کاربر مهمان ||  ورود

مشاهده مطالب ماهنامه

ماهنامه شماره 216

معاون فني و عملياتي اورژانس: سرعت توسعه امکانات اورژانس کم است

نویسنده: پرنيان سلطاني

معاون فني و عملياتي اورژانس: سرعت توسعه امکانات اورژانس کم استدریافت فایل - 458KB

معاون فني و عملياتي سازمان اورژانس کشور اگرچه نگراني ها در حوزه اورژانس را چندان جدي نميداند اما تأکيد ميکند که سرعت توسعه و تجهيز خدمات اورژانس بايد افزايش پيدا کند. او با وجود اينکه ميداند ناوگان اورژانس هوايي طي سه سال گذشته 41 بالگرد را در اختيار گرفته و اخيراً تا اين حد توسعه يافته اما بازهم اين ميزان را کافي نميداند.
دکتر حسن نوري، در مصاحبه پيش رو از پيشرفت هاي اورژانس و چالش هاي کنوني اش در چند سال اخير ميگويد.

DrHasan_noori216.jpg

  در سال هاي اخير چه اقداماتي براي توسعه اورژانس انجام شده است؟
اورژانس يک سازمان عملياتي است که فعاليتهايش مستقيم بر سلامت مردم تأثيرگذار است، بنابراين کوچکترين تغيير در برنامه هاي سازمان اورژانس، تغييرات زيادي را در سلامت مردم ايجاد ميکند. ارائه خدمات و برنامه ريزي در اين زمينه بسيار حساس است.
ساختار اورژانس شامل سه بخش نيروي انساني، تجهيزات و فرآيندها است. براي بهبود فرآيندها جلسات متعددي گذاشته شده و روي اين موضوع متمرکز شديم که چه تغييراتي ميتوانيم اعمال کنيم تا کيفيت ارائه خدمات را بهتر از قبل کند.
براي اصلاح روال جذب نيروي انساني سعي کرديم نيروهاي تخصصي را جايگزين کارکناني که داراي مدرک ديپلم بودند کنيم. امروز تمام کساني که در اورژانس مشغول به کار هستند در رشته هاي مرتبط مثل پرستاري، هوشبري و فوريت هاي پزشکي تحصيل کرده اند. براي افزايش مهارت هاي باليني همکاران دوره هايي با عنوان مديريت مصدومين پيش بيمارستاني برگزار کرديم تا مهارت عملياتي کارکنان بيش از قبل شود.

  درمورد اصلاح فرآيندها چه تغييراتي اعمال شد؟
ويزيت بيمار از زماني که نيروي اورژانس بر بالين او حاضر ميشود تا زماني که به بيمارستان منتقل شود براساس فرآيندهايي انجام ميشود که نياز به تغييراتي داشت. اجراي طرح 247 نتيجه يکي از همين تغييرات بود. درگذشته فرآيند ويزيت و انتقال بيمار سکته قلبي  به اين شکل بود که بيمار بعد از انتقال به بيمارستان بايد از سوي متخصص اورژانس و سپس توسط متخصص قلب ويزيت ميشد و برايش پرونده تشکيل ميشد. همانطور که ميدانيد بيماري که دچار سکته قلبي شده باشد از زمان شروع درد، 90 دقيقه براي اينکه رگ هايش باز شود فرصت دارد و هرچقدر که از بسته شدن عروق بگذرد بخشي از عضلات قلبي از بين ميرود و شانس زندگي کاهش مي يابد. فرآيند ويزيت و پذيرش بيمار نسبت به اين زمان طلايي براي درمان بسيار زياد بود. به همين دليل تصميم گرفته شد در منزل بيمار نوار قلب بيمار را گرفته و براي متخصص قلب ارسال کنيم. اگر پزشک تشخيص بدهد که بيمار دچار انسداد عروق کرونر شده اورژانس موظف است که مستقيم او را به کتلب منتقل کند. اين تغيير در فرآيند منجر به صرفه جويي در زمان طلايي و درمان سريعتر بيمار شد. امروز اين فرآيند در تهران و برخي استانها در حال انجام است.

Orjans216_2.jpg

در مورد بيمار سکته مغزي هم شرايط به همين نحو بود و زمان زيادي براي ويزيت از دست ميرفت. درحاليکه پزشک متخصص با تزريق يک آمپول ميتواند حدود 60 درصد بيماران را از فلج دائمي نجات دهد. هر دقيقه اي که تزريق اين دارو به تعويق بيفتد دو ميليون نورون از دست ميرود و بعد از سه ساعت و نيم تا گاهي تا چهار و نيم ساعت پزشک اجازه تزريق ندارد. با اجراي طرح 724 کارکنان اورژانس، بيمار را مستقيم به مرکز سيتياسکن مغز منتقل ميکنند و درمان از همانجا شروع ميشود. اين دست تغييرات در فرآيندهاي ديگر اورژانس نيز در حال انجام است.

 تجهيز و نوسازي ناوگان اورژانس از چه زماني شروع شد؟
استانداردسازي آمبولانس هاي اورژانس در دهه 80 شروع شد و از  سال 93 تقويت شد.
نوسازي ناوگان اورژانس کشور اگرچه هنوز به پايان نرسيده اما بعد از رفع تحريمها سرعت گرفت و ما توانستيم آمبولانس هايي مجهز که داراي استانداردهاي روز دنيا هستند را وارد کشور کنيم.
استفاده از موتورآمبولانس ها در شهر تهران و کلان شهرهاي ديگر که ارائه خدمات سلامت به دليل ترافيکهاي سنگين دچار کندي و مشکلات زيادي ميشود از يک سال و نيم گذشته در حال اجرا است. اين طرح در تهران به صورت جامع در حال اجرا است. به طوريکه 200 دستگاه موتورآمبولانس براي سهولت تردد در اين شهر خريداري شد اما در کلان شهرهاي ديگر به صورت محدود در حال اجرا است و انشاالله به زودي توسعه داده خواهد شد.
ناوگان اورژانس تهران که درحال حاضر شامل 210 آمبولانس فعال است با افزودهشدن موتورآمبولانس ها تا دو برابر افزايش پيدا ميکند ضمن اينکه ارائه خدمات با سرعت بيشتري صورت ميگيرد.
اورژانس دريايي از قبل هم وجود داشت. برنامه خريد 5 دستگاه آمبولانس دريايي را دردست داريم که 3 دستگاه به زودي وارد ناوگان خواهند شد.

 براي تأمين تجهيزات پزشکي موردنياز اورژانس چه چالش هايي داريد؟
ترجيح ما اين است که تجهيزات پزشکي موردنياز اورژانس را از شرکت هاي داخلي خريداري کنيم. اگر شرکتهاي داخلي تلاش کنند کالاها و تجهيزات پزشکي باکيفيت مورد نياز ما را توليد کنند قطعاً از آنها خريداري ميکنيم.
اين اتفاق درمورد تله کارديوگراف رخ داد. در پي اعلام نياز اورژانس به اين دستگاه چند شرکت مشغول به ساخت شدند و تجهيزات موردنياز اورژانس از همان شرکت ها خريداري شد.
الکتروشوکهاي خودکار که بايد در مکان هاي عمومي دردسترس مردم باشد از ديگر مواردي است که به تعداد زيادي از آن نياز داريم.
شرکتها به ما قول دادند که تا سه ماه آينده الکتروشوک ها را عرضه کنند اما اگر امکان توليد اين محصول در داخل کشور نباشد مجبور به واردات ميشويم.
درکل ارائه خدمات تخصصي نظير توسعه تله مديسين درواقع به تجهيزات پيشرفته تر نياز دارد.
تله سونوگرافي و تله تست از ديگر بخشهاي تله مديسين است که بايد توسعه پيدا کند. در صورت خريد اين دستگاه ها امکان انجام سونوگرافي و آزمايش ها در آمبولانس وجود خواهد دشت که بيشک اثر جدي بر بهبود سلامت مردم دارد. براي توسعه اين بخشها نيازمند کمک بخش خصوصي هستيم.  تأکيد ما اين است که اين محصولات با سرمايه داخلي و ظرفيت داخلي توليد شود و عوايد آن به کشورمان بازگردد.

Oorjans216.jpg

 راه اندازي اورژانس هوايي ازجمله اقداماتي است که همزمان با طرح تحول شروع شد. در حال حاضر چه تعداد بالگرد در ناوگان اورژانس وجود دارد؟
توسعه ناوگان هوايي اورژانس از سال 93 و با شروع طرح تحول نظام سلامت شروع شد. در سال 93، 5  فروند بالگرد فعال داشتيم. بعدازاينکه طرح تحول در حوزه اورژانس نيز شروع شد به ترتيب به 19، 21 و درحال حاضر به 41 فروند رسيد.

 اين بالگردها در اختيار خود اورژانس است؟
بالگردها را از سازمان هاي مختلفي مانند سپاه، ارتش، شرکتهاي خصوصي-دولتي و غيردولتي کرايه ميکنيم. يکي از بهترين همکاري ها در اين زمينه را نيروي مسلح دارد. اگرچه که اين بالگردها مخصوص ارائه خدمات پزشکي نيستند اما در شرايط کنوني بسيار کمک کننده و مؤثر هستند.
تعدادي مديکوپتر هم وارد شده که درحال ارائه خدمات هستند. ما نياز داريم که ناوگان هوايي اورژانس را مطابق با استانداردهاي روز دنيا توسعه دهيم. نبود بالگرد مجهز به ديد در شب براي ارائه خدمات در ساعات تاريک شبانه روز هم نقصاني است که بايد رفع شود.

  به دليل تنوع مناطق طبيعي ايران ناوگان اورژانس بايد مجهز به آمبولانسهايي با ويژگي هاي متفاوت باشد. اين يکي از پرتکرارترين مطالبات کارکنان اورژانس پيش بيمارستاني است. سازمان اورژانس براي حل اين موضوع چه برنامه هايي در نظر دارد؟

اگرچه آمبولانس هايي که در ايران وجود دارند مطابق با استانداردهاي دنيا هستند اما در بسياري از مناطق نياز به انواع ديگري از آمبولانس ها وجود دارد. براي مثال آمبولانس ها در بازار تهران نميتوانند حرکت کنند. بنابراين از موتورهاي چهارچرخ مجهز براي خدمت رساني در اين مناطق استفاده ميکنيم.
هاورکرافت نيز که نوعي شناور آبي-خاکي است ميتواند در منطقه شمال کشور و به خصوص در تعطيلات و روزهاي اوج ترافيک به کار بيايد. اين وسيله روي زمين و دريا حرکت ميکند و ميتواند در کنار جاده هاي شلوغ حرکت کند.
آمبولانس هاي ريلي از ديگر ايده هايي است که قرار است به اجرا دربيايد. دکتر محمدزاده رئيس راه آهن استقبال خوبي داشتند. بناست 30 دستگاه واگن را تبديل به آمبولانس کنيم. بسياري از مشکلات ترددي و ترافيک از اين طريق حل ميشود. اگر در زلزله کرمانشاه و حادثه قطار سمنان ميتوانستيم از آمبولانس هاي ريلي استفاده کنيم خدمات رساني سريعتر، بهتر و با هزينه اي کمتر انجام ميشد. 15 واگن از اين واگن ها به نحوي طراحي ميشوند که بتوان آنها را به هم وصل کرد تا بيمارستان ريلي ايجاد شود.

 مهمترين چالش حوزه اورژانس پيش بيمارستاني از ديد شما چيست؟
به اين دليل که فرآيندها در حال تغيير و دستکاري است چالش نگرانکنندهاي در حوزه اورژانس نميبينم. همچنين توسعه سيستم اورژانس پيش بيمارستاني بايد بيشازپيش سرعت بگيرد تا بتوانيم در تمامي کشور جاده هاي فرعي و اصلي، مکان هاي دورافتاده و شهرهاي بزرگ خدمات سلامت ارائه کنيم. با 41 فروند بالگرد و 2700 پايگاه اورژانس نميتوانيم کشور را اداره کنيم بلکه بايد به برنامه ها شتاب دهيم.

جستجو بر اساس موضوع:
لیست مقالات
در خواست جامعه آزمايشگاهيان کشور از وزير بهداشت؛ از دکتر نمکي که جزو جامعه آزمايشگاهيان کشور است انتظار توجه بيشتر داريم // گفت و گو
گزارشي از توليد اولين دستگاه شتاب دهنده خطي پرتودرماني سرطان در کشور توان ايراني در خدمت بيماران ايراني // گفت و گو
ايجاد شبکه هاي آزمايشگاهي طرحي به نفع مردم يا راهي براي کاهش سهم بخش خصوصي // گفت و گو
توصيه مديرعامل شرکت چالشگران ادراک ناب به مسئولان ظرفيت شرکتهاي استارتاپي را بشناسيد // گفت و گو
عضو انجمن جراحان ارتوپدي ايران: تمام جراحي هاي ارتوپدي ضروري است // گفت و گو
اداره کل تجهيزات پزشکي ظرفيت مغفول مانده براي حل مشکلات // گفت و گو
ساختار اداري تجهيزات پزشکي بلاتکليف و مبهم // گفت و گو
مدير آزمايشگاههاي مرجع سلامت: ايجاد آزمايشگاه هاي مجموعه اي تنها راه کنترل هزينه هاي خدمات // گفت و گو
جشن 20 سالگي انجمن توليدکنندگان و رونمايي از پوستر ايران هلث 98 // گفت و گو
بيمارستان ها در انتظار جذب مهندس پزشک // گفت و گو
درخواست دانشگاه علوم پزشکي تربت حيدريه از هيئت امناي ارزي؛ به جاي پول نقد اوراق را از دانشگاه ها بپذيريد // گفت و گو
راه حل مشکلات و چالشهاي حوزه آزمايشگاه در گرو يک اقدام ملي و هماهنگ است اگر بگويم همه چيز عالي و بي نقص است، حتما اغراق کرده ام // گفت و گو
رسم فولادشدن از پدر آموختم؛ نوآوران ماشين سازي حسيني، دستاورد تلاش و سختي // گفت و گو
آزمايشگاه هميشه پاسخگوي نظام سلامت است؛ اگر طرح تحول نظام سلامت نبود، اينقدر پيشرفت نميکرديم // گفت و گو
گپي با مدير اداره تجهيزات پزشکي دانشگاه علوم پزشکي قم؛ خريد متمرکز، رقابت در صنعت تجهيزات پزشکي را کاهش داد // گفت و گو
نورومانيتورينگ، روي ميز دانشجويان مهندسي پزشکي // گفت و گو
مدير اداره تجهيزات پزشکي دانشگاه علوم پزشکي بيرجند تأکيد کرد، لزوم مديريت يکپارچه در حوزه تجهيزات // گفت و گو
برخي ملزومات پزشکي را روزانه تهيه ميکنيم // گفت و گو
فيزيک پزشکي در ايران همرده با برترين دانشگاههاي جهان // گفت و گو
دو خواسته توليدکنندگان از مسئولان نظام سلامت: افزايش نظارت و کاهش بدهي مراکز درماني // گفت و گو
اجراي اصول نگهداشت، عامل صرفه جويي در بودجه تعميرات // گفت و گو
دفاع عضو کميته فني بازرگاني هيئت امناي ارزي از طرح تحول نظام سلامت؛ خريد متمرکز از سقوط بيمارستانها جلوگيري کرد // گفت و گو
ارتقاي جايگاه شغلي؛ پيش شرط بهبود کنترل عفونت در بيمارستانها // گفت و گو
نشستي صميمانه با رئيس انجمن راديولوژي؛ هزينه ها بالاتر از درآمدهاست // گفت و گو
بيمارستان رازي رشت، سه سال بعد از طرح تحول // گفت و گو
به بهانه روز نگهداشت تجهيزات پزشکي؛ بينام اما خدوم // گفت و گو
گفتگو با کارشناس مسئول واحد مهندسي پزشکي بيمارستان شريعتي، جاي خالي مهندسان پزشکي در اعتباربخشي // گفت و گو
پاي صحبتهاي کارشناس مسئول واحد تجهيزات پزشکي بيمارستان هفده شهريور مشهد // گفت و گو
گزارش واحد تجهيزات پزشکي بيمارستان 145 تختخوابي دولتي شهيد سيد مصطفي خميني طبس // گفت و گو
تجهيزات ايراني، با مارک خارجي // گفت و گو
استانداردسازي تجهيزات پزشکي؛ راهي براي هزينه هدفمند // گفت و گو
گفتگو با مدير خدمات پس از فروش و آموزش شرکت سوپا // گفت و گو
دکتر ايرج حريرچي؛ مديريت بيمارستان، کاري بسيار پيچيده و بزرگ است // گفت و گو
گفتگويي با مخترع ربات اندازه گيري علايم اصلي حياتي // گفت و گو
افتتاح دو طرح درماني در کرج؛ تعداد تختهاي بيمارستاني به 1400 رسيد // گفت و گو
درد دل هاي رييس دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد درگفتگو با ماهنامه: استان چهارمحال وبختياري هنوز ام ارآي و سي تي اسکن مجهز ندارد // گفت و گو
يادگيري مهارت هاي مورد نياز بازار گام اول ورود به بازار است // گفت و گو
هنوز هم به رشته مهندسي پزشكي از موضع ضعف نگاه مي شود // گفت و گو
وظيفه ي اصلي واحد تجهيزات پزشكي، كنترل، پايش، نظارت و سپس تعميرات است // گفت و گو
دکتر پولاديان، مربي وعضو هيئت علمي دانشگاه آزاد درگفتگو با ماهنامه: آمادگي خود را جهت رفع معضلات فني جامعه مهندسي پزشکي کشور // گفت و گو
رييس دانشگاه علوم پزشكي بابل در گفتگو با ماهنامه: نياز فوري به دستگاه سي تي اسكن و آنژيوگرافي داريم // گفت و گو
مسوول تجهيزات پزشكي بيمارستان مهر مشهد: كار با تجهيزات توليد داخل آسان تر است // گفت و گو
ادغام گرايش هاي مهندسي پزشکي؛ تعجيل يا فرصت؟ // گفت و گو
بيش از 4000 تخت بيمارستاني در استان كرمان وجود دارد // گفت و گو
مسئول تجهيزات پزشکي بيمارستان آبان در گفتگو با ماهنامه // گفت و گو
دربيمارستان بقيه الله حداقل 6 هزار دستگاه پزشکي وجود دارد // گفت و گو
دكتر نصرآبادي در گفتگو با ماهنامه: دانشجويان توانمند، به سرعت جذب بازاركار مي شوند // گفت و گو
دانشگاه علوم پزشکي يزد با 10 دانشکده، 18 مرکز تحقيقاتي و 12 بيمارستان؛ نيازمند افزايش تجهيزات Hi-Tech // گفت و گو
در اين دانشگاه بدون تاييد مسئول تجهيزات پزشکي، سند خريد تنظيم نمي شود // گفت و گو
رييس دانشکده علوم پزشكي نيشابور: مشكلي براي تامين تجهيزات پزشكي مورد نياز مراكز تابعه نداريم // گفت و گو
رييس انجمن متخصصين پوست در گفتگو با ماهنامه: ارتباط بين متخصصان و همکاري با وزارت بهداشت رسالت هاي اصلي ما است // گفت و گو
واحد مهندسي پزشکي بيمارستان تهران کلينيک // گفت و گو
کارشناس تجهيزات پزشکي مرکز بهداشت جنوب تهران در گفتگو با ماهنامه: اولويت ما خريد توليدات با کيفيت ايراني است // گفت و گو
دکتر بيگلري رئيس دانشگاه علوم پزشكي زنجان: الگوي كشور با راه اندازي سيستم پايش هوشمند زنجيره سرما // گفت و گو
30% فضاهاي بيمارستان به خاطر عدم انطباق با نيازها، تغيير کاربري داده يا تخريب مي شوند // گفت و گو
اعضاي اتحاديه صادرکنندگان درميزگرد راديويي: براي صادرات، حضور فعال درنمايشگاه هاي منطقه و جهان ضروري است // گفت و گو
رئيس دانشگاه علوم پزشكي ايران در گفتگو با ماهنامه: كسب رتبه دو كشوري در مديريت تجهيزات پزشكي // گفت و گو
حوزه تجهيزات پزشكي، درياي فرصت هاي كاري است // گفت و گو
از ايده تا عمل // گفت و گو
بازار تجهيزات دندان پزشکي بازار مناسبي براي مهندسان پزشکي است // گفت و گو
بزرگ ترين مسئله ما کاليبراسيون تجهيزات پزشکي است // گفت و گو
دبير كل بيمه سلامت در گفتگو با ماهنامه: نيازسنجي واردات تجهيزات پزشكي به درستي صورت نمي گيرد // گفت و گو
از مهندسان پزشکي خارج نشين چه خبر؟ گپ و گفتي با مهسا گودرزي دکتري مهندسي پزشکي در آلمان // گفت و گو
حلقه ي مفقوده بازار تجهيزات پزشکي، عدم نيازسنجي صحيح فعالان اين حوزه است // گفت و گو
گپ و گفتي با محمدرضا سامري؛ دانشجوي دکتري بيومکانيک موسسهي فن آوري ماساچوست (MIT) // گفت و گو
چالش هاي پيش روي آزمايشگاه هاي همکار غذا و دارو // گفت و گو
مصاحبه با لازوتکين فضانورد روس در زمينه ي مهندسي پزشکي // گفت و گو
گفتگو با باني دانبار دکتري مهندسي پزشکي و زن فضانورد // گفت و گو
گفتگو با دکتر رضا شادمهر؛ رئيس دوره دکتري دانشکده مهندسي پزشکي دانشگاه جانز هاپکينز آمريکا // گفت و گو
مهندسان پزشکي، بهترين گزينه جهت کارآفريني در بازار تجهيزات پزشکي // گفت و گو
گفتگوي چهره به چهره با آندريه چرکاسو؛ مهندس پزشکي طراح لباس فضايي روسيه // گفت و گو
از مهندسان پزشکي خارج نشين چه خبر؟ مهندسي پزشکي در روسيه هم نوپا است // گفت و گو
از مهندسان پزشکي خارج نشين چه خبر؟ رشته مهندسي پزشکي در ايران جا افتاده تر از کاناداست // گفت و گو
از مهندسان پزشکي خارج نشين چه خبر؟ مصاحبه با دکتر پوريا مرتضويان در انگلستان // گفت و گو
مهندسي پزشکي تلاش و پشتکار مي طلبد // گفت و گو
گپ و گفتي با دکتر حسن توکلي // گفت و گو
گفتگو با دکتر غلامرضا عطاردي؛ مهندسي پزشکي از نگاه رياضي مهندسي // گفت و گو
دکتر علي استکي؛ آينده دانش مهندسي پزشکي کشور، در گرو ايجاد فن آوري // گفت و گو
گپ و گفتي بامهندس سروش ولي نيا ازمهندسي مکانيک تا مهندسي پزشکي // گفت و گو
دکتر سيامک خرمي مهر: براي توسعه رشته مهندسي پزشکي، بايد دانشجويان را براي بازار کار آماده کرد // گفت و گو
گفتگو با دکتر شهريار حجتي امامي // گفت و گو
پيشگامان بازرگاني؛ هسته اوليه انجمن شرکتهاي مهندسي پزشکي را ما بنا کرديم // گفت و گو
گفتگو با دکتر ناهيد حسن زاده نعمتي // گفت و گو
دکتر بهمن آقا هادي، سازمان انرژي اتمي با واردات دستگاه هاي پرتو تشخيصي جديد مخالفتي ندارد // گفت و گو
گفتگو با دکتر نادر جعفرنيا دابانلو؛ ضرورت گسترش پژوهش و ايجاد دوره هاي کاربردي در مهندسي پزشکي // گفت و گو
گفتگو با دکتر هانيه نوجه دهيان، اولين زن ايراني فعال در مهندسي بافت عصب // گفت و گو
رئيس اتحاديه تجهيزات پزشكي در گفتگو با ماهنامه؛ به دليل داشتن قدرت اجرايي، بازوي كمكي خوبي براي اداره كل هستيم // گفت و گو
اداره تجهيزات پزشكي بيمارستان ميلاد، واحدي براي 1116 تخت فعال // گفت و گو
گفتگو با دکتر نبي اله ابوالفتحي // گفت و گو
گفتگو با دکتر مجيد عسگر // گفت و گو
تلاش در راستاي ابداع شيوه هاي جديد آموزشي // گفت و گو
دکتر فرهاد طباطبايي: لزوم توجه به بعد تجاري در پژوهش ها و پايان نامه ها // گفت و گو
ارتباط بين صنعت و دانشگاه نياز به تقويت دارد // گفت و گو
اوزان در مسير تحولي بزرگ // گفت و گو
گفتگو با دکتر محمدعلي پيش بين، عضو هيات علمي دانشکده مهندسي پزشکي دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقيقات، درس معلم ار بود زمزمه محبتي... // گفت و گو
مهندس صفوی: نبايد هيچ مانعي بر سر راه توليد کننده باشد // گفت و گو
دفتر سلامت خانواده و جمعيت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي: کمبود بودجه در حوزه سلامت نوزادان بيداد مي کند // گفت و گو
نشستی با مسئولان اداره نظارت و ارزیابی اداره کل تجهیزات پزشکی // گفت و گو
جستجو بر اساس موضوع: