کاربر مهمان ||  ورود

گزارشات صنفی - ماهنامه مهندسی پزشکی

ماهنامه شماره 204

تلاش وزارت بهداشت براي رونق صادرات در عرصه تجهيزات پزشکي، پيش به سوي صادرات

تلاش وزارت بهداشت براي رونق صادرات در عرصه تجهيزات پزشکي، پيش به سوي صادراتدریافت فایل - 160KB

صادرات يکي از حوزه هايي است که وزارت بهداشت در ماه هاي پاياني سال 96 به آن توجه ويژهاي داشت. سفر وزير بهداشت به اتحاديه اروپا، مجارستان و ديدار با هيئتي از ژاپن و بلژيک ازجمله اقدامات وزارت بهداشت و اداره کل تجهيزات پزشکي در اين راستاست.

japan204_1.jpg

بعد از سفر هيئت ژاپني به ايران در اوايل اسفندماه سال گذشته، هيئت ايراني متشکل از مسئولان اداره کل تجهيزات پزشکي براي استحکام روابط به اين کشور سفر کردند. 
مهندس رزا مختاري، رئيس اداره نظارت بر توليد و کنترل کيفي اداره کل تجهيزات پزشکي وزارت بهداشت با تشريح اقدامات سفر اخير مديرکل تجهيزات پزشکي و هيئت همراه به ژاپن گفت: قرار شد طي سه ماه آينده براي توليد مشترک تجهيزات پزشکي، 20 قرارداد توسط بخش خصوصي با طرف ژاپني منعقد شود. سرمايه گذاران داخلي اين فرصت ايجادشده را از دست ندهند.
او درباره سفر اخير مديرکل تجهيزات پزشکي وزارت بهداشت و هيئت همراه به کشور ژاپن گفت: طي سفر اخير به کشور ژاپن، دو بازديد از شرکتهاي توليد تجهيزات پزشکي صورت گرفت و گفت وگوهايي با مسئولين شرکت هاي تجهيزات پزشکي ژاپني انجام شد.

Roza_Mokhtari204.jpg

مختاري بابيان اينکه ژاپنيها براي حضور در بازار تجهيزات پزشکي ايران اظهار علاقه کردند، افزود: تلاش ما اين بود که ژاپني ها را ترغيب کنيم تا در ايران به کمک شرکتهاي ايراني شروع به توليد کنند. البته روش هاي توليد در ايران براي ژاپني ها نامشخص بود و نميدانستند از چه روشهاي توليدي در ايران ميتوانند استفاده کنند. درنتيجه اين موارد براي طرف ژاپني شفاف سازي شد و بازخورد و استقبال خوبي مشاهده کرديم.
او ادامه داد: همچنين مديرکل تجهيزات پزشکي وزارت بهداشت براي آنها درباره حضور ژاپنيها در دهه هاي اوليه انقلاب در ايران توضيح داد. زيرا بعد از تحريم ها، حضور ژاپنيها در کشور روزبه روز کمرنگتر شد، اما طي اين سالها رقبا حضور بيشتري داشتند. به طور مثال در حال حاضر شرکتهاي فرانسوي و ايتاليايي در کشور ما سرمايه گذاري کرده اند و قراردادهايي با طرف ايراني منعقد شده است.
رئيس اداره نظارت بر توليد و کنترل کيفي اداره کل تجهيزات پزشکي وزارت بهداشت درباره آگاهي ژاپنيها در خصوص بازار تجهيزات پزشکي ايران نيز بيان کرد: OMETA يک سازمان غيرانتفاعي در ژاپن است که هدف نهائي آن کمک به توسعه پايدار امکانات پزشکي در کشورهاي درحال توسعه است.
 تلاش اداره کل تجهيزات پزشکي وزارت بهداشت اين بود که طرف ژاپني فقط واردکننده نباشد و براي توليد در کشور ما نيز اقدام کنند. يعني يا خودشان يک سايت توليد تجهيزات پزشکي احداث کنند يا اينکه به همراه يک  شرکت  ايراني شروع به توليد کنند. به هرحال طرف ژاپني براي انجام اين کار تمايل نشان داد و سه شرکت ژاپني شروع به کارکردند.
او اظهار کرد: بازه زماني که براي طرف ژاپني و شرکتهاي داخلي اعلام کرديم، سه ماه است. قصد داريم طي اين بازه زماني حداقل 20 قرارداد بين شرکتهاي ايراني و ژاپني منعقد کنيم.
مختاري گفت: همچنين در اين سفر، يک جلسه با مسئولين اداره تجهيزات پزشکي و داروي ژاپن برگزار کرديم که تمام مديران ارشد مرتبط با تجهيزات پزشکي کشور ژاپن در اين جلسه حاضر بودند. يکي از مواردي که در اين جلسه مطرح شد، آموزش هاي دوجانبه بين دو کشور و آشنائي با روال کاري يکديگر بود. اين جلسه بسيار اميدوارکننده بود و طرف ژاپني نيزاستقبال خوبي کرد.
رئيس اداره نظارت بر توليد و کنترل کيفي اداره کل تجهيزات پزشکي وزارت بهداشت ادامه داد: با چند شرکت توليدکننده نيز صحبت هايي انجام داديم که اقدامات سه شرکت نسبت به بقيه جلوتر بود و با نمايندگان ايراني خود هماهنگي هايي نيز انجام دادند.
او درباره ويژگي هاي شرکت هايي که تمايل دارند براي توليد در ايران اقدام کنند، افزود: اين شرکتها معتبر هستند و تأييديه هاي معتبر دارند و واردات قانوني نيز به بازار ايران انجام ميدهند. نکته جالب توجه اين است که به ايران به عنوان يک هاب منطقه اي نگاه ميکنند و به جمعيت 400 ميليوني منطقه توجه ويژه دارند. يعني قصد دارند در ايران توليد کنند و از بازار کشورهاي منطقه نيز با توجه به کاهش هزينه ها استفاده کنند.
مختاري درباره برنامه هاي اداره کل تجهيزات پزشکي درخصوص ساير کشورها نيز گفت: برنامه ريزي در مورد ژاپن طي سالهاي پيش آغاز شد، اما مدتي مغفول ماند و در دوره اخير و باهمت مديرکل اداره تجهيزات ادامه پيدا کرد.
در ادامه توسعه روابط ايران با ساير کشورهاي اروپا حسن هاشمي، وزير بهداشت به بلژيک سفر کرد. او با حضور در مجمع همکاريهاي اقتصادي سلامت ايران و بلژيک بر اهميت گسترش روابط ايران و اتحاديه اروپا در حوزه سلامت تأکيد کرد و رويکرد وزارت بهداشت براي افزايش بهره وري و افزايش فرصتهاي فعاليت بخش خصوصي را يادآور شد و گفت: براي پذيرش سرمايه گذاري خارجي به منظور توسعه زيرساختهاي بهداشت و سلامت در ايران آمادگي کامل داريم.
او بابيان اينکه سياست اصلي وزارت بهداشت ايران، خريد راهبردي خدمات با تأمين منابع پايدار است، افزود: از زمان اولين اجلاس سلامت ايران در ماه مه 2016 تاکنون، شرکتهاي چيني، ايتاليايي، کرهاي و اتريشي اقدامات گسترده اي بااستفاده از منابع اعتباري حدود سه ميليارد دلاري، براي 11 هزار تخت جديد بيمارستاني انجام داده اند.
او افزود: اگر نوسازي و تقويت تأسيسات موجود را به اين نيازها اضافه کنيد، بازار سرمايه گذاري در ايران به گسترش خود ادامه ميدهد و به بيش از 25 ميليارد دلار ميرسد. اين حجم نياز با در نظرگرفتن 400 ميليون نفر در کشورهاي همسايه ايران، بسيار بيشتر هم خواهد بود.
به گفته وزير بهداشت در پي سفر معاون نخست وزير و وزير امور خارجه بلژيک به ايران در اولين ماه هاي پس از برجام، روابط بين دو کشور ايران و بلژيک وارد مرحله جديدي شد. از آن زمان تاکنون در جريان هيئت هاي سياسي و اقتصادي مختلفي که بين دو کشور مبادله شد، بناي روابط تجاري بهداشت و سلامت پايه گذاري شد.
سفر وزير بهداشت به مجارستان نيز از ديگر اقدامات مهم وزارت بهداشت براي توسعه صادرات در واپسين روزهاي سال 96 بود. هاشمي توسعه همکاريها با مجارستان را فرصت بسيار خوبي براي مسئولان اقتصادي و سياسي دانست و افزود: براي بخش خصوصي ايران، علاوه بر حوزه نفت و انرژي، در ساير حوزه ها به ويژه کشاورزي، دارو و تجهيزات پزشکي امکان صادرات به مجارستان وجود دارد.
او در پايان اشاره کرد: اميدواريم حداقل بخشي از توافقات انجامشده، اجرائي شود و در آينده با توجه به اراده مجارستان، مشکلات مالي و بانکي در اين زمينه نيز به سرعت برطرف شود.

جستجو بر اساس موضوع:
لیست مقالات
اداره کل تجهيزات پزشکي به دنبال واگذاري امور، کنسرسيوم تعارف نيست // گزارش کوتاه
در چهارمين کنفرانس بيوالکترومغناطيس ايران مطرح شد: پژوهش ها در لبه سقوط به دره مرگ نوآوري // گزارش کوتاه
جستجو بر اساس موضوع: