کاربر مهمان ||  ورود

عناوین مطالب شماره 203 ماهنامه مهندسی پزشکی


مجله را ورق بزنید
     سرآغاز
 

بازرگاني و بازاريابي با هدف پهلو زدن به محصولات خارجي؛ مخاطبان بازار هدف را به ايران هلث فراخوانيم

ماهنامه مهندسي پزشکي در اين شماره، بستهاي پر نکته و يافته درباره مسائل بازرگاني و بازاريابي تجهيزات پزشکي به خوانندگان تقديم ميکند؛ مسئله اي محوري که هر بار از زاويه اي معين پنجره اي به آن گشوده ايم و اين روزها در پي برگزاري نمايشگاه عرب هلث و در تدارک ايران هلث، همچنين التهاب در بازار ارز، بار ديگر در کانون توجه قرار ميگيرد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 54KB
     يک فريم از تجهيزات پزشکي
 

دستگاه i-Health

مفاهيم پايه
تشخيص و درمان بر پايه عبور انرژي در مسيرهاي مشخص و مختلف بدن

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 162KB
     گزارش کوتاه
 

رئيس سازمان ملي استاندارد بر تعامل با وزارت بهداشت در فرايند نظارت بر تجهيزات پزشکي تأکيد کرد؛ تشديد نظارت استاندارد بر آزمايشگاههاي تشخيص طبي

در پي تصويب قانون تقويت و توسعه نظام استاندارد، نظارت کالاهاي سلامتمحور از انحصار نظارتهاي وزارت بهداشت بيرون آمد و سازمان ملي استاندارد نيز موظف شد بر اين کالاها نظارت داشته باشد. موضوعي چندان خوشايند سازمان غذا و دارو و اداره کل تجهيزات پزشکي نبود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 76KB
 

اين بار نظام پزشکي وساطت کرد؛ توافق راديولوژيست ها و متخصصان زنان درمورد سونوگرافي

اعتراض راديولوژيست ها طي يک ماه اخير دوباره شدت گرفته است. بخش عمده اعتراض اين گروه متخصص از پزشکان از حدود دو سال پيش آغاز شد. زماني که معاونت درمان طي ابلاغ آيين نامه اي مجوز انجام سونوگرافي را به متخصصان زنان داد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 178KB
 

سامانه ارزيابي کيفي وسايل پزشکي رونمايي شد؛ 3 گام به سوي ارتقاي کيفيت

تلاش براي ارتقاي کيفي تجهيزات پزشکي و افزايش نظارت ها هدفي است که در بخشي از برنامه هاي اخير اداره کل جايگاه مهمتري پيداکرده است. از برنامه هاي اخير اداره کل در اين خصوص ميتوان به الزام تمامي آزمايشگاه هاي اين نهاد براي دريافت استاندارد 17025 اشاره کرد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 118KB
     گزارش ویژه
 

چندوچون ِحضور در نمايشگاههاي تخصصي تجهيزات پزشکي

نمايشگاه هاي تخصصي يکي از مهمترين راه هاي بازاريابي و معرفي محصولات در صنعت تجهيزات پزشکي است. فرصتي که با گردهم آمدن مصرف کنندگان، خريداران و فعالان صنعتي فرصتهاي جديدي براي قراردادهاي کاري و خريدوفروش محصول را پيش پاي شرکتها ميگذارد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 358KB
     زنگ تحقیق
 

معرفي بيماري هاي روماتيسمي و خودايمني و روشهاي درماني

روماتيسم بيماري است که استخوانها و مفاصل و بافت همبند را درگير ميکنند. روماتيسم مفصلي به آرتريت روماتوئيد و روماتيسم قلبي به تب روماتيسمي گفته ميشود. اين بيماريها در زنان شايعتر از مردان است. ولي برخي از انواع آن مثلاً روماتيسم ستون فقرات در مردان شايعتر است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 393KB
     مقالات علمی و فنی
 

آخرين پيشرفتهاي علمي رباتهاي دو پا براي توانبخشي اندام تحتاني

رباتهاي دو پا (Bipedal robots) يکي از جذابترين انواع رباتها با توجه به شباهت آنها به حرکت انسان و توانايي آنها براي کمک به مردم در هنگام راه رفتن در طي توانبخشي هستند. اين مقاله خلاصه اي از رشد و پيشرفت اين رباتهاي دوپايي به تفکيک زماني و معرفي برخي از رباته اي دوپاي محبوب و متداول روز دنيا است. ربات هاي دو پايي طيف وسيعي از برنامه هاي کاربردي در سرويس، آموزش، سرگرمي و ساير صنايع را دارند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 817KB
 

ساختار و عملکرد سي تي اسکن - قسمت پاياني

پردازش ديجيتالي تصاوير
دلايل استفاده از کامپيوتر در تصاوير راديولوژي نقايص تکنولوژي فيلم اسکرين است. کامپيوترها مزاياي زيادي از قبيل پردازش اطلاعات، ذخيره و بازيابي تصاوير، نقل و انتقالات سريع اطلاعات تصاوير تشخيصي و ... را دارند. سخت افزار پردازش تصوير شامل: مبدل آنالوگ به ديجيتال، ذخيره تصوير، نمايش تصوير و پردازشگر تصوير، کامپيوتر و مبدل ديجيتال به آنالوگ است. تاريخ پردازش ديجيتالي تصاوير پزشکي به دهه 70 يعني تقريباً زماني که سي تي اسکن به جامعه پزشکي ارائه شد برميگردد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 424KB
 

مهندسي نانوذرات

مهندسي نانوذرات
درک چگونگي برهمکنش ميان نانوذرات و سيستمهاي طبيعي از موارد بسيار جالب توجه در حوزه ي مهندسي پزشکي محسوب ميشود. مطالعات بسياري به تلاش براي برقراري ارتباط ميان خصوصيات يک نانوذره همچون شکل، اندازه، خصوصيات شيميايي سطح و بار سطحي با سيگنالينگ هاي زيست مولکولي، سينتيک واکنشهاي شيميايي، فعل و انفعالات سلولي، سميت در محيط کشت سلولها و يا آزمايشهاي حيواني اختصاص پيداکرده است. اين مقاله به بررسي امکان مهندسي نانوذرات پرداخته است.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 257KB
 

بيومکانيک مفصل زانو و پروتزهاي آن

زانو بزرگترين مفصل بدن است و با توجه به حرکات آن و تنش هايي که تحمل ميکند بيش از ساير مفاصل بدن مستعد آسيب و تخريب است. اين مفصل از مکانيک حرکتي پيچيده اي برخوردار است و مرکز حرکت آن توسط هندسه ليگامنتها کنترل ميشود. زانو همچنين داراي مکانيسم خود قفل شوندگي است تا مقدار انرژي لازم براي حفظ موقعيت ايستاده کاهش يابد. در صورت آسيب و تخريب شديد به تعويض مفصل نياز است. ايمپلنت زانو از چندين بخش تشکيل شده است و با توجه به عملکرد هر قسمت از بيومتريال هاي خاصي استفاده ميشود.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 417KB
 

بررسي وضعيت گردشگري سلامت در جهان؛ الگوهاي موفق جهاني در گردشگري درماني - قسمت اول

لغت گردشگري- Tourism از کلمه Tour به معناي گشتن اخذ شده كه ريشه در لغت لاتين Turns به معناي دور زدن، رفت و برگشت بين مبدأ و مقصد و چرخش دارد كه از يوناني به اسپانيايي و فرانسه و در نهايت به انگليسي راه يافته است. اصطلاحات توريسم و توريست اولين بار در سال 1937 توسط جامعه ملل- League of Nations مورد استفاده قرار گرفتند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 1406KB
     نرم افزار
 

آموزش نحوه نوشتن حلقه ها در MATLAB

در اين شماره از ماهنامه شما را با نحوه استفاده از دستورهاي حلقه ها در MATLAB آشنا ميکنيم. از حلقه ها جهت تکرار يک سري از دستورات و برنامه ها استفاده ميشود. براي تکرار در برنامه از دستور For و While استفاده ميشود. در صورت عدم استفاده از حلقه ها جهت تکرار برنامه، کاربر مجبور است دستورات مربوط به برنامه را به دفعات زياد تکرار کند. موضوع اين شماره نيز همانند بخش هاي قبلي آموزش نرم افزار MATLAB از اهميت فراواني برخوردار است. در اين آموزش، براي درک بهتر خوانندگان سعي شد از اين موضوع مثال هايي نيز مطرح شود. توصيه ميشود خوانندگان عزيز به منظور يادگيري هر چه بهتر اين موضوع مثالهاي مختلفي را حل کرده تا تسلط کافي را کسب کنند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 268KB
     گفت و گو
 

گفتگو با کارشناس مسئول واحد مهندسي پزشکي بيمارستان شريعتي، جاي خالي مهندسان پزشکي در اعتباربخشي

مهندس محمدصادق رفعت، کارشناس مسئول واحد تجهيزات پزشکي بيمارستان شريعتي است. او که بيش از يک دهه در اين حوزه فعاليت داشته بخش زيادي از سالهاي فعاليت خود را در همين بيمارستان مشغول به کار بوده است و به خوبي سير پيشرفت اين واحد را به خاطر دارد. با مهندس رفعت ديداري داشتيم تا در قالب گفتگويي با آخرين اقدامات صورتگرفته در واحد مهندسي پزشکي بيمارستان شريعتي آشنا شويم.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 167KB
     چهره به چهره
 

ارزيابي يک فعال و توليدکننده تجهيزات پزشکي از سياست گذاري ها، تصميمات دور از واقعيت است

امين صاحبي، مدير فروش شرکت داوينسا يکي از فعالان باسابقه حوزه تجهيزات پزشکي است. او که از سال 77 وارد اين حوزه کاري شده است از نخستين روزهاي کارياش تاکنون در اين شرکت فعاليت داشته است.
اين بار از مهندس صاحبي درخواست کرديم تا به عنوان چهره اين ماه، در قالب گفتگويي از تجربياتش از بيش از يک دهه کار و فعاليت در صنعت تجهيزات پزشکي برايمان بگويد.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 111KB
     نمایشگاه
 

حضور 10 شرکت ايراني در نمايشگاه بينالمللي عرب هلث 2018؛ ايران در جستجوي جايگاه خود در عرب هلث

نمايشگاه عرب هلث 2018 امسال نيز همانند ساليان گذشته در روزهاي 9 تا 12 بهمنماه ( 29 ژانويه تا 1 فوريه) در مرکز همايش ها و نمايشگاه هاي بينالمللي دبي (Dubai International Convention & Exhibition Centre) برگزار شد. اين دوره از نمايشگاه  چهل و سومين دوره از نمايشگاهي بود که براي اولين بار در سال 1975 آغاز به کارکرد. اکنون بعد از گذشت بيش از چهار دهه، عرب هلث بزرگترين گردهمايي تجاري و علميِ حوزه بهداشت و سلامت در منطقه خاورميانه و شاخ آفريقاست. در نمايشگاه امسال، بيش از 4200 کمپاني  فعال در بخش تجهيزات پزشکي و سلامت از 68 کشور جهان محصولات خود را به نمايش گذاشتند و بر اساس آمار قريب 103 هزار بازديدکننده از بيش از 150 کشور جهان از اين نمايشگاه ديدن کردند.

مشاهده ادامه مطلب...
دریافت فایل - 453KB