کاربر مهمان ||  ورود

گزارشات صنفی - ماهنامه مهندسی پزشکی

ماهنامه شماره 204

به بهانه روز نگهداشت تجهيزات پزشکي؛ بينام اما خدوم

نویسنده: زهرا ملابابايي

به بهانه روز نگهداشت تجهيزات پزشکي؛ بينام اما خدوم دریافت فایل - 119KB

kamali204.jpg

29 بهمن روزي بود که هواپيماي ATR72 در راه تهران به ياسوج به ارتفاعات دنا برخورد کرد و تمام 60 مسافر اين هواپيما به همراه کادر پرواز پر کشيدند. در ميان مسافران اين پرواز سه نفر از تکنسينهاي فني شرکت هاي تجهيزات پزشکي حضور داشتند که به قصد ارائه خدمات عازم ياسوج بودند. مهندس حامد اميري، مهندس علي اکبر نجماني و مهندس مصطفي رضايي در روزي پر کشيدند که حالا به بهانه آن به نام روز نگهداشت تجهيزات پزشکي نامگذاري شده است.
دکتر رضا مسائلي، مدير کل اداره نظارت و ارزيابي تجهيزات پزشکي و ملزومات مصرفي در نشستي که ششم اسفند برگزار شد با نظر مساعد انجمن ها و فعالان صنفي 29 بهمن را به عنوان روز نگهداشت تجهيزات پزشکي نامگذاري کرد.
او سخنانش را اينگونه آغاز کرد: ياد عزيزاني که در اين حادثه از دست داديم را گرامي ميداريم. روز گذشته من با مديرعامل شرکتي که حامد اميري در آن مشغول به کار بود صحبت ميکردم، او هزار و 600 ساعت سرويس داشته است و براي سرويس دوره اي به ياسوج سفر کرده بود. دو نفر ديگر هم براي خدمات پس از فروش در راه  ياسوج  بودند. افرادي نظير اين 3 نفر در کشور ما کم نيستند.
مسائلي افزود: مردم ما در سطح کلان با موضوع نگهداري و خدماتي که تجهيزات پزشکي نياز دارند، آشنايي ندارند.
به بهانه نامگذاري روز 29 بهمن به عنوان روز نگهداشت تجهيزات پزشکي با يکي از تکنسين هاي فعال در يکي از شرکتهاي تجهيزات پزشکي مصاحبه کرديم و از او خواستيم از سختيهاي حرفه خود بگويد.

سختي هاي راه و مسافرت هاي پي درپي براي ارائه خدمات
ايمان کمالي، کارشناس تجهيزات پزشکي، در توضيح سختي هاي حوزه کاري خود گفت: در طول هفته بين دو تا سه روز براي نصب، راه اندازي و عيبيابي و ارائه خدمات در حوزه تجهيزات پزشکي به مناطق و مراکز درماني و آزمايشگاهي در سطح کشور سفر ميکنم.
او افزود: با درخواست مراکز بهداشتي درماني خصوصي و دولتي کشور براي نصب و آموزش به اپراتورها راهي محل درخواست شده مي شويم تا مأموريت خود را انجام داده باشيم.
کمالي بابيان اينکه براي برخي نصب، راه اندازي و عيبيابي تجهيزات پزشکي نيروهاي فعال در اين زمينه به مناطق مختلف کشور اعزام ميشوند، ادامه داد: ما در فصول زمستان و تابستان و يا ايام عيد و تعطيل با مشکلات و سختيهاي کاري مختلفي روبرو هستيم. کارشناس تجهيزات مهندسي پزشکي در اين خصوص، گفت: سال گذشته در ايام عيد براي مأموريت کاري به اروميه ميرفتم. پرواز 4 ساعت تأخير داشت و درنهايت هم پرواز کنسل شد. بنا به اضطرار کار و حساسيت مأموريت پس از لغو پرواز، از مسير زميني به سمت محل خدمت حرکت کرديم و نهايتاً 48 ساعت در راه بوديم.
او تجهيز امکانات درماني، آزمايشگاهي در مراکز درماني کشور را حائز اهميت عنوان کرد و گفت: تجهيز، عيب يابي و ارائه خدمات به مراکز و مناطق در اقصا نقاط کشور داراي حساسيت بسيار بالايي در راستاي بهبودي و سلامتي بيماران است.
کمالي، همچنين با اشاره به خطرات تهديدکننده جان افراد فعال در صنف تجهيزات پزشکي آزمايشگاهي در مراکز درماني کشور، گفت: من و همکارانم بارها با استرس هاي شديدي ازجمله وجود نقص فني در هواپيما روبرو شدهايم و لحظات بسيار سخت و نفسگيري را تجربه کرده ايم.
کمالي، بابيان اينکه از سال 90 در اين حوزه فعاليت ميکنم، ادامه داد: در طول اين سالها پروازهاي  به موقع و بدون استرسِ انگشتشماري داشته ام.
کمالي به خاطره خود با کاپيتان «حجت الله فولاد» که در سقوط پرواز تهران-ياسوج جان خود را از دست داد اشاره ميکند: يادم هست که دريکي از پروازهاي تهران-ياسوج بين دو کوه هواپيما به شدت پائين کشيده شد. يکي از مسافران  دچار دلهره و اضطراب شديدي شده بود. وضعيت طوري بود که سايه هواپيما به وضوح روي کوه  ديده ميشد. متأسفانه همان گونه که شاهد بوديم همکاران در سانحه هوايي اخير تهران ياسوج جان خود را از دست دادند.
او با اشاره به وجود انواع استرس ها و مشکلات کاري در اين حوزه، تأکيد کرد: تصور اينکه از ساعت 6 صبح تا 8 غروب در يک فرودگاه منتظر باشي درحاليکه ميداني در جايي ديگر به وجود تو نياز دارند، عذابآور است. يکي از همين دفعات بعد از تحمل  سختي و با تأخير طولاني با هواپيما و قايق عازم آن منطقه شدم. يک نکته جالب ديگر اين بود که براي برگشت از من سندي مبني بر لغو پرواز ميخواستند. تأکيد ميکنم که اينها فقط نمونه هاي کمي از واقعيت هاي سخت و دور از تصور اين حرفه است.

جستجو بر اساس موضوع:
لیست مقالات
بيمارستان رازي رشت، سه سال بعد از طرح تحول // گفت و گو
نشستي صميمانه با رئيس انجمن راديولوژي؛ هزينه ها بالاتر از درآمدهاست // گفت و گو
جستجو بر اساس موضوع: