کاربر مهمان ||  ورود

یک گام به‌سوی پرینت سه‌بعدی از بافت بدن - 1396/10/13

جمعی از دانشجویان و پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف در قالب یک شرکت دانش‌بنیان موفق به طراحی و ساخت «چاپگر سه‌بعدی زیستی بافت» شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شبکه خبر، موضوع مهندسی بافت یکی از بحث‌های داغ علمی دنیاست و پژوهشگران زیادی در داخل و خارج از کشور در حال تحقیق و پژوهش در این زمینه هستند.
با توجه به افزایش نیاز به پیوند بافت در دنیا و محدودیت‌ها و کمبودهای موجود در این خصوص، تکنولوژی «بایوپرینتر» نقش مهمی را در تولید بافت‌های مشابه با بافت‌های بدن ایفا می‌کند. مزیتی اصلی که بایوپرینتر در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهد، امکان تولید هندسه‌های پیچیده و بافت‌های سه‌بعدی است.
این زمینه، ازجمله حوزه‌های بسیار نوین و موردتوجه بوده و در حال حاضر تنها بافت‌های محدودی به کمک باپوپرینتر تولیدشده و به بدن انسان زنده پیوند زده‌شده است.
در آخرین مورد، بافتی از کبد در آمریکا پیوند زده شد ولی هنوز شرکتی در دنیا وجود ندارد که به‌صورت تجاری، روی تولید بافت کار کند و تمام فعالیت‌هایی که تاکنون انجام‌شده، در فاز تحقیقاتی و آزمایشگاهی بوده است. اما باوجود سرعت کم این روند در دنیا، اکوسیستم استارت‌آپی در ایران تلاش کرده از این قافله عقب نماند.
مجید حاجی حسینعلی و علی لسانی دو دانشجوی دکترای دانشگاه صنعتی شریف با تأسیس یک شرکت دانش‌بنیان موفق به طراحی و ساخت پرینتر سه‌بعدی زیستی شده‌اند که قادر است نمونه‌هایی از بافت‌های زنده بدن انسان را تولید کند.
حاجی حسینعلی دانشجوی مقطع دکترای دانشکده مهندسی مکانیک در خصوص این دستگاه گفت: نسخه اولیه دستگاه که با همکاری مشترک ساخته شد، قابلیت پرینت هم‌زمان چهار نوع سلول را با مواد مختلف دارد. سلول‌ها را از بانک‌های سلولی داخل کشور مانند انستیتو پاستور تهیه و کشت می‌کنیم تا تعدادشان زیاد شود. بعد برای پرینت، از آن‌ها استفاده می‌کنیم. ما خدماتمان را به مؤسسات و پژوهشگاه‌ها و بیمارستان‌ها عرضه می‌کنیم و با کاربر نهایی در ارتباط نیستیم و کارمان به‌طور مستقیم بازندگی مردم مرتبط نیست، ولی می‌تواند حوزه سلامت را متحول کند و هزینه‌های درمانی بیماران را تحت تأثیر قرار دهد.
او خاطرنشان کرد: به‌طورکلی شرکت‌های معدودی در دنیا بایوپرینتر تجاری می‌سازند که مشتری می‌تواند از آن استفاده کند. مهم‌ترین شرکت‌های این حوزه هم در آلمان و آمریکا هستند. قیمت دستگاه‌هایی که این شرکت‌ها ارائه می‌دهند، بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار دلار است. درحالی‌که دستگاه ما در ایران حدود ۱۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده و با سوبسیدی که از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گرفته‌ایم، قیمت تمام‌شده برای مشتری داخلی، حدود ۶۰ میلیون تومان می‌شود.
این پژوهشگر دانشگاه صنعتی شریف گفت: دستگاه بایوپرینتر، علاوه بر هندسه‌ای که به بافت می‌دهد، مزایای دیگری نیز دارد. به‌عنوان‌مثال، پژوهشگران زمانی که می‌خواهند با استفاده از روش‌های سنتی، به تولید بافت بپردازند، نیاز به چیزی شبیه داربست و اسکلت ساختمان دارند تا بتوانند سلول‌های زنده را در آن جاگذاری کنند.


جستجوی موضوعی خبرها:

لیست خبرها
رونمایی از سامانه امحای زباله‌های بیمارستانی به روش پلاسمای حرارتی // فن آوری ایرانی - 1397/7/7
نخستین خط تولید دستگاه تنفس مصنوعی به بهره‌برداری رسید // فن آوری ایرانی - 1396/11/9
موفقیت دو پزشک ایرانی در کسب بورد فوق تخصصی انجمن جهانی درد // فن آوری ایرانی - 1396/8/14
ساخت دوچرخه مبتنی بر تحریک الکتریکی عملکردی ویژه معلولان // فن آوری ایرانی - 1393/4/29
افتتاح خط تولید مایع دیالیز/اهدای تندیس صلح و دوستی به وزیر بهداشت // فن آوری ایرانی - 1393/3/13

جستجوی موضوعی خبرها: