کاربر مهمان ||  ورود

عناوین مطالب شماره 206 ماهنامه مهندسی پزشکی


مجله را ورق بزنید
     سرآغاز
 

مطالبات معوق شرکت‌ها از بیمارستان‌های دولتی؛ هم دیر و زود دارد هم سوخت‌و‌سوز

مدیر کل اداره تجهیزات و ملزومات پزشکی دهم خرداد ماه اذعان کرد: «گویا برخی از شرکت‌ها از سال ۹۴ مطالبات پرداخت نشده‌ای دارند.» وی بلافاصله از ابلاغ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سخن گفت که «هم از طریق دانشگاه‌ها و هم از طریق شرکت‌ها، مقوله مربوط به مطالبات حوزه تجهیزات پزشکی پیگیری شود.» در ادامه تا پایان خبر نیز تنها وعده داده می‌شود «به‌زودی میزان مطالبات مشخص خواهد شد.» و بازهم هیچ صحبتی از تعیین زمان دقیق «پرداخت مطالبات» یا «جبران خسارات احتمالی» به میان نمی‌آید.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 74KB
     کنگره و همايش
 

در سومين کنگره بين المللي توسعه روابط اقتصادي در حوزه سلامت با محوريت کشورهاي اسلامي مطرح شد؛ افزايش 10 برابري صادرات با تعامل کشورهاي اسلامي محقق ميشود

کنگره بين المللي توسعه روابط اقتصادي در حوزه سلامت در سال جاري با تأکيد بر کشورهاي اسلامي برگزار شد. ضعف در تبليغات و معرفي توانمنديهاي نظام سلامت ايران، بي توجهي به مقوله داروهاي گياهي و نبود سازمانهاي بيمه گر قوي در اين زمينه ازجمله مهمترين چالشها بر سر راه گردشگري سلامت عنوان شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 1916KB
 

چهل و دومين کنگره جامعه جراحان ايران در مرکز همايشهاي «رازي» برگزار شد، در جراحي به خودکفايي رسيده ايم

چهل و دومين کنگره ساليانه جامعه جراحان ايران با همکاري 22 انجمن تخصصي پزشکي از 15 تا 19 ارديبهشت ماه در مرکز همايشهاي زکرياي رازي دانشگاه علوم پزشکي ايران برگزار شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 509KB
 

گزارشي از افتتاحيه و نمايشگاه سي وچهارمين دوره كنگره راديولوژي ايران؛ شركت هاي تجهيزات پزشکي: ميخواهم زنده بمانم!

سي وچهارمين کنگره راديولوژي ايران با حضور مسئولان وزارت بهداشت، انجمن نظام پزشکي و تعداد زيادي از پزشکان داخلي و خارجي در برج ميلاد برگزار شد. دکتر علي حکمت نيا، استاد دانشگاه اصفهان و دبير سي و چهارمين همايش بينالمللي راديولوژي ايران هم اجراي اين همايش را بر عهده داشت. اين همايش همزمان با پاسداشت روز معلم و كارگر برگزار شد و از اساتيد اين عرصه نيز تقدير شد و برخي هايشان دقايقي پشت تريبون به ايراد سخنراني پرداختند. همچنين سري هم به نمايشگاه شركتهاي تامينکننده راديولوژي زديم و از آنها درباره محصولات جديدشان و همچنين چالش هايي كه در سال جاري پيش رو خواهند داشت، سؤال كرديم.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 845KB
     يک فريم از تجهيزات پزشکي
 

دستگاه Apex locator

مفاهيم پايه
Apex: انتهاي بخش مخروطي دندان را اپکس گويند
Locator: مکانياب

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 160KB
     گزارش کوتاه
 

بغض تأمين کنندگان تجهيزات پزشکي شکست

نشست خبري بيست و يکمين نمايشگاه بين المللي ايران هلث در حالي برگزار شد که بغض تأمين کنندگان تجهيزات پزشکي ازآنچه بي مهري متوليان ميخوانند شکست.
نشست خبري بيست و يکمين نمايشگاه ايران هلث از سوي انجمن توليدکنندگان تجهيزات پزشکي با حضور اعضايي از شرکت سهامي برگزاري نمايشگاه هاي ايران، سازمان توسعه و تجارت، انجمن بازرگانان و صادرکنندگان، يک نفر از نمايندگان مجلس به همراه مدير و معاونين اداره کل تجهيزات پزشکي چهارشنبه 9 خرداد ماه 96 در هتل استقلال تهران برگزار شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 607KB
 

درخواست دکتر مسائلي از شرکتهاي ثالث، به جاي مطالبه گري راهکار اجرايي بدهيد

شرکت هاي ثالث که نزديک به يک دهه از حضور و فعاليتشان ميگذرد اين روزها مطالباتي دارند. مجوزهاي کوتاه مدت سه تا شش ماه از يک سو و روالهاي اداري طولاني مدت براي تمديد از سوي ديگر از جمله مهمترين مطالبات اين شرکتها بود. مطالباتي که در نشستي با حضور مدير اداره کل نظارت و ارزيابي تجهيزات پزشکي براي طرح چالشها مطرح شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 759KB
 

افتتاح کارخانه توليد کيسه خون در استان البرز

بزرگترين کارخانه توليد کيسه خون خاورميانه با همکاري شرکت ماکوفارما فرانسه گشايش يافت. براساس گزارشها، اين کارخانه با مشارکت کمپاني فرانسوي ماکوفارما و بخش خصوصي ايران با سرمايه 10 ميليون يورو و 500 ميليارد ريال به بهره برداري رسيد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 129KB
     گزارش ویژه
 

چالشها و چشم انداز رشته مهندسي پزشکي روي ميز اساتيد دانشگاه تهران؛ دانشجويان امروز؛ آينده سازان ميهن يا مهاجران

از ورود تجهيزات پزشکي به کشورمان ساليان سال ميگذرد اما در نهايت دو دهه پيش بود که بنا بر نيازي که به وجود کارشناسانِ آموزش ديده در اين حوزه احساس ميشد پايه هاي رشته مهندسي پزشکي البته با تأخيري چندين ساله در دانشگاه ها بنا نهاده شد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 1470KB
     زنگ تحقیق
 

آشنايي با بيماريهاي گوارشي و روشهاي تشخيص و درمان آن

دستگاه گوارش يکي از دستگاه هاي فعال در بدن انسان است که کار خود را در چهار بخش بلع، گوارش، جذب و هضم انجام ميدهد. مواد غذايي پس از ورود به معده با آنزيم هاي درون معده مخلوط ميشوند تا به اجزاي ساده تري تجزيه شوند. اين مخلوط سپس از معده خارج شده و به روده ها ميرود تا از آنجا مواد غذايي تجزيه شده جذب جريان خون شوند. مواد غذايي تجزيه شده از طريق جريان خون در اختيار ياخته هاي بدن قرار ميگيرند و مواد غذايي که جذب نميشود به طور طبيعي دفع ميشوند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 991KB
     مقالات علمی و فنی
 

پروتز گوش

از دست دادن ساختار صورت ممکن است اثرات رواني در پي داشته باشد و بر کيفيت زندگي بيمار تأثير بگذارد. بازسازي ضايعات صورتي نقش مهمي در احياء زندگي اجتماعي و اميد به زندگي در بيماران دارد. يکي از اين ضايعات، آسيبهاي ناحيه گوش است. استفاده از ايمپلنت و پروتز گوش علاوه بر بازگرداندن  آناتومي ازدسترفته صورت، به بيمار کمک رواني ميکند و فرد را قادر ميسازد تا به زندگي طبيعي خود نزديک شود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 689KB
 

بيورزونانس

بيورزونانس علمي است که با توجه به ارتعاشات سلولي، امکاناتي براي پزشکان ايجاد ميکند که بتوانند سلول سالم را از سلول ناسالم تشخيص دهند. اين روش کاملاً غيرتهاجمي است چراکه هيچگونه خون، ادرار و نمونه اي براي آزمايش گرفته نميشود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 217KB
 

پرينترهاي سه بعدي با ماده اوليه پودري، انقلابي نوين در صنعت و تکنولوژي

ورود پرينترهاي سه بعدي به دنياي پيشرفته امروز تحول عظيمي در حرفه ها ايجادکرده است. نيروهاي انساني شاغل در اين حرفه ها به وسيله اين تکنولوژي نوپا ميتوانند ايده هاي خود را به شکلي سريع طراحي کنند، آزادانه به خلاقيت بپردازند و افقي روشن براي حرفه خود رقم بزنند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 404KB
 

شبکه عصبي مصنوعي و معرفي نوع جديد آن

اصطلاح شبکه عصبي مصنوعي به خانوادهاي از مدلها اشاره دارد که با يک فضاي پارامتري بزرگ و ساختار منعطف، مشخص ميشوند و از روي مطالعات مغزي الهام گرفته شده است. اولين سلول عصبي مصنوعي در سال 1943 بهوسيله يک نورولوژيست به نام وارن مککالوک (Warren McCulloch) و يک منطقدان به نام والتر پتز (Walter Pitts) ساخته شد. سيستم عصبي متشکل از تعداد زيادي نورون است که به طور هماهنگ باهم براي حل مسائل مورد استفاده قرار ميگيرند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 325KB
 

تصويرسازي وريدي: فاکتورهاي مشخصه بيمار و کارايي تکنولوژي رگياب مادون قرمز جديد

نکات کليدي
کاتترگذاري وريدي کاري دشوار است اما تکنولوژي جديد تصويرسازي وريدي، عاملي مؤثر و ايمن است.
مقايسه تعداد محلهاي بالقوه کاتترگذاري درون وريدي بااستفاده از روش تصويرسازي سنتي و تکنولوژي جديد رگياب مادون قرمز.
تصويرسازي وريدي مادون قرمز، تعداد محلهاي بالقوه کاتترگذاري را در همه زيرگروه ها افزايش داد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 379KB
     نرم افزار
 

نحوه رسم نمودار در MATLAB - قسمت 2

در شماره قبل، به نحوه رسم نمودار توسط دستور plot و چگونگي انتخاب برچسبهاي افقي و عمودي و نيز عنوان مناسب براي نمودار بهترتيب با دستورهاي xlabel، ylabel و title اشاره شد. در اين شماره به ادامه نکات مرتبط با رسم نمودار در نرم افزار MATLAB شامل نوع خطوط، رنگها و علائم در رسم نمودار پرداخته ميشود. همچنين نحوه رسم چند منحني مختلف بر روي هم در يک شکل آموزش داده ميشود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 273KB
     گفت و گو
 

دفاع عضو کميته فني بازرگاني هيئت امناي ارزي از طرح تحول نظام سلامت؛ خريد متمرکز از سقوط بيمارستانها جلوگيري کرد

بيمارستان حضرت رسول اکرم (ص) يکي از بزرگترين بيمارستانهاي تهران که بخش مهمي از خدمات درماني ساکنان غرب را پوشش ميدهد در جريان طرح تحول نظام سلامت 60 درصد به روزرساني شده است. اتفاقي ميمون و مبارک که در ارتقاي کيفيت خدمات درماني بسيار تاثيرگذار است. ساسان جليليان، کارشناس مسئول واحد مهندسي پزشکي بيمارستان حضرت رسول اکرم (ص)  و کارشناس مسئول بازرگاني هيئت امناي ارزي درکنار دستاوردهاي طرح تحول درخصوص اقدامات اين واحد براي نگهداري بهتر و نظارت بيشتر با هدف صرفه جويي هاي مالي تامين تجهيزات پزشکي توضيح ميدهد. در ادامه مصاحبه ما با مهندس جليليان را ميخوانيد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 511KB
     چهره به چهره
 

فراز و فرودهاي زندگي يک جوان فارغ التحصيل مهندسي پزشکي

مدير فني شرکت پاد انديشه درمان  ميگويد با اينکه هميشه به انجام کارهاي فني علاقه داشته اما شغلي که هم اکنون در آن مشغول به کار است از حوزه تخصصي تحصيلاتش دور است. او ميگويد با اينکه آرزو داشته در شرکتهاي توليدي، شغلي مرتبط با علاقه مندي خود پيدا کند اما هيچوقت چنين فرصتي برايش فراهم نشده است. در ادامه مصاحبه ما با شادي نقدي، فارغ التحصيل مهندسي پزشکي که سالهاست در شرکتهاي تجهيزات پزشکي مشغول به کار است را ميخوانيد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 484KB