کاربر مهمان ||  ورود

مشاهده مطالب ماهنامه

ماهنامه شماره 216

کارآفريني، ستون استوار صنعت تجهيزات پزشکي

نویسنده: مينا دارابي

کارآفريني، ستون استوار صنعت تجهيزات پزشکي دریافت فایل - 788KB

Gozaresh_vije2_216.jpg

صنعت تجهيزات پزشکي در سالهاي اخير نشان داده که توان و ظرفيت بالايي براي توسعه دارد. تعداد شرکت هاي دانشبنيان و استارتاپي تجهيزات پزشکي و ملزومات مصرفي که در سالهاي اخير شکل گرفته اند به خوبي شاهدي بر اين ادعا است.
عليرغم اينکه بخش قابل توجه اي از تجهيزات پزشکي پيشرفته وارداتي هستند اما تعداد تجهيزات پزشکي توليد داخل از تجهيزات وارداتي بيشتر است. استقبال از توليد ملزومات مصرفي و تجهيزات هتلينگ از سوي بخش خصوصي و فعالان بازار در اين سالهاي اخير بيشتر شده اما به نظر ميرسد ورود به توليد تجهيزات پزشکي پيشرفته و هوشمند نيز در حال گسترش است.
تأکيد بر خريد و استفاده از تجهيزات پزشکي توليد داخل از سوي دولت و اهرم هاي اجرايياش تا حدي خيال توليدکنندگان را از بازار و فروش محصولاتشان راحت کرده اما الزام به دريافت گواهي هاي بين المللي و تأکيد بر ورود به بازارهاي بين المللي و صادرات از سوي ديگر، رويکردي است که ميتواند علاوه بر افزايش محصولات توليد داخل کيفيت آن را ارتقا دهد.
وابستگي تجهيزات پزشکي جديد و پيشرفته به نرم افزار و توان برنامه نويسي ميتواند بيش از گذشته باعث پيشرفت جوانان ايراني شود. جواناني که ايده هاي زيادي دارند اما دقيقاً نميدانند چطور ميتوانند اين ايد هها را به اجرا بگذارند و به محصولي قابل عرضه در بازار تبديل کنند.
سال گذشته در سانحه هوايي تهران-ياسوج سه نفر از تکنسين هاي فني شرکت هاي تجهيزات پزشکي که براي سرويس دورهاي تجهيزات بيمارستانهاي ياسوج به اين شهر ميرفتند جانشان را از دست دادند. در پي اين سانحه دلخراش اداره کل تجهيزات پزشکي براي ارج نهادن به زحمات اين عزيزان خدوم يعني مهندس حامد بياني، مهندس علي اکبر نجماني و مهندس مصطفي رضايي، 29 بهمنماه را بهنام «روز نگهداشت و خدمات پس از فروش» نامگذاري کرد. همچنين به همت اين اداره در آخرين روزهاي بهمن ماه 97، همايش ملي تجهيزات پزشکي با هدف نشاندادن راه هاي ورود به بازار، شروع سرمايه گذاري و توليد محصول جديد و ريسکهاي بازار تجهيزات پزشکي به جوانان و کارآفرينان، برگزار شد.
اين همايش با همکاري مرکز کارآفريني دانشگاه تربيت مدرس و جمعي از بزرگان اين حوزه 29 و 30 بهمن ماه در دانشگاه تربيت مدرس برگزار شد.

 سهم توليد داخل
 از بازار تجهيزات پزشکي
 در حال افزايش است


Gozaresh_vije_safavi216.jpg

مهندس سيد حسين صفوي، مدير اداره کل تجهيزات پزشکي به عنوان اولين سخنران افتتاحيه همايش پاي تريبون آمد. او سخنانش را با ياد و خاطره دو نفر از تکنسين هاي فني شروع کرد: سال گذشته چند نفر از تکنسين هاي شرکتهاي تجهيزات پزشکي جانشان را در سانحه هوايي تهرانـ ياسوج از دست دادند. يکي از اهداف اين همايش گراميداشت ياد آنها و يادآوري اين نکته است که در حوزه تجهيزات پزشکي چه جان هايي ازدستداده شده و ما براي پاسداشت آنها بايد نهايت سعي و تلاش خود را بکنيم و اين راه را ادامه دهيم.
او افزود: در اين سالها به دليل تحريم ها شرايط کار سختتر شده است. عليرغم شعارهايي که درمورد تحريمنبودنِ غذا، دارو و تجهيزات پزشکي و به طورکلي کالاي سلامت داده ميشود اين شعار پوچي بيش نيست و تحريم ها بر اين حوزه نيز اعمال ميشود. اينکه معاملات مالي و انتقال پول در حال سخت ترشدن است کاملاً هدفمند است و با هدف ايجاد نارضايتي مردم انجام ميشود.

Gozaresh_vije1_216.jpg

صفوي تأکيد کرد: وظيفه من به عنوان مدير يک اداره پشت سرگذاشتن اين مشکلات با همکاري بخش خصوصي است. همه ما در يک کشتي سواريم و براي مديريت وضعيت بايد تلاش کنيم.
صفوي اظهار کرد: بازار تجهيزات پزشکي و ملزومات، 2.5 ميليارد دلار ارزش دارد که 700 ميليون دلار آن توليد داخل است و افراد زيادي در آن فعاليت ميکنند. يعني سهم توليد داخل ازلحاظ ارزش ريالي 30 به 70 است، اما ازنظر تعداد، محصولات داخلي درصد بيشتري از بازار را پوشش ميدهند. تعداد محصولات داخلي از محصولات وارداتي بيشتر است اما به دليل ارزش محصولات وارداتي و پيچيده بودن تکنولوژي، آنها ارزش اقتصادي بيشتري دارند.
او با اشاره به اينکه در سالهاي اخير اين رقم به نفع توليد داخلي در حال تغيير است، گفت: درحالحاضر 580 شرکت داخلي در حوزه تجهيزات پزشکي داريم که 200 شرکت به صورت دانش بنيان فعال هستند و محصولاتي با فناوري بالا توليد ميکنند. بسياري از محصولاتِ با ارزش و داراي تکنولوژي پيچيده از سوي توليدکنندگان داخلي در حال توليد هستند.
به گفته صفوي در يکي دو سال گذشته 25 محصول ويژه در حوزه ارتوپدي و ... براي اولين بار در کشور در حال توليد است. ازاينرو حرکت ما روبه جلو و اميدوارکننده است.
مدير اداره کل تجهيزات پزشکي خاطرنشان کرد: با کاهش وابستگي به محصولات خارجي، وابستگي ما به ارز کمتر شده و نوسانات نرخ ارز تأثير کمتري بر اين حوزه خواهد داشت.
صفوي در پايان سخنانش گفت: چند سال است که نگاه به حوزه تجهيزات پزشکي دستيابي به بازارهاي بين المللي است. علاوه بر اينکه اين شرکتها درآمد ارزي کشور را افزايش ميدهند ثابت ميکنند که کيفيت تجهيزات پزشکي توليد داخل بالاست. سياست اداره کل، تسهيل تأمين تجهيزات پزشکي است و فرصت کمي براي ايجاد ذخيره استراتژيک وجود دارد. به همين دليل روند اداري واردات و توليد را تسهيل ميکنيم تا اين ذخيره استراتژيک تأمين شود.
در ادامه مراسم افتتاحيه از مهندس مريم جليلي مديرعامل شرکتي که مهندس حامد بياني در آن مشغول به کار بود براي سخنراني دعوت شد. خانم جليلي از ويژگيهاي شخصيتي و تلاش بيوقفه آقاي بياني در جريان کار گفت و تأکيد کرد که او هميشه اميد داشت و به دنبال پيشرفت و آموزش بود.

تقدير از برترين هاي توليد و صادرات
در حاشيه اين مراسم از آيين نامه جديد تجهيزات پزشکي و نرم افزار خدمات پس از فروش رونمايي شد. در ادامه مسئولان اداره تجهيزات پزشکي براي تقدير از شرکت هاي برتر در حوزه هاي گوناگون به روي سن آمدند.
در جريان تقدير از شرکتهاي پيشکسوت توليدکننده از شرکتهاي پارس دنتال، باند و گاز کاوه و صنايع فلزي معلولين که به ترتيب در سالهاي 1359، 1360 و 1362 تاسيس شده اند تقدير شد.
در بخش دوم از توليدکنندگاني که در سال 97 محصول جديدي را به بازار عرضه کردند تقدير شد که اسامي و محصولات آنها به شرح زير است: شرکت صنايع فلزي صاايران، براي توليد کيج کمري و گردني با پوشش تيتانيوم، شرکت زيست تجهيز دانش پويا براي توليد دستگاه BIAPAP و شرکت طبا زيست پليمر براي توليد پانسمان هيدروژن.

همچنين در ادامه از شرکتهاي برتر در ارائه خدمات پس از فروش تقدير شد. پيشگامان صنعت تايماز، الکترونيک پزشکي پيشرفته، پويندگان راه سعادت، فناوري آزمايشگاهي و تجهيزات پزشکي هلال ايران در زمره اين شرکتها بودند.
در پايان اين بخش از مراسم از 4 شرکت پويندگان راه سعادت، آوان طب و همانند ساز بافت کيش که در حوزه صادرات موفق بوده اند تقدير شد. در اين ميان از شرکت جالينوس آريا براي صادرات خدمات پس از فروش تجهيزات پزشکي نيز تقدير به عمل آمد.

Gozaresh_vije8_Mahdavi216.jpg

باوجود تحريم
 صادرات را افزايش ميدهيم

سيد آصف مهدوي، رئيس اداره صادرات اداره کل تجهيزات پزشکي بعد از اهداي لوح تقدير به ايراد سخنراني پرداخت. او گفت: ايران در سال گذشته حدود 24 ميليون دلار صادرات در حوزه تجهيزات پزشکي داشته که بنا بر اعلام مديرکل تجهيزات پزشکي وزارت بهداشت مبني بر 10 برابر شدن ميزان صادرات در حوزه تجهيزات پزشکي، بايد امسال به رقم 240 ميليون دلاري در اين حوزه برسيم.
او افزود: بررسي هاي ما نشان ميدهد که اين هدف بزرگ تحقق خواهد يافت، چراکه هم پتانسيل آن در بازارهاي خارج از کشور وجود دارد و هم شرکت هاي تجهيزات پزشکي داخلي ظرفيت افزايش صادرات را دارند.
مهدوي بابيان اينکه تلاش ميکنيم تا پس از ثبت و جمع بندي اطلاعات، آمار صادرات سال 97 را در سه ماه نخست سال 98 منتشر کنيم، افزود: شرکت هاي ما در دو نمايشگاه تجهيزات پزشکي مديکا و عمانهلث شرکت کردند و دولت به پيشنهاد اداره کل تجهيزات پزشکي 70 درصد يارانه براي اين شرکتها در نظر گرفت تا بتوانند در اين نمايشگاه ها حضور پيدا کنند.

Gozaresh_vije4_216.jpg

او ادامه داد: شرکتها با هزينه اندکي در اين نمايشگاه ها شرکت کردند. هر شرکت بايد براي حضور در اين نمايشگاه ها به صورت آزاد 3150 يورو ميپرداخت، اما 2250 يورو را دولت پرداخت تا شرکتهاي ايراني بتوانند با هزينه اي اندکي در اين نمايشگاه ها حضور پيدا کنند.
مهدوي تأکيد کرد: همه ميدانيم که در يک جنگ اقتصادي هستيم. اگرچه در شرايط سخت هميشه خود را نشان دادهايم. سالهاست در اين اداره براي افزايش صادرات تجهيزات پزشکي تلاش شده و ميشود.
او خاطرنشان کرد: باور به اينکه صادرات تجهيزات پزشکي در ايران حقيقت دارد براي بسياري از افراد غيرقابلباور است. خوشبختانه امسال دستورالعمل صادرات را تهيه کرديم و تلاش کرديم تا در کشورهاي که هدف صادراتي هستند سرمايه گذاري صورت گيرد. همانطور که امروز براي گسترش همکاري ها به عراق ميروم تا شرکت هاي ايراني بيش ازپيش در حوزه صادرات فعاليت کنند.
رئيس اداره صادرات در پايان گفت: عليرغم شدتگرفتن مشکلات بايد تلاش خود را افزايش دهيم و فرصت سازي کنيم و به دنبال ايجاد فناوري هاي نوين برويم. اميدواريم باوجود تحريمهاي ظالمانه اي که به ما تحميل شده است، بتوانيم اين هدف را محقق کنيم.

استارتاپ ها
نبايد نگران مجوزهاي ستادي باشند

Gozaresh_vije7Daliri_216.jpg

عليرضا دليري، معاون توسعه مديريت و جذب سرمايه معاونت علمي رياست جمهوري در پايان مراسم افتتاحيه سخنراني کرد. او گفت: نيروي انساني ايراني در جهان سرآمد است. جوانان ما داراي توان علمي فکر و دانش هستند و در اکثر حوزه ها رکوردشکن بوده اند. حوزه سلامت از اين بخش مستثنا نيست.
او افزود: نيروي انساني ايران فرهيخته و فهيم است اما ضعف ما در تبديل ايده به عمل و محصول است. براي تبديل ايده ها به عمل و شروع فرآيند توليد، نياز به بسترسازي است که در سال هاي اخير شرايط بهتر شده است.
به گفته دليري رتبه علمي ايران در حوزه تبديل ايده به محصول در جهان از رتبه 125 طي دو سال به رتبه 47 رسيده است و اين خود نشان دهنده تلاش شما شرکتهاي تجهيزات پزشکي است.
معاون توسعه مديريت و جذب سرمايه معاونت علمي رياست جمهوري اظهار کرد: معافيت مالياتي، معافيت گمرکي مواد اوليه و تسهيلات ارزان قيمت همگي ميتوانند در کاهش قيمت تمام شده محصول اثرگذار باشند. در سال اخير اگرچه اقتصاد در شرايط رکود قرار داشت  برخي از شرکتها با استفاده از همين اهرمها توانستند سود قابل توجهي به دست آورند. معاونت علمي اين آمادگي را دارد که تمام فعاليتها توسط بخش خصوصي فهيم انجام شود و دانشجويان و نخبگان هم نقشي در اين فرآيندها ايفا کنند.
او گفت: ما به عنوان متولي و سياست گذار وظيفه داريم که شرايط اقتصادي و فني را فراهم کنيم و موانع را از سر راه شما برداريم چراکه دولت نه ميتواند تاجر خوبي باشد نه توليدکننده خوبي است و نه نگاه اقتصادي دارد.
دليري بيان کرد: به همين منظور در 35 کشور دنيا کارگزار صادراتي براي افزايش ارتباطات داخلي با اين کشورها و فروش محصولات و تجهيزات پزشکي هايتک داريم که اين کارگزاران همگي شرکتهاي خصوصي هستند. وجود کارگزار امکان صادرات از ايران به آن کشورها را راحت تر ميکند.
او ادامه داد: بسته هاي حمايتي ديگري ازجمله پرداخت بخشي از هزينه حضور شرکتها در خارج از کشور يا سفر هيئت هاي خارجي به ايران با هدف تقويت صادرات درنظر گرفته شده است. همچنين از ابتداي امسال تاکنون 6 هزار ميليارد تومان از صندوق نوآوري و شکوفايي براي حمايت از شرکت هاي دانشبنيان پرداخت شده است.

Gozaresh_vije3_216.jpg

او در پايان سخنانش افزود: تيم هاي استارتاپي به شکلي هستند که دولت بايد به دنبال آنها بدود. اعضاي تيم اين شرکتها نبايد نگران دريافت مجوز و روالهاي اداري باشند. يکي از نگراني هاي ما در حوزه تجهيزات پزشکي سنگ اندازي ها در فرآيند دريافت مجوز يا پروانه ساخت است. ايرادهاي زيادي در روال اداري ثبت شرکتها و دريافت مجوز وجود دارد. اميدواريم با حضور دکتر نمکي در وزارت بهداشت روال اداري اداره کل تجهيزات پزشکي تسهيل شود. ما نيز در معاونت علمي به دنبال کوتاه کردن زمان صدور مجوزها و اعمال حمايتها و تصميم گيري هاي جديد هستيم.

Gozaresh_vije6_216.jpg

رو راست با جوانان کارآفرين
رامين فلاح نايب، نايب رئيس اتحاديه بازرگانان تجهيزات پزشکي که براي سخنراني درمورد ويژگي هاي بازار تجهيزات پزشکي دعوت شده بود سخنانش را اينگونه آغاز کرد: حوزه تجهيزات پزشکي دانش محور است بنابراين نيروي انساني اين حوزه ارزش اقتصادي بالايي دارند و براي شروع کار، سرمايه گذاري زيادي لازم است.
او افزود: براي مثال در شرکت فناوري آزمايشگاهي 320 نفر مشغول به کار هستند که 56 درصد از نيروي انساني اين شرکت داراي مدرک کارشناسي، 22 درصد داراي مدرک کارشناسي ارشد، 20 درصد داراي تحصيلات دکتري و زير يک درصد داراي مدرک فوق ديپلم هستند. بنابراين فعالان اين حوزه اکثراً از افراد باسواد و تحصيل کرده هستند.
فلاح نايب تأکيد کرد: براي اينکه يک فارغ التحصيل در حوزه مهندسي پزشکي طي يک سال و نيم آينده به يک نيروي کاربلد تبديل شود بايد براي آموزش و تربيت او حدود 250 تا 300 ميليون تومان هزينه شود تا بتواند وارد فعاليت اقتصادي شود. درواقع تربيت اين تکنسينها با کمک شرکت هاي تجهيزات پزشکي که با هدف کسب سود به ميدان آمده اند اتفاق افتاده است.

Gozaresh_vije_p11_216.jpg

او با اشاره به اينکه مخاطبان حوزه تجهيزات که کارکنان بيمارستانها و پزشکان هستند نيز داراي سطح علمي بالايي هستند، گفت: از سوي ديگر سطح سواد و دانش کارکنان اين شرکتها بايد بهدليل حساسيت و پيچيده بودن تجهيزات پزشکي بالا باشد. سطح دانش اين کارکنان به حدي است که در بسياري از موارد استفاده از دستگاه بدون حضور تکنسين شرکت ممکن نيست.
نايب رئيس اتحاديه بازرگانان تجهيزات پزشکي در ادامه به حوزه هاي مغفول مانده و کمتر کار شده در حوزه تجهيزات پزشکي اشاره کرد و گفت: اگر قرار باشد حوزه هاي مغفول مانده تجهيزات پزشکي را نام ببريم ميتوان به CSR، کنترل عفونت، تفکيک زباله و بيخطرسازي، خدمات سلامت منزل، MegaLabs و تکنيک هاي جراحي قلبي و ارتوپدي اشاره کرد. شرکت ها ميتواند در اين بخش ها سرمايه گذاري کنند. نگهداري، تعمير و سرويس دورهاي دستگاه ها نيز يکي ديگر از حوزه هايي است که کارآفرينان بهخوبي ميتوانند وارد آن شوند.

Gozaresh_vijep12_216.jpg

او درخصوص ريسک هاي موجود در بازار ايران نيز گفت: شايد يکي از ريسک هاي مهم براي شروع فعاليت اقتصادي در ايران تضمين نشدن برگشت سرمايه باشد. نه تنها برگشت سرمايه تضميني ندارد بلکه درمواردي دولت حتي پولي که تعهد کرده را پرداخت نميکند. درست مانند عدم پرداخت مطالبات شرکتهاي تجهيزات پزشکي که بسيار طولاني شده است. علاوه بر اين موارد، سياست قيمت گذاري تجهيزات پزشکي و دريافت ماليات از شرکتهاي نوپا نيز ميتوانند در کاهش رشد کارآفريني و جانگرفتن شرکتهاي نوپا موثر باشند.
فلاح نايب تأکيد کرد: اينکه ميگويند کارآفرين تا سه سال ماليات نميدهند داستاني است که بايد تبديل به واقعيت شود. دولت براي حمايت از کارآفريني بايد اقدام کند. طي چند سال گذشته 15 نفر از نخبگان مشغول به کار در شرکت ما که حدود 1و نيم ميليون يورو براي پرورش آنها هزينه شده بود مهاجرت کردند. اين موضوع به خوبي نشان دهنده هدررفت سرمايه اين کشور است.
بهگفته او در بسياري از کشورها، ساختارهاي دولتي و قوانين از فعالان بخش خصوصي حمايت ميکنند. اين در حالي است که قوانين در کشور ما آنچنان تسهيل کننده فرآيندهاي اداري نيست.
فلاح نايب در بخش ديگري از سخنانش گفت: تابهحال آماري از تعداد فعالان اين صنف منتشر نشده است و ما هنوز نميدانيم چند نفر در حوزه تجهيزات پزشکي مشغول به کار هستند. دانستن اين اطلاعات براي کساني که ميخواهند فعاليت اقتصادي را در اين شاخه از صنعت شروع کنند بسيار مهم و حياتي است چراکه با نبود آمار دقيق، امکان برنامه ريزي و پيشبيني وضعيت دشوار ميشود. طبق برآوردهاي ما حدود 3016 شرکت تجهيزات پزشکي واردکننده در اين صنف وجود دارد. حدس من اين است که حدود 100 هزار نفر در بازار تجهيزات پزشکي فعال هستند و اگر اينطور باشد پول موجود در اين بازار به نسبت تعداد اعضايش بسيار اندک است.
او خطاب به شرکتهاي نوپا گفت: يک شرکت کارآفرين نوپا براي شروع بايد بيش از هر چيز بر آموزش تمرکز کند. در شرکت فناوري آزمايشگاهي هر سال به طور متوسط 2438 نفر روز آموزش ارائه ميشود که در نوع خود هزينه بسيار زيادي را به اين شرکت تحميل ميکند.
نايب رئيس اتحاديه بازرگانان تجهيزات پزشکي در پايان گفت: يکي از نگرانيهاي من کاهش سطح معلومات و دانش افراد فعال در اين حوزه است. همانطور که بيش از دو سال است که مطالبات شرکتهاي تجهيزات پزشکي به صورت کامل تسويه نشده و شرکتها با کمبود نقدينگي مواجه هستند با کاهش دوره هاي آموزشي نيز مواجه هستيم و اين موضوع مانع رشد دانش و به روزشدن اطلاعات تکنسينهاي شرکتها است. طي 6 سال گذشته هيچ شرکت بزرگي به صنعت تجهيزات پزشکي اضافه نشده و همين موضوع به خودي خود نشان دهنده آن است که قرار نيست اتفاق خوبي در اين بخش رخ دهد.

Gozaresh_vije9_216.jpg

از بخش خصوصي
دست ياري ميطلبم

مهندس صفوي، مدير اداره کل تجهيزات پزشکي بعد از اتمام افتتاحيه در جمع خبرنگاران حاضر شد. او درخصوص لزوم گراميداشت روز نگهداشت و جايگاه تکنسين هاي تجهيزات پزشکي گفت: ازآنجاکه ماهيت اين شغل نيز با خطرات و پديده هاي زيادي سروکار دارد لازم بود ياد و خاطره عزيزاني که در سانحه هوايي و براي انجام سرويس هاي دوره اي جانشان را از دست دادند، زنده نگهداريم.
او افزود: مخاطبان اين همايش بيش از آنکه شرکتها باشند دانشجويان و فارغ التحصيلاني هستند که با فضاي کسب وکار و کارآفريني در اين حوزه آشنا شوند.
در پاسخ به پرسش يکي از خبرنگاران که پرسيد «آيا جايگاه اداره کل تجهيزات پزشکي نسبت به زمان حضور دکتر مسائلي تغيير کرده يا خير»، دکتر صفوي گفت: اداره کل تجهيزات پزشکي در هيچ دوره اي مستقل نشده است. زماني ميتوان از استقلال اين سازمان صحبت کرد که اين سازمان در ساختاري جداگانه ديده شود و بودجه جداگانه داشته باشد. امروز هم ساختار اداره کل همچنان مانند قبل زير نظر سازمان غذا و دارو است. موضوعات حوزه تجهيزات پزشکي به قدري بااهميت است که بنده در بسياري از جلسات درکنار دکتر پيرصالحي حضور دارم و به وزير بهداشت گزارش هايي ارائه ميکنم.
او توضيح داد: وظيفه اداره کل تجهيزات پزشکي مديريت اين حوزه با هدف ارتقاي کيفي و ثبات در قيمتگذاري است. درواقع انجام وظايف رگولاتوري همان چيزي است که بايد از سوي ما انجام شود. اين موضوع در همه جاي دنيا تعريف شده است و نميتوانيم وظايفي خارج از اين سطح براي خود تعريف کنيم.
صفوي درمورد نتايج اقدامات دکتر مسائلي نيز گفت: ايشان در حوزه رگولاتوري تجربه زيادي دارند. نتيجه مديريتي ايشان هم اين است که در اين حوزه توانستند تغييرات زيادي را انجام دهند. ما هم بايد بيش از گذشته با کمک شرکتهاي تجهيزات پزشکي به فکر تغيير باشيم.
مدير اداره کل تجهيزات پزشکي افزود: ما خود را جداي از شرکتهاي تجهيزات پزشکي نميدانيم. من از شرکتهاي فعال که سالهاست در اين حوزه فعاليت ميکنند و شبکه هايي براي مقابله با تحريم دارند دست ياري ميطلبم. اميدواريم بتوانيم بهتر از گذشته عمل کنيم.
در ادامه خبرنگاري ديگر پرسشي درخصوص موضوع قيمت گذاري به عنوان چالش سالهاي اخير اين حوزه مطرح کرد و پرسيد: وزارت بهداشت به عنوان نهاد خريدار تجهيزات پزشکي اقدام به قيمت گذاري ميکند و اين تمرکز اختيارات به نوعي تعارض منافع را ايجاد کرده است. تصميم شما براي قيمتگذاري چيست.
صفوي در پاسخ به اين پرسش گفت: بهترين سيستم در هر صنف اين است که قيمته ا آزاد باشد و بازار خودش قيمت را تعيين کند. در اين شکي نيست. تجربيات سالهاي گذشته نشان داده که بازار نتوانسته ازنظر قيمت، نياز بيماران و مراکز درماني که درواقع استفاده کنندگان نهايي تجهيزات پزشکي هستند را برآورده کند. ما با افزايش قيمت هاي غيرطبيعي روبرو بوده ايم و به همين دليل دولت و مراکز درماني انتظار داشتند که همزمان با طرح تحول نظام سلامت در حوزه قيمتگذاري ورود کنيم.
او افزود: اداره کل با کميسيون اقتصادي و ساختاري که دارد با توجه به رعايت قوانين موجود دراين زمينه اقدام به قيمتگذاري ميکند. از سوي ديگر اداره کل خريدار تجهيزات پزشکي نيست.
صفوي تأکيد کرد: مراکز درماني تحت نظارت وزارت بهداشت و سازمان بيمه سلامت، خريدار هستند. اين موضوع درمورد دارو هم در حال رخ دادن است. قيمت گذاري به نحوي که بخش خصوصي بتواند از عهده فعاليت اقتصادي بربيايد و به حيات خود ادامه دهد از نيازهاي حوزه تجهيزات پزشکي است.
او اظهار کرد: لازم است به اين نکته توجه شود که ما به حوزه هايي که نيازي به قيمت گذاري در آن نبوده، ورود پيدا نکرديم. از زمان دکتر ديناروند که260 هزار کالا با کد IRC ثبت شد تنها 12 هزار کالا قيمتگذاري شدند.
او در پاسخ به سؤال ديگري مبني بر اينکه تحريم هاي دوره پيش سخت تر بودند يا امروز، گفت: در تحريم هاي ابتداي سال 90 همه ما به برجام اميدوار بوديم. بعد از تحريمهاي آن دوره اتفاقات خوبي افتاد. يکي از کمپانيهاي خيلي خوب به ايران آمد و قول هايي داد و اقداماتي انجام شد. اما بعد از تغيير رياست جمهوري آمريکا شرايط پيچيده تر شد که براي حل مشکلات نياز به حميت و همراهي يکديگر داريم.

جستجو بر اساس موضوع:
لیست مقالات
توليدکنندگان تجهيزات پزشکي تاکيد کردند: تقويت توليد داخل با يکسانسازي ارزي، تامين سرمايه در گردش، بهبود قوانين و کاهش واردات // گزارش ویژه
نگاهي به فلسفه تشکيل هيات امناي صرفه جويي ارزي و تغييرات جديد در آن آيا سياست حمايت از توليد داخل ادامه خواهد داشت؟ // گزارش ویژه
سرنوشت طرح تحول نظام سلامت در دستان بودجه // گزارش ویژه
طرح تحول ساختار آزمايشگاهها در هاله ا ي از ابهام فعالان صنفي همراه مي شوند يا تحريم ميکنند // گزارش ویژه
تلاش براي افزايش 10 برابري صادرات در روزگار کاهش توليد // گزارش ویژه
دانشجويان علاقه‌مند اما دلزده و سردرگم // گزارش ویژه
اخذ همگاني CE محرک صادرات اما باري تحميلي بر دوش توليد // گزارش ویژه
حال و روز رسانه هاي حوزه سلامت از ديدگاه اصحاب رسانه، کتمان واقعيت هاي نظام سلامت، عامل آسيب هاي بزرگ // گزارش ویژه
نگاهي به سابقه و چالشهاي پيش روي ايمني بيمار در مواجهه با عفونتهاي بيمارستاني ... و اين ميکروب هايي که دست کم گرفته مي شوند // گزارش ویژه
نگاهي تفصيلي به حمايت از شرکت هاي دانش بنيان تجهيزات پزشکي؛ حمايت از توليد ثروت از علم راهکاري براي بستن چاه هاي نفت // گزارش ویژه
گپی با شرکت های تجهیزات پزشکی // گزارش ویژه
بيست و يکمين نمايشگاه ايران هلث برگزار شد؛ تحريم ها در راه است، کمربندها را محکم ببنديد // گزارش ویژه
چالشها و چشم انداز رشته مهندسي پزشکي روي ميز اساتيد دانشگاه تهران؛ دانشجويان امروز؛ آينده سازان ميهن يا مهاجران // گزارش ویژه
طرح تحول نظام سلامت؛ مهربان با مردم، نامهربان با بيمه ها و اصناف // گزارش ویژه
توليدکنندگان از چالش هاي خود ميگويند؛ جسم تبدار توليد درانتظار درمان // گزارش ویژه
چندوچون ِحضور در نمايشگاههاي تخصصي تجهيزات پزشکي // گزارش ویژه
نه راهی به پيش، نه راهی به پس // گزارش ویژه
هم انديشي براي پرداخت مطالبات شرکتهاي تجهيزات پزشکي، 45 روزي که هنوز نرسيده است // گزارش ویژه
منتخبي از شرکت هاي مهندسي پزشکي و دانشگاه هاي علوم پزشکي // گزارش ویژه
گزارش ویژه، بخش دوم // گزارش ویژه
به مناسبت انتشار دويستمين شماره ي ماهنامه مهندسي پزشكي، دويست بار سپاس از شما // گزارش ویژه
بيست و ششمين اجلاس سراسري مديران تجهيزات و ملزومات پزشکي و اولين نمايشگاه نورث هلث، نظارت ها بايد کاملتر شود // گزارش ویژه
توانمندسازي مديران بيمارستان، هدف اصلي نهمين دوره از کنگره مديريت بيمارستاني // گزارش ویژه
هفتمين کنگره تخصصي و اولين کنگره بين المللي استانداردهاي تجهيزات پزشکي و کنترل عفونت برگزار شد // گزارش ویژه
رشته مهندسي پزشکي، از دانشگاه تا بازارکار // گزارش ویژه
توليد با کيفيت، پشتوانه صادرات موفق // گزارش ویژه
ايران هلثي ديگر، رونمايي از بسته حمايتي صادرات تجهيزات پزشكي // گزارش ویژه
نگاهي به جايگاه ادارات تجهيزات پزشكي در دانشگاه ها // گزارش ویژه
شركت هاي تجهيزات پزشكي در كش و قوس معرفي ناظر فني // گزارش ویژه
ادغام گرايش هاي مهندسي پزشكي؛ تعجيل يا فرصت؟ // گزارش ویژه
حرف آخر؛ مشكل كارآفرينان ايراني در كجاست؟ // گزارش ویژه
شركت هاي تجهيزات پزشكي، زير فشار تلنبارشدن مطالبات // گزارش ویژه
چون و چراهاي رتبه بندي شركت هاي تجهيزات پزشكي // گزارش ویژه
سلامتي براي همه، همه براي سلامتي // گزارش ویژه
برچسبي براي تضمين سلامت و كيفيت // گزارش ویژه
بررسي آموزش هاي عملي مکمل در رشته مهندسي پزشکي؛ در بازاركارامروز؛ تحصيلات دانشگاهي اولويت دارد يا مهارت عملي؟ // گزارش ویژه
قانون يا فرهنگ؛ موانع اشتغال خانم هاي مهندس کدام است؟ // گزارش ویژه
زمان آن است كه ارتباط بين صنعت و دانشگاه نهادينه شود... // گزارش ویژه
حضور 600 شركت در بزرگ ترين رويداد تجهيزات پزشكي كشور // گزارش ویژه
چالش هاي توليد و صادرات تجهيزات پزشكي پس از برجام // گزارش ویژه
هماهنگي نهادهاي فعال در حوزه ساخت بيمارستان، شعار دومين كنگره ساخت بيمارستان // گزارش ویژه
چهل و يکمين نمايشگاه عرب هلث برگزارشد: informa براي حضور در ايران هلث اعلام آمادگي كرد.. // گزارش ویژه
انجمن توليدکنندگان درتب وتاب انتخابات صنفي // گزارش ویژه
بخش تجهيزات پزشکي آزمايشگاه مرجع کنترل غذا و دارو راه اندازي شد // گزارش ویژه
تجهيزات پزشکي، حلقه مفقوده چرخه استريليزاسيون // گزارش ویژه
چهل درصد صرفه جويي درحوزه تجهيزات پزشكي، در سايه قيمت گذاري // گزارش ویژه
برگزاري اولين گردهمايي مديران شرکت هاي دانش بنيان حوزه سلامت // گزارش ویژه
اولويت محور فعاليت هاي دولت بايد اقتصاد دانش بنيان باشد .... // گزارش ویژه
شركت هاي موفقي داريم كه در فهرست شركت هاي دانش بنيان نيستند // گزارش ویژه
443 شرکت دانش بنيان در حوزه سلامت فعال هستند.. // گزارش ویژه
اعتباربخشي؛ ايمني بيمار، ارتقاي كيفي خدمات // گزارش ویژه
مهندسي پزشکي در کش و قوس طرح تحول سلامت: تکليف مهندسان پزشکي در طرح قاصدک چه مي شود؟؟؟ // گزارش ویژه
اداره کل تجهيزات پزشکي در کش و قوس قيمتگذاري // گزارش ویژه
گلايه هاي توليدکنندگان از حمايت ها؛ فقط وعده! // گزارش ویژه
هجدهمين نمايشگاه بين المللي ايران هلث؛ نمايشگاهي با رويکرد متفاوت // گزارش ویژه
شرکت هاي مشاور تجهيزات پزشکي در انتظار رتبه!!! // گزارش ویژه
طرح تحول نظام سلامت در انتظار بودجه اي کلان // گزارش ویژه
آيا رشد بودجه سلامت در سال 94 واقعي است؟ // گزارش ویژه
رايزنيهاي چندجانبه جواب داد؛ عرب هلث سال آينده با حضور ايران برگزار ميشود // گزارش ویژه
بيماران، قربانيان گمنام عفونت هاي بيمارستاني..... // گزارش ویژه
وزارت بهداشت در تكاپو براي ساخت بيمارستان // گزارش ویژه
مصوبه جديد مجلس درباره قانون قاچاق؛ عرصه براي عرضه کنندگان کالاي قاچاق تنگتر ميشود // گزارش ویژه
دستورالعمل پیشگیری و مبارزه با قاچاق تجهیزات پزشکی // گزارش ویژه
تغيير داستان قاچاق با دستورالعمل جديد مبارزه با قاچاق // گزارش ویژه
تاثير رفع انحصار در کاهش قيمت کالاهاي مصرفي پزشکي // گزارش ویژه
قيمت تجهيزات پزشکي در وضعيت پايدار // گزارش ویژه
شناسايي صحيح بازار هدف، لازمه صادرات است // گزارش ویژه
بسته حمايت از توليدات داخلي تجهيزات پزشكي // گزارش ویژه
ايران هلث هفدهم با 25 درصد افزايش غرفه ها برگزار شد // گزارش ویژه
بازپرداخت مطالبات شرکت هاي تجهيزات پزشکي از دانشگاه ها؛ وعده اي شيرين اما در کش و قوس ... // گزارش ویژه
گفتگو با اعضاي کميسيون بهداشت مجلس درباره سلامت؛ افزايش بودجه سلامت، خوب اما ناکافي // گزارش ویژه
موفقيت نمايندگان ايران در نمايشگاه 2014 Arab Health // گزارش ویژه
تجهيزات و خدمات مهندسي پزشکي، مهيا براي صادرات // گزارش ویژه
سازمان نظام پزشکی؛ حلقه اتصال تمام فعالان صنف // گزارش ویژه
حلقه‌های مفقوده‌ی ارتباط صنعت و دانشگاه // گزارش ویژه
حمايت از توليد ايراني فقط شعار نيست... // گزارش ویژه
مطالبات شركت هاي تجهيزات پزشكي // گزارش ویژه
شكست انحصار به حوزه تجهيزات پزشكي هم راه يافت... // گزارش ویژه
كارنامه صادرات تجهيزات پرشكي، موفق يا ناموفق! مدير كل تجهيزات پزشكي: براي رفع موانع آمده ام نه مانع تراشي! // گزارش ویژه
ايران هلث، ‌عرصه توانمندي هاي داخلي // گزارش ویژه
جستجو بر اساس موضوع: