کاربر مهمان ||  ورود

مطالب علمی و فنی - ماهنامه مهندسی پزشکی

ماهنامه شماره 204

تازه هاي مهندسي پزشکي

نویسنده: مهندس آرمين مقصودلو

تازه هاي مهندسي پزشکيدریافت فایل - 765KB

ضمن عرض تبريک سال نو و آرزوي سالي همراه با موفقيت، سلامتي و شادکامي براي شما عزيزان، از شما دعوت ميکنيم تا بار ديگر در بخش تازههاي مهندسي پزشکي با ما همراه باشيد. ما در اين بخش از ماهنامه، مهمترين اخبار داخلي و خارجي مرتبط با حوزه مهندسي پزشکي را براي شما خوانندگان محترم گردآوري کرده ايم.

-1 ربات جراح «سينا» عنوان بهترين طرح کارآفريني چين را کسب کرد
طرح ربات جراح «سينا» که از سوي دکتر عليرضا ميرباقري، استاديار دانشگاه علوم پزشکي تهران ارائه شد، عنوان بهترين طرح از ديد مخاطبان در مسابقات جهاني «کارآفريني، نوآوري و مالکيت معنوي» چين را کسب کرد.شکل ۱) ربات جراح سینا

اين جشنواره هرساله در گوانگژو چين برگزارميشود و از مدتها قبل پروژه هاي نوآورانه و فناورانه مناسب براي سرمايه گذاري و تجاري سازي را رصد ميکند. از ميان پروژه هاي رصدشده در سطح بينالمللي، هرساله 30 طرح براي ارائه در حضور داوران و سرمايهگذاران بينالمللي به کشور چين دعوتشده و در مرحله نيمهنهايي به رقابت ميپردازند. از ميان 30 طرح منتخب، 10 طرح بهعنوان طرحهاي برگزيده به مرحله نهايي راه يافته و مجدداً به کشور چين دعوت ميشوند و موردبررسي قرار ميگيرند. طرح ربات جراح سينا يکي از طرحهاي منتخب در مرحله نهايي بود که رتبه اول را از نگاه مخاطبين به خود اختصاص داد.
ربات جراح سينا يک سيستم کامل جراحي رباتيک از راه دور است که ميتواند از طريق اينترنت و يا ساير کانالهاي ارتباطي مورداستفاده قرار گيرد. اين سيستم داراي دو زيرسيستم اصلي، شامل يک کنسول جراحي در سمت جراح و يک سيستم جراحي رباتيک در سمت بيمار است. فرآيند جراحي را ميتوان از طريق ارتباط هاي اينترنتي بين اين دو زيرسيستم کنترل کرد. تصاوير مرتبط با اتاق عمل و بيمار به کنسول جراح ارسالشده و همزمان حرکات دست جراح از طريق رباتهاي مستقر در کنسول جراح دريافت شده و به رباتهاي جراح مستقر بر بالين بيمار ارسال ميشود. در سيستم جراحي سينا، امکان کنترل از راه دور تجهيزات اتاق عمل نيز فراهم است.
از مزاياي سيستم ربات طراحيشده که فرآيند ثبت اختراع آن با حمايت کانون پتنت ايران انجامگرفته است، ميتوان به مواردي ازجمله وجود تقاضا و بازار گسترده براي محصول و خدمات پزشکي مرتبط با رباتهاي جراح، تسهيل در فرآيند جراحيهاي پيچيده و دشوار، دقت و کيفيت بالاتر جراحي به دليل حذف لرزشها و قابليت مقياس گذاري بر حرکات دستان جراح اشاره کرد. همچنين عدم نياز به قرارگيري جراح در شرايط دشوار اتاق عمل و دوري از مخاطرات موجود در آن شامل ارگونومي نامناسب حين جراحي، عوامل عفوني، تشعشعات زيانآور، گازهاي مضر و امکان انجام جراحي از راه دور در شرايط بحراني و دور بودن جراح از ديگر مزاياي اين سيستم است.
دکتر عليرضا ميرباقري به عنوان نماينده طرح ربات جراح سينا در اين جشنواره حضور يافت و طرح يادشده را براي مدعوين عاليرتبه، سرمايه گذاران، داوران و حاضرين ارائه کرد. اين طرح بيش از 10 سال سابقه تحقيق و توسعه مشترک توسط دانشگاههاي علوم پزشکي تهران و دانشگاه صنعتي شريف را در کارنامه خود داشته و اکنون توسط يک شرکت دانشبنيان مستقر در مرکز رشد لوازم و تجهيزات پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران، در مرحله تجاريسازي است.

-2 ساخت گجت هوشمند ايراني براي اطمينان از سلامت کودک
يک شرکت ايراني، دستگاهي طراحي کرده است که از طريق آن والدين ميتوانند در هرلحظه از سلامت کودک خود مطمئن شوند. اين گجت هوشمند با اتصال به بدن کودک، علائم حياتي وي را از طريق بلوتوث به گوشي تلفن همراه والدين ارسال و سپس از آنجا به وبسايت منتقل ميکند.
اين دستگاه که «نينيکس» نام دارد، علائمي همچون نرخ تنفس، دماي بدن و چگونگي خواب کودک را بهطور لحظهاي پايش و گزارش ميکند. جالب اينجاست که اگر کودک در حين خواب بچرخد، سريعاً والدين را مطلع ميسازد و همچنين در صورت نياز به تعويض پوشک نيز با اعلام هشدار، از اذيتشدن کودک جلوگيري ميکند. نينيکس با بررسي علائم حياتي کودک و ارسال لحظهاي آن به تلفن همراه والدين، نگرانيهاي آنها را رفع و از بروز اتفاقات تلخ پيشگيري ميکند.

شکل ۲) گجت هوشمند ایرانی نینیکس برای مراقبت از نوزادان

باتوجه به زيرساخت نرم افزاري اين گجت، والدين ميتوانند از طريق تمامي دستگاه هاي هوشمند خود به اطلاعات کودک دست پيدا کنند. اپليکيشن تلفن همراه اين گجت نيز براي اندرويد و iOS عرضهشده و دسترسي آنلاين علاوه بر اپليکيشن، از طريق پورتال وب نيز ممکن است.
اين گجت به دليل اندازه کوچک و طراحي ارگونوميک آن، بهراحتي بر روي لباس کودک نصبشده و براي فعاليت و حرکت وي محدوديتي ايجاد نميکند. مواد به کاررفته در ساخت اين گجت، مطابق با آخرين استانداردهاي پزشکي است و احتمال هرگونه حساسيت را به طور کامل از بين ميبرد. همچنين نينيکس جهت ارتباط از بلوتوث کم انرژي (BLE) استفاده ميکند که علاوه بر سلامت امواج، با يک بار شارژشدن 4 روز کار ميکند.

-3 پيشرفته ترين شبيه ساز بيمار کودک دنيا
پيشرفته ترين شبيهساز بيمار کودک که «هال» نام دارد، مانند يک کودک واقعي براي تمرين عمليات پزشکي شبيه سازيشده است. کمپاني Gaumard Scientific واقع در ميامي فلوريدا، اين شبيه ساز بيمار را ساخته و ارائه کرده است.
شبيه ساز بيمار هال به عنوان يک ابزار آموزشي براي تمرين انواع فرآيندها ازجمله کمک به بهبود تعاملات پزشکان با کودکان طراحيشده است. اين شبيه ساز بيمار مانند يک کودک واقعي حرف ميزند، چشمک ميزند، از درد به خود ميپيچد، هيجانزده شده و حتي گريه ميکند. کادر درماني ميتوانند همانند يک کودک واقعي سرنگ را به بدن او تزريق کنند، خونگيري انجام دهند، از خون موجود در انگشت او براي سنجش ميزان قند خون با دستگاه گلوکومتر استفاده کنند و همچنين علائم حياتي وي را چک کنند.

شکل ۳) هال؛ پیشرفتهترین شبیه ساز بیمار کودک دنیا

اين شبيه ساز بيمار حالت هاي عاطفي مختلفي همانند کسالت، اضطراب و درد را ميتواند داشته باشد. همچنين ميتوان به آن دستورالعمل هايي مانند دنبالکردن انگشت با چشمها و تغيير سايز مردمک چشمش در پاسخ به نور را داد و او به صورت طبيعي اين کارها را انجام خواهد داد.
علاوه بر اين موارد، پزشکان ميتوانند عمليات احياي قلبي ريوي، مُدهاي تهويه مکانيکي دستگاه ونتيلاتور و حتي روشهاي تهاجمي جراحي مانند قرار دادن لوله قفسه سينه (Chest Tube) و لوله تراشه (Tracheal Tube) را بارها بر روي شبيهساز بيمار هال انجام دهند.

-4 طراحي چکمهاي
 براي درمان بيماري شريانهاي محيطي

محققان دستگاهي شبيه يک چکمه اسکي بزرگ ساخته اند که FlowOx نام گرفته است و لخته خون در پاي افراد مبتلا به بيماري شريانهاي محيطي (Peripheral Arterial Disease) را درمان ميکند.
بيماري شريان هاي محيطي (PAD) درواقع باريک شدن شريانهاست که در اين بيماري، شريانها (اغلب عروق قسمت پاييني پا) به دليل رسوبات چربي موسوم به پلاک، باريک ميشوند و همين امر بهتدريج موجب محدوديت جريان خون و بروز علائمي مانند درد در زمان راه رفتن ميشود. اين وضعيت همچنين منجر به از بين رفتن بافت عضلاني و پوست ميشود که ميتواند عوارضي مانند زخمهاي ترميمناپذير را در پي داشته باشد. درمان نکردن اين بيماري ميتواند موجب بروز عفونتهايي شود که قطع پا را اجتناب ناپذير ميکند.


شکل ۴) چکمه FlowOx برای درمان مبتلایان به بیماری شریانهای محیطی

به بيشتر افراد مبتلا به اين بيماري، داروهايي مانند آسپرين براي رقيق شدن خون و کاهش خطر لخته شدن خون تجويز ميشود اما در بسياري موارد، اين داروها کافي نيستند و بيماران اغلب به جراحي براي واردکردن يک لوله نازک به نام استنت يا يک بالن کوچک در رگ براي باز نگاهداشتن و تقويت جريان خون نياز پيدا ميکنند. اين کار نيز خطر بروز يک انسداد ديگر به دليل ملتهب شدن بافت اطراف استنت را به دنبال دارد.

اکنون FlowOx ميتواند راهحل ساده تري ارائه دهد. تحقيقات اوليه نشان ميدهد اين چکمه ها، جريان خون را در بخش پاييني پا (محل تشکيل لخته خون) تا 40 درصد بهبود ميبخشد. دو شلنگ هوا، چکمه FlowOx را به دستگاهي متصل ميکند که به محض روشن شدن، هوا را دائماً به داخل و خارج از چکمه پمپ ميکنند. اين چکمه با تعويض فشار هوا بين مثبت و منفي در فضاي اطراف قسمت پاييني پا، باعث ميشود که خون اکسيژندار بيشتري در سراسر شريانهاي مسدود شده حرکت کند. اين تغيير فشار هوا باعث ارتعاش آرام ديواره هاي رگهاي خوني و تقويت جريان خون در آنها ميشود.
اين چکمه هماکنون در بيمارستان رويال اولدهام در لنکشاير انگلستان تحت آزمايش هاي باليني قرار دارد. سال گذشته 23 داوطلب سالم در دانشگاه اسلو نروژ از اين چکمه استفاده کردند. نتايج تحقيق نشان داد سرعت جريان خون در نقاط مبتلا به بيماري شريانهاي محيطي پس از دو ساعت درمان، 44 درصد بهبود يافت.

-5 انتقال دارو به بدن با دستگاه تزريق بدون درد
محققان دستگاه تزريق داروي بدون دردي ساخته اند که دارو را به شکل مايعي با سرعت 200 متر بر ثانيه در مدت زمان نيمثانيه به بدن انسان منتقل ميکند.
اين دستگاه، Prime نام دارد و حاصل سالها تحقيقات محققان دانشگاه MIT در اين زمينه است. اين فناوري چنان موفق بود که در 2012 ميلادي، يک کمپاني به نام Portal Instrument در اين دانشگاه شکل گرفت تا کار روي آن را ادامه دهد. اکنون Portal Instrument با کمپاني دارويي ژاپني Takeda قراردادي تجاري منعقد کرده است تا دستگاه را به بازار عرضه کند.

شکل ۵) انتقال بدون درد دارو به بدن با دستگاه Prime

دستگاه Prime به اندازه يک ماشين ريشتراش برقي است. اين دستگاه دُز دارو را بدون درد و به شکل جريان مايعي با فشار زياد به بدن وارد ميکند. براي اين منظور، نخست محفظه کوچکي حاوي داروي موردنظر در دستگاه قرار ميگيرد. اين محفظه را ميتوان با داروهاي مختلفي مانند انسولين و واکسنها پُر کرد.
براي انتقال دارو، يک محرک الکترومغناطيسي به محفظه فشار وارد ميشود. به اين ترتيب دارو وارد دماغه کوچک دستگاه که روي پوست قرارگرفته ميشود. دارو با سرعت 200 متر بر ثانيه باضخامت موي انسان از دماغه دستگاه خارج شده و وارد پوست و بافت بدن ميشود. اين روش  بدون درد، بسيار سريع است و حدود يک ميليگرم دارو را در نيمثانيه به بدن منتقل ميکند.
البته در حال حاضر دستگاه تزريق سريع ديگري هم در بازار وجود دارد اما Prime داراي يک سيستم کنترل است که به طور مداوم جريان دارو را رصد ميکند و محرک را در نقطه موردنظر تنظيم ميکند. علاوه بر اين موارد، دستگاه داراي يک اپليکيشن نيز ميباشد که اطلاعات بيمار را با پزشک او به اشتراک ميگذارد.

-6 طراحي يک بالشت هوشمند براي خواب بهتر
مراکز کنترل و پيشگيري از بيماريها آمريکا (CDC) با ميليونها آمريکايي که دچار نوعي اختلال خواب هستند، محروميت از خواب را به عنوان يک بيماري همه گير بهداشت عمومي توصيف کردهاند. اکنون محققان هلندي يک بالشت رباتيک به نام «سومناکس» (Somnox) طراحي کرده اند که باتنظيم الگوهاي تنفسي فرد به افزايش کيفيت خواب وي کمک ميکند.
اين فناوري درواقع يک بالشت رباتيک تنفسي است که ادعا ميشود براي بهبود خواب با کمک به تنظيم تنفس و پخش صداهاي مناسب، ساخته شده است. سومناکس به شکل يک بادامزميني طراحيشده تا بتوان به راحتي آن را در آغوش گرفت. اين بالشت به آرامي منبسط و منقبض ميشود و سازنده آن ادعا ميکند که فرد به آرامي و به طور ناخودآگاه، تنفس خود را تنظيم ميکند.
در سالهاي اخير انواع مختلفي از وسايل کمک درماني پيشرفته ساخته شده اند که با پخش صدا در تلاش هستند تا افراد را به خواب طولاني تر و عميقتر ببرند. سومناکس علاوه بر تنظيم الگوهاي تنفسي، داراي يک بلندگوي داخلي با يک اپليکيشن همراه است که براي پخش صداها انتخاب شده است تا منجر به خواب راحت شود. اين سيستم با صداهاي ضربان قلب، لالايي ها و مراقبه هاي (مديتيشن) هدايت شده بارگيري ميشود اما کاربر ميتواند ليست موسيقي موردعلاقه خود را براي کمک به کيفيت خواب خود آپلود کند.


شکل ۶) بالشت هوشمند Somnox

ارتباط تنظيم ريتم تنفس باکيفيت خواب کمتر قانع کننده است؛ اگرچه کمپاني به مطالعات متعددي اشاره ميکند که ادعاهاي خود را مبني بر اينکه خواب بهتر با ريتم تنفس آهسته مرتبط است، ثابت ميکند. درنهايت، اين نوع از کمک هاي خواب مطمئناً براي برخي اثرگذار خواهد بود. در آزمايش اخير اين کمپاني، مشخص شد که پس از گذراندن شب با استفاده از بالشت سومناکس، 90 درصد از کاربران خواب سريعتر تجربه کردهاند و 70 درصد احساس ميکردند استراحت بهتري داشتند.
سومناکس 9/1 کيلوگرم وزن دارد و ابعاد آن 5/35 در 3/20 در 7/12 سانتيمتر است. اين بالشت رباتيک از پلياورتان نرم با پوشش نايلون ساختهشده است و پوشش بيروني نيز قابل شستشوست.

-7 ساخت يک قاب موبايل
باقابليت اندازه گيري قند خ
ون
افراد مبتلا به ديابت به زودي قادر خواهند بهوسيله قاب گوشي هوشمند خود، ميزان قند خونشان را بسنجند. مهندسان دانشگاه کاليفرنيا سنديگو يک قاب گوشي هوشمند ساخته اند که ميتواند قند خون را آزمايش و تحليل کند و نتايج را به کاربر اطلاع دهد.
نمونه اوليه اين قاب که با نام «GPhone» معرفيشده، چاپ سهبعدي شده و بر روي يک گوشي قرارگرفته است. در گوشه اين قاب، يک حسگر قابلاستفاده مجدد تعبيه شده که به يک مدار چاپي وصل شده است. علاوه بر اين، در امتداد يک طرف قاب، يک قلم و يک قسمت جداشدني طراحي شده که به سوزن هاي قابل استفاده براي تست قند خون مجهز شده است و براي هر بار آزمايش، يکي از سوزنها را در اختيار کاربر ميگذارد. يک اپليکيشن نيز اين قاب را همراهي ميکند تا اطلاعات را از آن گرفته و به کاربر نمايش دهد.


شکل ۷) قاب GPhone با قابلیت اندازه گیری قند خون

کاربر براي تست قند خون، نمونه خون را توسط قلم روي حسگر ميگذارد، قلم به صورت مغناطيسي به حسگر متصل ميشود و حسگر ميزان قند خون را محاسبه کرده و نتيجه را از طريق بلوتوث به اپليکيشن ارسال ميکند. يک آنزيم درون حسگر موسوم به «گلوکز اکسيداز» هنگام واکنش با گلوکز موجود در خون، يک سيگنال الکتريکي توليد ميکند. اين سيگنال توسط الکترودهاي حسگر اندازهگيري ميشود. هرچه غلظت گلوکز خون بالاتر باشد، سيگنال قويتر خواهد بود. اين حسگر سپس اطلاعات را از طريق بلوتوث به گوشي ارسال ميکند که بهعنوان يک مقدار عددي در اپليکيشن نمايش داده ميشود.
نتايج تست ميتواند براي نظارت بر پيشرفت بيمار در طول زمان ذخيره شود يا با پزشک به اشتراک گذاشته شود. هر تست حدود 20 ثانيه طول ميکشد. هنگاميکه کارِ کاربر به پايان رسيد، ميتواند به سادگي سوزن را جدا کرده و دور بياندازد و حسگر را هم خاموش کند.
اين فناوري هنوز در مرحله اثبات مفهومي است و بايد توجه داشت که سوزنها به احتمال زياد هزينه بالايي نسبت به نوارهاي کاغذي که در دستگاه هاي سنجش قند خون متداول استفاده ميشود، دارند. علاوه بر اين، براي انجام اين تست حداقل 12 قطره خون در هر آزمايش موردنياز است. گرچه محققان قصد دارند که اين تعداد را کاهش دهند. محققان اميدوارند که اين فناوري در آينده در گوشي هاي هوشمند استفاده شود.

-8 مسواک زدن در 3 ثانيه با مسواک هوشمند
چند ماه پيش خبري در مورد مسواک «Amabrush» که يک مسواک برقي بود و همه دندانها را در 10 ثانيه تميز ميکرد، منتشر شد. اکنون براي کساني که احساس ميکردند 10 ثانيه زمان زيادي براي تميز کردن دندانها است، يک مسواک هوشمند به نام «يونيکو» (Unico) ارائه شده است و ادعا ميشود دندانها را فقط در 3 ثانيه تميز ميکند.


شکل ۸) مسواک هوشمند Unico
طبق گفته سازنده، اين مسواک درواقع ميتواند تمام دندانهاي کاربر را فقط در 87/1 ثانيه تميز کند اما مدت کامل اين عمليات تا 3 ثانيه افزايش يافت تا کاربر بتواند حداقل دستي به موهاي خود بکشد يا عطر بزند.
يونيکو يک مسواک هوشمند داراي تعداد زيادي از برسهاي کوچک همراه با يک سيستم ميکروپمپ خميردندان است که خميردندان را بهصورت جداگانه به هرکدام از برسها ميفرستد. اين برسها توسط يک واحد قدرت جداگانه که داراي يک موتور و قسمت اتصال بر روي دهانه است، پشتيباني ميشود. همه قطعات در يک جعبه قرار ميگيرند که موتور را بين هر استفاده شارژ ميکند.
اين مسواک در چهار اندازه مختلف به بازار ميآيد که هرکدام در محفظه ماوراءبنفش (UV) قرار ميگيرد تا بعد از استفاده ضدعفوني شود. يونيکو همراه با يک اپليکيشن عرضه ميشود که به کاربر امکان تنظيم زمان شستشو و سرعت برسها را ميدهد.
اين مسواک هوشمند با قيمت 118 دلار فروخته ميشود و طي مدت اخير پيشفروش حيرتآوري داشته است.

-9 تشخيص مشکلات پوستي با گوشي آيفون
يک کمپاني توليدکننده محصولات آرايشي بهداشتي، اسکنري پوستي براي گوشيهاي آيفون ساخته است که تصاوير دقيق از پوست صورت ميگيرد تا کاربر، مشکلات پوستي خود را تشخيص دهد.


شکل ۹) تشخیص مشکلات پوستی با گجت SkinScanner

اين گجت هوشمند که «SkinScanner» نام دارد، توسط کمپاني «نيوتروژنا» (Neutrogena) و با همکاري کمپاني «فيتاسکين» (Fitskin) واقع در نيويورک ساخته شده است.
اين محصول سختافزاري به قسمت بالايي گوشي آيفون متصل ميشود و از طريق مجموعهاي از سنسورها، تصويري بزرگ و دقيق از پوست صورت کاربران به آنها ميدهد؛ تصويري که معمولاً در تبليغات با عنوان «قبل و بعد» ديده ميشود. اين اسکنر به صورت بيسيم با يک اپليکيشن به نام «Skin360» هماهنگ شده است که سلامت پوست فرد را در طول زمان نشان ميدهد و براي مراقبت از پوست کاربر، پيشنهادهايي ارائه ميکند.
اين گجت از 12 لامپ LED و لنزي با بزرگنمايي 30 استفاده ميکند تا عکسي با وضوح بالا از پوست کاربر بگيرد. اين اسکنر همچنين داراي يک سنسور رطوبت در نزديکي لنز است که با گرفتن تصاويري نزديک از سطح پوست، ميزان رطوبت، چينوچروک ها و منافذ پوستي را ميسنجد و به کاربر نمايش ميدهد. اپليکيشن اين اسکنر پوستي نيز با استفاده از يادگيري ماشين، پوست کاربر را با افرادي که در محدوده سني وي هستند، مقايسه کرده و سپس يک نمره از صد براي هرکدام از اين سه شاخص نمايش ميدهد.

-10 اندازه گيري سطح اکسيژن عضلات
 با ردياب تناسب اندام

بازار ردياب هاي تناسب اندام در يک دوره اشباع به سر ميبرد. بهرغم سختگيري هاي سال 2017 و بررسي هاي عمدهاي که دقت اين ابزارها را زير سؤال برد، تخمين زده شده که بازار اين دستگاههاي پوشيدني در طول چند سال آينده تقريباً دو برابر خواهد شد. اکنون کمپاني آمريکايي «Humon» که دستگاه پوشيدني تناسب اندام آن موسوم به «هکس» (Hex) ميتواند چگونگي بهره مندي عضلات يک ورزشکار از اکسيژن را در زمان حقيقي (Real-Time) اندازهگيري کند، به دنبال به دست آوردن بخشي از بازار اين دستگاه ها است.
گروهي از محققان در کمپاني Humon تصميم گرفتند که نوع جديدي از دستگاههاي پوشيدني را براي افرادي نظير ورزشکاران استقامتي که سود بيشتري از اين اطلاعات ميبرند، توليد کنند. «آلساندرو بابيني»، مديرعامل و بنيانگذار اين کمپاني ميگويد: بازار ابزار پوشيدني براي ورزشکاران تا به امروز به اندازهگيري ضربان قلب محدود بوده که شاخص محدودي از خستگي و شدت تمرين است. ورزشکاران با اندازه گيري مقدار اکسيژني که مورداستفاده مجموعهاي از عضلات است، ميتوانند بدون فراتر رفتن از محدوديت هايشان، به سطح شدت تمرين مطلوب خود برسند.
دستگاه Hex از LEDهايي براي انتشار نور مادون قرمز نزديک در بافت هاي کاربر استفاده ميکند تا سطح اشباع هموگلوبين با اکسيژن عضلات را اندازه بگيرد. سطح اکسيژن عضلات (SmO2) را ميتوان با فراهم کردن امکان اندازه گيري سطح فعاليت آن محاسبه کرد.


شکل ۱۰) اندازه گیری سطح اکسیژن عضلات با Hex

دستگاه Hex در ابتدا براي پوشيدن روي ران طراحي شده بود، زيرا عضله چهارسر ران، عضله اصلي است که به حرکات دويدن و دوچرخه سواري قدرت ميبخشد. اين موضوع، Hex را براي ورزشکاران استقامتي جدي کارآمد ميسازد اما به گفته سازندگان، برخي ورزشکاران اين ابزار پوشيدني را با موفقيت روي عضلات ديگر نيز مورداستفاده قرار ميدهند؛ مثلاً وزنه بردارها از آن روي عضلات دو سر بازو استفاده ميکنند. اين دستگاه در زمان حقيقي، تبادل اطلاعات خود را از طريق بلوتوث هم با اپليکيشن هاي iOS يا Android و هم با يک ساعت هوشمند مناسب Garmin انجام ميدهد.

کمپاني Humon که در ابتدا در قالب يک پروژه تحقيقاتي در دانشگاه MIT آغاز به کار کرد، ادعا کرده است که Hex، نخستين ابزار پوشيدني باليني معتبر براي استفاده از حسگرهاي چشمي است تا به صورت غيرتهاجمي، سطح اکسيژن عضلات را بررسي کند. قيمت اين دستگاه 275 دلار آمريکاست و قرار است به زودي به بازار عرضه شود.

منبع: پايگاه آموزشي و اطلاع رساني مهندسي پزشکي
(www.iranbme.ir)

جستجو بر اساس موضوع:
لیست مقالات
ماهيت درماني نور و اثرات آن بر سلولهاي بدن // مقالات علمی و فنی
روش هاي درماني هدفمند عليه ميکروارگانيسم ها // مقالات علمی و فنی
بررسي عملکرد و کاربردِ انواع باتريها و اهميت آنها در تجهيزات پزشکي قسمت اول // مقالات علمی و فنی
جستجو بر اساس موضوع: