکل گيري نظام يکپارچه پيشگيري وکنترل عفونت وهمسويي اجزاء سيستم با ارتقاء فرآيندها و بهبود کيفيت تجهيزات ومواد حوزه کنترل عفونت درجهت افزايش ايمني بيماران وکارکنان با اولويت بخش هاي پرخطر"

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 309KB
     زنگ تحقیق
 

معرفي تکنولوژي هاي نوين در تشخيص و درمان بيماري هاي قلبي

به گزارش سازمان بهداشت جهاني، بيماري هاي قلبي عروقي مهمترين عامل مرگ و مير در سراسر جهان محسوب مي شوند. فشار خون، قند خون و کلسترول بالا، استعمال دخانيات، چاقي و مصرف ناکافي ميوه و سبزيجات، از مهمترين عوامل خطر اين عارضه محسوب مي شوند. مطالعات انجمن قلب آمريکا نشان مي دهد که چند عادت به ظاهر بي ضرر، احتمال بيماري هاي قلبي را افزايش مي دهند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 526KB
     مقالات علمی و فنی شرکت ها
 

تامين برق سالم در تجهيزات حساس بيمارستاني

دستيابي به برق سالم از مهمترين موارد در كارايي موثر و مفيدتر تجهيزات پزشكي است. برق سالم در مصارف حساس بايد داراي سه خصوصيت زير باشد:
ولتاژ سالم (Clean)
ولتاژ تثبيت شده (Stability)
ولتاژ پايدار و پيوسته (Continues)

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 234KB
     مقالات علمی و فنی
 

ارتقاي سلامت، رسالت مهم بيمارستان ها

در يک تعريف ساده، ارتقاي سلامت عبارت است از؛ فرايند توانمندسازي مردم در شناخت و کنترل عوامل تاثيرگذار بر سلامت فردي و اجتماعي و تصميم گيري صحيح در انتخاب رفتارهاي سلامت محور و نهايتا رعايت شيوه زندگي سالم.  بنابراين، در يك بيان ساده مي توان گفت كه ارتقاي سلامت، علم و هنر كمك به مردم براي تغيير شيوه زندگيشان براي داشتن يك وضعيت سلامت پايدار است.
رويکرد بشر به سلامت و درک عوامل موثر بر آن در طول زمان تغييرات بي اندازه اي داشته است. انسان در ابتدا با رويکرد غيرعلمي به مقوله سلامت و بيماري مي نگريست و خرافات، ارواح و ساير دلايل ماوراء طبيعه را در ايجاد بيماري دخيل مي دانست.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 391KB
 

آشنايي با دستگاه سيلر

دستگاه هاي سيلر، دستگاه هايي باکاربري بسيارآسان هستند. با روشن کردن دستگاه و رسيدن به دماي مورد نظر، سيلر به طور اتوماتيک زماني که رول درون آن قرار داده شود دوخت ميزند و رول را حرکت ميدهد و  پس از اتمام آن، از حرکت بازميايستد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 143KB
 

دستورالعمل ايمني دستگاه الكترو كوتر

  با توجه به گزارشهاي ارائه شده در خصوص سوختگيهاي ناشي از جراحي با الكترو کوتر و مطالعات و تحقيقات انجام شده توسط کارشناسان در اين زمينه، جراحي ايمن با دستگاه الكتروکوتر علاوه بر کيفيت و کارايي دستگاه به آشنايي اپراتور با نكات ايمني نيز بستگي دارد. لذا اين دستورالعمل در قالب سه بخش اتاق عمل و عوامل محيطي، استفاده و نگهداري دستگاه ايمني بيمار اعلام ميشود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 242KB
 

امنيت سايبري تجهيزات پزشکي زير نگاه ويژه

همزمان با رونق بازار اينترنت اشياء، امنيت سايبري نيز به يکي از موضوعات داغ تبديل شده است. حتي در حالي که ماه هاي گذشته موضوع در مورد تجهيزات حوزه سلامت مغفول مانده بود اتفاقاتي که اخيرا رخ داده است توجه عمومي را به آسيب پذيري سيستم هاي مرتبط در حوزه پزشکي جلب کرده است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 184KB
 

از دنياي مهندسي پزشکي چه خبر؟

هدبند درمان کننده بي خوابي
اخيرا يک سيستم خواب درماني جديد وارد بازار شده است که با استفاده از خنک کردن لوب جلويي سر کار مي کند. اين تکنولوژي ريشه در شواهدي دارد که نشان مي دهد فعاليت کمتردر جلوي مغز با خواب بهتر ارتباط مستقيم دارد. به نظر مي رسد که اين موضوع به افکار پرسرعتي ارتباط دارد که گاهي اوقات افراد هنگامي که در حال تلاش براي خوابيدن هستند تجربه مي کنند و آهسته شدن اين افکار ممکن است نتيجه کاهش دما در اين ناحيه باشد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 168KB
 

آنژيوگرافي فلورسين درمقايسه با ERG براي پيش بيني تشخيص بيماري در انسداد وريد شبکيه مرکزي

پيش بيني اينکه کداميک از بيماران مبتلا به بيماري انسداد وريد شبکيه مرکزي به روبئوزيس مبتلا خواهند شدآسان نيست. دراين مقاله دو روش را براي اين کار مقايسه کرده ايم؛ آنژيوگرافي فلورسين و الکترورتينوگرام((ERG تمام ميداني. هدف اين روش ها بهبود پيش بيني روبئوزيس در بيماران مبتلا به انسداد وريد مرکزي است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 281KB
 

مهندسي بافت؛ تخريب پروتئين فيبروئين

در مهندسي بافت استخوان پارامتر تخريب نقش بسيار مهمي ايفا مي کند. بسته به نوع بافت هدف، لازم است نرخ تخريب داربست در حد مناسبي باشد. لذا مي بايست با کنترل نرخ تخريب به شکل گيري ايده آل بافت هدف و حمايت مناسب از بافت استخوان مبادرت ورزيم. بنابراين دانستن انواع نرخ تخريب و علم به انواع مکانيزم هاي آن بخش مهمي را در علم مواد شامل مي شود. پروتئين ابريشم نيز از اين قاعده مستثني نبوده و تخريب آن در شرايط بيولوژيک طي مکانيزم هيدرولايتيک و با کمک آنزيم هاي ويژه اي همچون پروتئاز XIV، آلفا-چموتريپسين و کلاژناز صورت مي پذيرد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 276KB
 

مهندسي بافت؛ مهندسي بافت تاندون و ليگامنت

بافت شناسي تاندون و ليگامان
تاندون و ليگامان بافت هاي همبند متراکم مشابهي هستند که به ترتيب ماهيچه را به استخوان و استخوان را به استخوان متصل مي کنند. مشخصه مهم هر دو بافت حضور سلول هاي فيبروبلاست/ فيبروسيت ها (ليگامان ها) و تنوبلاست ها/ تنوسيت ها است و نيز يک ماتريس خارج سلولي عمدتا متشکل از کلاژن نوع I که منجر به ايجاد ساختار متراکم مي شود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 185KB
 

کار در فضاي مهندسي پزشکي ايران

رشته مهندسي پزشکي در کشور ما رشته نوپايي است که در حال يافتن جايگاه خود در بازار کار علمي صنعتي کشور است، جرقه هاي پديد آمدن رشته مهندسي پزشکي در فضاي علمي دانشگاهي کشور براي اولين بار در سال 1359 با هدف تربيت تکنسين هاي وارد به تجهيزات پزشکي و نگهداري ملزومات پزشکي مطرح شد، دقيقا در زماني که کشور وارد جنگ شده و در ابتداي پا گرفتن انقلاب اسلامي که به دليل عارضه هاي انساني ناشي از جنگ و درگيري هاي داخلي نياز به اين تکنسين ها پيش از پيش احساس مي شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 118KB
 

مديريت بيمارستاني؛ بخش حياتي اورژانس

اورژانس در ايران، پس از حادثه ريزش سقف فرودگاه مهرآباد با همکاري کشور آمريکا تأسيس شد. پيش از آن، هيچ سيستم از پيش طراحيشدهاي براي کمک و انتقال مجروحين به بيمارستان در اين گونه حوادث ناگهاني وجود نداشت. هم اکنون از هر نقطه ايران با گرفتن شماره 115 ميتوان با اورژانس تماس گرفت. اورژانس به محلي گفته ميشود که خدمات پزشکي اورژانس به بيماران ارائه ميشود. اورژانسها معمولاً به عنوان يک بخش يا  دپارتمان از بيمارستان محسوب ميشوند ولي معمولاً به جهت دسترسي بهتر و سريع تر بيماران، در محلي جدا از ساختمان اصلي بيمارستان قرار ميگيرد.  اورژانسها ميتوانند همچنين در صورت نياز و وجود امکانات، در داخل يک درمانگاه هم ساخته شوند. در اين مقاله به بررسي اورژانس از زواياي مختلف محيط- نيرو- تجهيزات و...  مي پردازيم.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 189KB
 

آشنايي با تجهيزات چشم پزشکي

در اين بخش مي خواهيم شما را با تجهيزات مربوط در زمينه چشم پزشکي آشنا کنيم.
 يک مهندس پزشک براي ورود به تجهيزات چشم پزشکي بايد اطلاعات تخصصي در اين  مبحث داشته باشد. همانطور که مي دانيد رشد روزافزون علم و فناوري تاثيرات بسياري در تمام بخش هاي زندگي ما گذاشته است و از جمله با علم پزشکي و سلامت انسان ها بسيار مرتبط است. نقش علم مهندسي پزشکي و تاثيرات تجهيزات پزشکي در بخش هاي مختلف پزشکي و سلامت، بسيار چشم گير و قابل توجه است و اين روزها اهميت آن از کسي پوشيده نيست. يکي از بخش هاي بسيار مهم در پزشکي ،چشم پزشکي و بينايي سنجي است که در اين مطلب به اين موضوع مي پردازيم.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 298KB
 

تازه هاي مهندسي پزشکي

روزانه اخبار متعددي در حوزه فناوريهاي نوين پزشکي و مهندسي پزشکي در سطح جهان منتشر ميشود. در اين بخش از ماهنامه، مهمترين اخبار داخلي و خارجي مرتبط با اين حوزه را براي شما خوانندگان محترم گردآوري کرده ايم.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 265KB
 

آشنايي با گازهاي طبي

تعريف هوا
هوا مخلوطي از مقادير مختلفي از گازها است. هوا شامل 78 درصد نيتروژن و 21 درصد اکسيژن و 1 درصد از اين مخلوط مربوط به گاز آرگون، نئون، هيدروژن، هليوم، کريپتون، کربن دي اکسيد است. گازهاي تشکيل دهنده جو به علت نيروي گرانش داراي وزن و فشار هستند به طوري که لايه هاي بالايي بر لايه هاي پاييني فشار آورده و غلظت آن ها را افزايش مي دهند. بنابراين ميزان فشار در لايه هاي پاييني بيش از لايه هاي فوقاني است. به استثناي بخار آب نسبت اختلاط گازهاي تشکيل دهنده جو تا ارتفاع 60 کيلومتري تقريبا يکسان است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 166KB
     نرم افزار
 

فراخواني و مقداردهي ماتريس هاي دو بعدي و بالاتر در MATLAB

در برخي از موارد نياز است اعداد درون آرايه ها توسط کاربر به عدد دلخواه تغيير کند يا مقاديري اضافه يا کم شود تا امکان پردازش صحيح فراهم شود. به طور مثال اگر کاربري فشار خون 24 ساعته بيماراني را جمع آوري کرده است و در بين اين بيماران، افرادي هستند که فشار خون آن ها در برخي از ساعات شبانه روز ثبت نشده باشد، نياز است اين داده هاي از دست رفته توسط فرد خبره با مقاديري پر شوند تا امکان آناليز درست اين سيگنال ها در نرم افزار MATLAB فراهم شود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 250KB
     گفت و گو
 

گفتگويي با مخترع ربات اندازه گيري علايم اصلي حياتي

به گفت گو با يکي از مخترعين موفق حوزه تجهيزات پزشکي نشستيم.
آقاي حسام فقيدي کارشناس ارشد مهندسي پزشکي و مديريت استراتژيک متولد سال 1355 هستند و با سابقه کاري درحدود بيست و دو سال، درعرصه تجهيزات پزشکي و ارگان هاي دولتي فعال بوده اند و سِمَت هايي چون کارشناس تجهيزات پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران، دبير کميته حوادث غير مترقبه، مسئول تجهيزات پزشکي بيمارستان هاي ميرزا کوچک خان و آرش و مدير خدمات پس از فروش، مديراستراتژيک، مدير تحقيق و توسعه، مدير بازرگاني برعهده داشته اند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 142KB
     چهره به چهره
 

از دانش آموختگان مهندسي پزشکي چه خبر؛ تشکيل سازمان نظام مهندسي پزشکي نبايد تبديل به شعار شود

مهمان گفتگوي اين ماه ماهنامه در بخش چهره به چهره، مهندس مسعود مکوندي دانش آموخته مهندسي پزشکي از خطه خوزستان است. وي متولد 1370 درشهر اهواز است. مهمان جوان اين گپ و گفت ما، تا کنون سوابق درخشاني در حوزه تجهيزات پزشکي داشته  و در حال حاضر از اعضاي تحريريه ماهنامه است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 238KB